Banky: pozor na přehnané sliby a reklamní triky!

aktualizováno 
Všechno nasvědčovalo tomu, že se drobných klientů problémy bank po bouřlivém období z poloviny devadesátých let už nebudou týkat. Klienti Union banky a Plzeňské banky se však přesvědčují o opaku. Otázka je nabíledni: jsou v ostatních bankách peníze bezpečné? Ano, ale i tak se mezi nimi vyplatí vybírat.

Tomáš Novák se rozhodoval, kam počátkem ledna vložit větší obnos peněz. „Po prohlášení ČNB, že je bankovní sektor stabilizovaný, jsem nic netuše vložil peníze na termínovaný vklad do Union banky a teď se jen divím,“ říká. A zároveň se ptá, zda se dá očekávat na bankovním trhu ještě nějaký otřes, nebo jestli jsme po pádu Union banky z nejhoršího venku? Podle bývalého ředitele Union banky Radovana Vávry se její příběh už nebude opakovat.

 

Banky jsou bezpečné, ale...

 

„Po uzavření Union banky považuji již všechny banky, které nabízejí služby jak drobným střadatelům, tak podnikům, za stejně bezpečné,“ říká Pavel Sobíšek, analytik HVB Bank.

 

I podle dalších odborníků by na tom měl být český bankovní sektor se zdravím dobře. To je dáno především tím, že většinu tuzemských bank vlastní silné zahraniční finanční skupiny, které mají na řešení případných problémů dostatek zdrojů. „V posledních letech prošel český bankovní sektor takovou transformací, že by se už podobné případy neměly opakovat,“ uklidňuje střadatele analytička České spořitelny Emilia Zampieri.

 

Přesto tvrdit, že osud Union banky nebo Plzeňské banky už žádnou jinou banku nemůže potkat, by bylo příliš optimistické. Zdeněk Sluka ze společnosti Sophia Finance k tomu uvádí: „Přijímání vkladů a půjčování peněz je obchod, který s sebou přirozeně nese určité riziko. Přestože je současný bankovní sektor bezpečný, žádná banka není imunní vůči potenciálním problémům. Proto podobné potíže zcela vyloučit nelze.“

 

Šuplík, nebo banka?

 

Chcete se dozvědět více o bankovním sektoru? Pro více informací navštivte tuto sekci.

I přes ujišťování odborníků, že jsou bezpečné, budou lidé v tuzemské banky těžko hledat důvěru. Především ti, kteří během několika let vystřídali například Banku Bohemia Universal, Banku Haná či Union banku a leckde utrpěli finanční ztrátu nebo „jen“ nepříjemnosti při výplatách vkladů. Nenajdou v nich, pokud budou spoléhat jen na státem pojištěné produkty, v současné době ani nijak zvláštní zhodnocení. Rozdíl mezi výnosem ze 100 000 korun uložených na rok na běžném účtu a stejnou částkou ponechanou bez úroků doma je po započtení inflace maximálně několik set korun. Avšak zatímco bankovní vklady jsou pro případ potíží bank pojištěny státem do výše 25 000 eur, doma nejsou peníze až na malé částky proti ztrátám pojištěny vůbec. Většina pojišťoven totiž hotové peníze z pojistek zcela vylučuje.

 

Hospodářské výsledky napoví

 

Patrně nejvíce o bance vypovídají její hospodářské výsledky. Pokud dlouhodobě vykazuje zdravý zisk a růst, je to nesporný znak její bezpečnosti. Při výběru banky by rozhodně neměla uniknout pozornosti ani její velikost a finanční síla. Největší bankovní kolosy jsou totiž „příliš velké na to, aby padly“, takže v případě jejich nesnází je možné očekávat významnou podporu od státu.

 

Na co naopak ohledy nebrat? Určitě se při výběru nenechat ovládnout reklamními triky. Důležitá jsou pouze jasná fakta. Jejich analýza vám sice zabere trochu času, ale zase budete usínat beze strachu, že o své těžce vydělané peníze přijdete. Buďte také ostražití před nápadně výhodnými nabídkami úročení. UŽ mnoho lidí zaplatilo za to, že se nechalo zlákat jedinečným výnosem. Většinou jde pouze o dočasný trik jak nalákat co nejvíce klientů, nebo se od začátku jedná o velice riskantní podnik.

 

Mnoho dalších informací a rad, které se týkají bezpečnosti bankovních ústavů, naleznete v našem aktuálním tématu - PRÁVĚ ZDE.

 

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

Souhrn 20.11. - akciový sešup pokračuje, euro oslabilo, ropa se propadá o 5%, BC...

Souhrn 20.11. - akciový sešup pokračuje, euro oslabilo, ropa se propadá o 5%, BC...

Kurzy.cz Pražská burza dnes při lehce nadprůměrné likviditě plně reflektovala negativní zahraniční vývoj. Evropské trhy dnes výr...

Najdete na iDNES.cz