Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky opět zdražují a zavádějí i nejabsurdnější poplatky

aktualizováno 
Celkem tři tuzemské banky změní v následujících dvou měsících své ceníky. Jsou to Česká spořitelna, UniCredit Bank a Waldviertler Sparkasse von 1842. Všechny převážně zdražují.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - peníze, hotovost | foto: Profimedia.cz


Česká spořitelna (dále jen ČS) se rozhodla nově zpoplatnit dosud zdarma proveditelný vklad hotovosti prostřednictvím bankomatu. Poplatek vás tedy nemine při vkladu na účet vedený v rámci Finanční skupiny ČS ani při vkladu na ostatní účty. Vklad v rámci banky přijde od května na 6 korun, za vklad na účet v jiné bance vám už ovšem spořitelna strhne 25 korun a navíc 0,5 % z vkládané částky.

Sazebník platný od května se dotkne i platebních karet, konkrétně změn transakčních limitů na kartě. Do konce dubna první změnu limitů provedla banka zdarma, druhou a další oceňovala 50 korunami. Nově ale bude spořitelna účtovat 30 korun za každou úpravu.

změny sazebníku české spořitelny k 1. 5. 2009

Změna transakčních limitů na kartě
- Ostatní typy karet: nyní 1. zdarma, druhá a další 50 korun
- Ostatní typy karet: nově 30 korun

Vklad hotovosti prostřednictvím bankomatu ČS
- na účet vedený v rámci FS ČS: nyní zdarma
- na účet vedený v rámci FS ČS: nově 6 korun

- na ostatní účty: nyní zdarma
- na ostatní účty: nově 25 + 0,5 % z vkládané částky

První dubnový den vstoupí v platnost také nový ceník UniCredit Bank. Zasáhne všechny skupiny klientů banky, tedy jak nepodnikatele, tak podnikatele a malé firmy, ale i tzv. firemní klientelu. Ani v tomto případě však nejde o přecenění zásadního charakteru. Banka přistoupila pouze k poměrně výraznému navýšení poplatků za odchozí platby v případě, že je klient předloží ke zpracování v papírové podobě.

Pro soukromé osoby (nepodnikatele) to znamená zdražení z 10 na 30 korun u platby v rámci banky, u plateb do jiné banky pak z 20 na 30 korun. Naopak zlevní cestovní pojištění – verze Basic z 25 na 5 korun měsíčně, které si může klient sjednat u své kreditní karty AXA.

změny sazebníku unicredit bank k 1. 4. 2009

Odchozí platby na papírovém nosiči
- standardní platba do jiné banky: nově 30 korun (původně 20 korun)
- platba v rámci banky: nově 30 korun (původně 10 korun)

Cestovní pojištění ke kreditní kartě AXA
- verze Basic: nově 5 korun (původně 25 korun) měsíčně

Druhý nejabsurdnější poplatek roku 2008 zavádí Waldviertler Sparkasse von 1842

Z uvedené trojice nejrozsáhlejší změny připravila pro své klienty Waldviertler Sparkasse von 1842 (dále jen WSPK). Nové (vyšší) ceny zasáhnou, stejně jako v UniCredit Bank, všechny skupiny klientů. Konkrétně osobních účtů se dotknou úpravy v poplatcích za vedení účtu (z původních 30 na 50 korun za každé započaté čtvrtletí), výpisy (podraží o 3 až 7 korun dle frekvence předávání), dražší však bude i tuzemský hotovostní a bezhotovostní platební styk.

Za vklad hotovosti (tj. druhý nejabsurdnější poplatek roku 2008, o anketě se více dočtete zde) v měně účtu tak zaplatíte 7 korun, výběr hotovosti v měně účtu nově přijde na 20 korun (stejně jako výplata šeku na přepážce, obojí nahradí původní hodnotu 8 korun). Každou příchozí položku nově banka ocení 5 korunami (místo současných 3 korun), stejně jako platbu odchozí, tj. provedení trvalého příkazu, inkasa, či SIPO. Místo 2 korun zaplatíte 3 koruny také za platbu zadanou prostřednictvím internetového bankovnictví WSPK.

Mimo jiné podraží i podání reklamace a storno odchozí zahraniční platby. Dnes za ně zaplatíte 29 euro, po přecenění to bude už 40 euro.

WSPK navíc od dubna přistoupila k zvýšení minimálních vkladů/zůstatků na vkladových účtech s výpovědní lhůtou - v české měně či eurech. Zavádí také dvě novinky: novorozeneckou vkladní knížku a možnost zřídit si telefonické heslo pro zjišťování informací o účtu. Heslo přijde na rovných 100 korun.

nejvýraznější změny sazebníku wspk k 1. 4. 2009

Vklad hotovosti v měně účtu: nově 7 korun (původně zdarma) - tj. za loňský rok druhý nejabsurdnější poplatek
Výběr hotovosti v měně účtu: nově 20 korun (původně 8 korun)

Reklamace vyšlé platby (zahraniční platební styk a tuzemský v cizí měně
- reklamace, storno přes Erste Wien: nově 40 euro (původně 29 euro)

Letošní den bez bankovních poplatků podpořila jen mBank a FIO

Na prakticky neustálé zvyšování poplatků bank reagoval server bankovnipoplatky.com v loňském roce poprvé apelem na banky. Ty však až na výjimky nereagovaly. Letos připadl tento Den bez bankovních poplatků na sobotu 28. února a ani tentokrát se v bankách větší odezvy nedočkal. Tuto "akci" se rozhodla podpořit pouze jediná tuzemská banka a jediná družstevní záložna. Přístup nicméně zvolily odlišný.

Zatímco mBank rozdávala žadatelům o půjčku či kreditní kartu dárečky a vystavila svého hladového bankéře v kleci, FIO připisovala symbolickou 1 korunu na účet každého klienta, na jehož účtu byla v pátek 27. února zaznamenána alespoň jedna tuzemská bezhotovostní transakce.
Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Spočítáno: investiční životní pojištění je na ústupu, ale smysl dává

Ilustrační snímek

Trendem na trhu s životním pojištěním je návrat k rizikovému životnímu pojištění a odklon od investování, respektive od...

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz