To, že vám banka půjčí čtyři miliony při průměrných příjmech, nemusí být výhra.

To, že vám banka půjčí čtyři miliony při průměrných příjmech, nemusí být výhra.

Banky půjčí skoro všem. Ale kolik?

Karel Novotný se chce osamostatnit od rodičů a koupit si vlastní byt. Je mu jasné, že výběr nemovitosti musí podřídit svým finančním možnostem. A protože nemá úspory, potřebuje vědět, kolik mu budou v bance ochotni půjčit.

Jste-li v podobné situaci, dříve než se rozběhnete do banky, sedněte k internetu. Tam najdete dost přehledných kalkulátorů, pomocí nichž si uděláte orientační představu, jak na tom jste (odkazy jsou uvedeny v boxu na straně E1). U přepážky banky by to bylo složité – museli byste pro srovnání obejít několik ústavů a pracovníci by chtěli znát hodnotu nemovitosti, kterou použijete k zástavě. A o té vy zatím nemáte ani tušení.

Jakou maximální hypotéku poskytnou banky vybraným rodinám? ČTĚTE ZDE

Nejde jen o příjmy, ale i o pravidelné výdaje
Banka se rozhodne, kolik vám půjčí, když zná vaše příjmy a má podrobný přehled o výdajích. Počítejte s tím, že bude chtít vidět třeba i váš výpis z účtu a že si vás prověří v úvěrovém registru.

Kdo má s vyčíslením příjmů problém, může zvolit hypotéku bez jejich doložení. Poskytují ji například ČSOB, eBanka, Citibank a Raiffeisenbank. Klientovi však vyměří vysoký úrok a půjčí mu relativně málo peněz – třeba jen polovinu hodnoty nemovitosti, kterou bude dávat do zástavy.

Jste sami, nebo s rodinou?
Banku zajímá také rodinná situace, protože jiné je mít výplatu jen pro vlastní potřebu a jiné živit ze stejných peněz ženu (či muže) a malé dítě.

Ale ani to není všechno. Dvě rodiny se shodnými příjmy a stejně starými dětmi mohou odejít z téže banky s různou částkou. Banky totiž mají složité systémy na to, jak posoudit vaši schopnost vydělat peníze. Zajímají se o to, jak jste staří, v jakém oboru pracujete, zda bydlíte ve městě plném pracovních příležitostí, nebo na malé vesnici. A jsou ochotny víc půjčit tomu, kdo má před sebou jistější pracovní perspektivu.

Kdo dá zástavu, dostane víc
Při výpočtu částky, kterou od banky dostanete, hraje roli i to, jak dlouho chcete splácet. Na čím delší dobu se totiž bance zavážete, tím máte lepší šanci na to, že vám půjčí víc. A úplně nejlépe jsou na tom ti, kdo mají vlastní úspory nebo k dispozici třeba dům rodičů, který mohou dát bance do zástavy (samozřejmě kromě zástavy na nemovitost, na kterou jste si vzali úvěr). Zastavenou nemovitost může totiž banka v případě problémů prodat. To jí dává jistotu, že budete řádně splácet, aby vaši blízcí nepřišli o střechu nad hlavou. A půjčí vám víc.

Všeho s mírou
To, že vám banka půjčí čtyři miliony korun při průměrných příjmech, však nemusí být výhra. Nemáte-li tajné zdroje, měli byste si předem dobře spočítat, jestli budete mít koncem měsíce na nákup základních potravin.