Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky přinesly nové služby a pořádně zahýbaly cenami

aktualizováno 
Podívejte se, co změnila právě vaše banka. Přinášíme velký přehled letošních novinek všech velkých tuzemských bank. Nový rok je zatím ve znamení přeceňování, zvyšování úrokových sazeb, ale i nových produktů.
Řada bank přistoupila k úpravám sazebníků, většina hned v lednu.

Řada bank přistoupila k úpravám sazebníků, většina hned v lednu. | foto: Profimedia.cz

První lednový týden přišlo s novinkami šest bank
Do boje o klienta se hned počátkem roku pustila Bawag Bank, která zvýšila úrokovou sazbu u svého spořicího účtu na současných 3,33 % p. a. Naopak úvěrové oblasti dala přednost mBank. Představila totiž svou "startovací" verzi hypotečního úvěru mHypotéka a v nejbližších dnech se chystá, pravděpodobně po vzoru Bawag Bank, zvýšit úrokovou sazbu u spořicího účtu eMax. Své produktové portfolio rozšíří na přelomu ledna a února o spotřebitelský úvěr mPůjčka.

Své sazebníky už od ledna změnily Česká spořitelna, GE Money Bank, Komerční banka, Poštovní spořitelna, UniCredit Bank a Volksbank.

 Co změnily banky od ledna:

Bawag Bank   - spořící účet
Česká spořitelna - zahraniční výběry kartou
- limity platebních karet
GE Money Bank   - prioritní platby
- osobní účty 
mBank   - hypotéky
-spořící účet 
Poštovní spořitelna - investice
- internetbanking
Raiffeisenbank - hypotéky
UniCredit Bank   - platební karty
- internetbanking
Volksbank   - hotovostní transakce
- výběry z bankomatu
- příkazy do zahraničí
- upomínky
- hypotéky

Česká spořitelna (dále jen ČS) upravila ve svém sazebníku pouze jediný poplatek – za výběr kartou v zahraničí u bank v rámci Erste Group. Ten činí 6 Kč oproti původním 25 Kč + 0,5 %, resp. 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky. Významná změna však čeká držitele platebních karet právě v těchto dnech. Spořitelna totiž u všech osobních platebních karet od 15. ledna zdvojnásobí limity účtu, konkrétně u hotovostních výběrů. Tzn. pokud k účtu existují dvě např. elektronické karty, pak dnes s použitím obou nelze vybrat z bankomatu více než 20 tis. Kč, po změně to ale bude až 40 tis. Kč.

GE Money Bank rozšířila poskytované služby o tzv. prioritní platby (v nabídce GE zcela chyběly). Tyto transakce ohodnotila částkou 160 Kč a 200 Kč (je-li platba zadána na pobočce). Další novinkou je možnost zcela se vyhnout poplatku za vedení účtu v případě, že váš průměrný zůstatek na účtu Genius Active přesáhne 250 tis. Kč (na účtu Genius Active+ pak 500 tis. Kč).

Poštovní spořitelna upravila svůj sazebník jen u investičního bankovnictví. V něm nově ocenila podání a zpracování plné moci částkou 80 Kč. Mimo to ještě zvýšila hodnoty limitů u svého Max Internetbankingu (denní, týdenní). Nové hodnoty limitů jsou pro bezhotovostní transakce na den 300 tis. Kč (původně 50 tis. Kč), limit týdenní byl stanoven na 500 tis. (původně 100 tis. Kč).

Ani UniCredit Bank příliš svůj sazebník nezměnila. Od ledna do poplatku za vydání a používání karty Visa Platinum nově zahrnula pojištění SAFE Plus (pro případ zneužití karty) a snížila poplatek za vydání bezpečnostního klíče (tzv. tokenu) v rámci Studentského konta na 90 Kč.

Poslední bankou, která upravila některé položky v ceníku služeb pro nepodnikatele, je Volksbank. Zrušila poplatek za vklad hotovosti na konto Rybička a stanovila horní mez  poplatku inkasovaného za změnu smluvních podmínek u hypotečních úvěrů. Od 7. ledna tak klient zaplatí 0,25 % z částky úvěru, min. 2 000, max. 10 000 Kč (dříve min. 2 000 Kč). Tím však výčet pozitivních změn končí. Držitelé platebních karet si připlatí za každý výběr z bankomatu (nyní: výběr z bankomatu Volksbank 3 Kč, z bankomatu ČSOB 6 Kč a z bankomatu jiné banky či společnosti 30 Kč). Původně tyto transakce přišly na 2,50, 5 a 25 Kč.

Dražší bude také stornovat nebo změnit platební příkaz do zahraničí v den jeho splatnosti. Dnes takový požadavek banka oceňuje částkou 200 Kč, původně 100 Kč. Nevyplatí se už ani čekat na to, až banka zašle upozornění na nepovolený debet účtu s kontokorentním úvěrem. Volksbank totiž zpoplatnila druhou a další výzvu k zaplacení dluhu 100 Kč (původně zdarma).

O úpravách sazebníku Komerční banky se více dočtete ZDE.

Co změní banky v únoru:

Česká spořitelna   - internetbanking
ČSOB
- úvěry
- platební karty
mBank  - úvěry

V únoru přijde druhá vlna přeceňování
Zdá se, že ty banky, které své změny nepředstavily hned v lednu, dlouho váhat nebudou. Další vlna úprav bankovních ceníků totiž následuje záhy – od 1. února. Skupinu "opozdilců" tvoří Citibank, ČSOB, Raiffeisenbank s eBankou a částečně i Česká spořitelna.

První jmenovaný peněžní dům, Citibank, pouze změnil název z původní Citibank, a. s., na Citibank Europe plc, organizační složka.

Raiffeisenbank s eBankou
Slučování eBanky s Raiffeisenbank (dále jen RB) jde v letošním roce do finiše a tomu odpovídají i úpravy sazebníků obou bank. Sjednocují se ceny za odchozí platby, výpisy, výběr hotovosti na přepážce, vedení samostatného běžného účtu a zahraniční platby. Z nového sazebníku definitivně mizí poplatek za poskytnutí hypotéky. Změny pro přehlednost uvádí následující tabulka.

Změny v sazebníku Raiffeisenbank a eBanky

Položka  

od 1.2.2008

dnes

Odchozí zahraniční platby mimo EU ** RB 1 %, min. 300, max. 1500 Kč 0,9 %, min. 250 Kč
Poskytnutí hypotéky RB 0 0,9% z výše úvěru, min. 9 000 Kč, max. 30 000 Kč
Vedení kontokorentu eBanka 20 50 Kč***
Odchozí expresní platba eBanka 50 48,80 - 52,90
Odchozí tuzemské platby RB 2,90/4,90 3/4 Kč
eBanka 1,80 -5,90 /3,80 - 7,90
eKonto vždy 2,9 4,90/6,90
Zaslání a vyhotovení výpisu RB 20 19
eBanka 19,4
Výběr hotovosti na přepážce v CZK RB 60 50
eBanka 30 + 0,15 %
Výběr hotovosti na přepážce v CM RB 60 50 *
eBanka 1 %, min. 50, max. 2500 Kč
Vedení samostatného běžného účtu RB 50 24
eBanka 50
Odchozí zahraniční platby do EU ** eBanka 220 nenabízí všem
Příchozí zahraniční platby RB 200  220
eBanka nenabízí všem
Zdroj: banka

Vysvětlivky:
RB = Raiffeisenbank
Není-li uvedeno jinak, jsou položky uváděny v pořadí: transakce v rámci banky/mimo banku

Poznámky:
* nad 500 tis. Kč za den 50 Kč za položku + 0,15% z celkové vybrané částky (poplatek lze požadovat již při nahlášení výběru)
** tzv. regulované platby pro klienty s "balíčkovými konty"
*** pouze v případě čerpání

ČSOB
Klienti ČSOB se ovšem také dočkají několika novinek. První z nich je zavedení poplatku za mimořádnou splátku úvěru (netýká se úvěrů poskytnutých do 31. 1. 2008 a přefinancování úvěru). Úvěroví dlužníci si tak budou muset řádně rozmyslet, zda svůj dluh uhradí dříve. Od února totiž každá mimořádná splátka úvěru přijde na 1 % z výše mimořádné splátky, přinejmenším však na tisíc korun.

Naopak zlevní některé služby u platebních karet. Banka totiž ruší poplatek za převydání (výměnu) karty za Image kartu. Dosud si mohli klienti stávající Visy Classic a Visy Classic Student vyměnit kartu za 200 Kč + 150 Kč, nově je bude tato transakce stát pouze 200 Kč. 

Česká spořitelna
Česká spořitelna na druhý měsíc letošního roku připravila novinky dvě. Začne vybírat poplatek 1,50 Kč za každou informační SMS (do konce ledna zdarma, "zdarma" zůstává i jako zvolená součást Osobního účtu ČS). Jako lacinější alternativu nabídne e-mailové zprávy o zůstatku účtu, které budou zdarma. Budou součástí celého balíku inovací služby Servis 24. Klienti ČS se tak například konečně dočkají obsluhy kartových účtů a platebních karet.Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Spořílek, bohém či chaotik? Zjistěte, jaký jste typ uživatele bankomatů

Ilustrační snímek

Bankomaty se staly běžnou součástí našeho života. V Česku jich funguje už 5 345, což je o 729 víc než na konci roku...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Zmapováno: Které banky si účtují za výběr z bankomatu v cizině nejméně

Ilustrační snímek

Vyjet do ciziny na dovolenou s peněženkou naditou bankovkami se už nenosí. Stále více Čechů spoléhá na platební kartu a...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz