Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky rozšiřují počet poboček bez ohledu na finanční krizi

aktualizováno 
Počet poboček bank rok od roku roste. Jejich hlavním úkolem má být poskytování kvalitního poradenství. Nejen díky tomu se zatím bankovní poradci o práci bát nemusí. Přesto při návštěvě své pobočky nemusíte uspět. Pro některé informace si totiž budete nuceni zajít jinam nebo si na pozvaného specialistu počkat.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Jsme bankou, která se zaměřuje především na kontakt se zákazníky pomocí telefonu, internetu a obchodních zástupců. Pobočky však zůstávají důležitým pilířem naší činnosti." To si můžete číst na webových stránkách tuzemských bank.

Pryč tedy je doba, kdy své klienty banky doslova vyháněly z poboček. Dnes je jejich cílem pravý opak, dostat klienta do banky. A tak se velmi často stěhují například do nákupních center.

Tato kontaktní místa mají primárně sloužit k poradenství. S jednoduchými operacemi, třeba s úhradou složenky, jsou ale klienti stále odkazováni na telefonické či internetové bankovnictví.

Bankovní úředníci se o práci bát nemusí, tvrdí banky a zřizují nové pobočky 

Přesto se téměř všechny tuzemské banky chystají, přinejmenším při pohledu do blízké budoucnosti, svou pobočkovou síť spíše rozšiřovat. Nicméně velký boom už očekávat nelze. Banky samy přiznávají, že jejich obchodní síť je v této chvíli stabilizovaná. Některé plánují nová kontaktní místa v desítkách, jiné pouze v jednotkách.

Rozšiřování pobočkových sítí tuzemských bank
Banka Aktuální počet poboček Plán změn pro letošní rok
Česká spořitelna 650 + 20
ČSOB 213 bankou neuvedeno
GE Money Bank 222 do pěti let + 40
HSBC 4 + 1 (Brno)
Komerční banka 394 beze změny
LBBW 28 bankou neuvedeno
mBank 27* banka nesděluje
Poštovní spořitelna 3 348** banka nesděluje
Raiffeisenbank 105 + 10
UniCredit Bank 59 + 1
Volksbank 57*** + 1 (Praha)

Zdroj: banky
Pozn.: 10 finančních center, 17 kiosků a 6 mobilních kiosků; ** 3 300 pošt a 48 finančních center; *** 25 poboček a 32 prodejních míst Volksbank Shop

S rozšiřováním pobočkové sítě ale souvisí i případné změny v zaměstnanosti. Zatím se banky převážně shodují v tvrzení, že finanční krize do počtu poboček a zaměstnanců v nich příliš nezasahuje.

"ČSOB přistoupila ke snížení počtu pracovních míst spíše v oblasti administrativy a centrály, úpravy v počtu klientských pracovníků byly jen velmi omezené," sdělil iDNES.cz Ivo Měšťánek z tiskového oddělení banky.

"V současnosti se zaměřujeme především na zkvalitnění obsluhy a doškolení zaměstnanců, s rozvojem finančních center nicméně počítáme i v budoucnu," upřesňuje situaci v Poštovní spořitelně tisková mluvčí Denisa Salátková.

"Personální politiku jsme nastavili dlouhodobě a dobře. Počet zaměstnanců musí odpovídat obchodnímu vývoji banky. Žádné programové snižování počtu lidí nechystáme," říká Monika Klucová, mluvčí Komerční banky.

UniCredit Bank soustředí svou energii přeci jen trochu odlišně. "Zvažujeme různé koncepty a alternativní kanály, které by měly zajistit snazší přístup klientů k produktům banky a umožní nám oslovovat i klienty z regionu, kde v současné době nemáme pobočku," nastínil taktiku banky její tiskový mluvčí Tomáš Pavlík. Bližší informace ale neposkytl.

Jak vás obslouží v bankovních pobočkách 
Banka Obsluha
Česká spořitelna základní služby ve všech pobočkách, ve větších je k dispozici privátní, firemní poradenství i poradenství pro veřejný a neziskový sektor
ČSOB všechny pobočky poskytují plné spektrum bankovních služeb, na menší pobočku dorazí případně specialista
GE Money Bank všechny produkty a služby jsou k dispozici na všech pobočkách
HSBC všechny Premier pobočky poskytují stejný servis
Komerční banka na pobočkách komplexní obsluha (celá finanční skupina) a individializovaně
LBBW v rámci všech poboček banka poskytuje kompletní paletu produktů a služeb
mBank finanční centra poskytují navíc služby v oblasti hypoték, jinak bez rozdílu obsluhy
Poštovní spořitelna pobočky rozděleny podle šíře poskytovaných služeb, označení 1-5 čtyřlístků *
Raiffeisenbank základní služby lze vyřídit na každé pobočce, na některých specializované služby (specializované hypoteční centrum, obchodní centrum pro podnikatele, apod.)
UniCredit Bank pobočky jsou univerzální, na každé pobočce je stejný servis a plná produktová
Volksbank všechny pobočky nabízejí stejné služby, výjimkou jsou jen Volksbank Shopy**

Zdroj: banky

Pozn.: * např. pošta s pěti čtyřlístky znamená, že  zde lze sjednat i specializované produkty, např. hypoteční úvěr; ** Volksbank Shopy nabízejí speciální produkty a neumožňují hotovostní operace

V pobočkách zařídíte všechno, ale kvůli hypotéce vás třeba nasměrují jinam

Základní bankovní služby, jakými jsou otevření účtu, zřízení trvalého příkazu, výběr či převod peněz, obvykle zvládnete vyřešit v jakékoli pobočce. Ovšem pokud se týká již složitějších služeb, kupříkladu řešení hypotečního úvěru, snadno vás nasměrují do jiné pobočky nebo na jiného pracovníka. Případně se vám může také stát, že na menší pobočku kvůli vám specialistu pozvou.

Další variantou - ovšem zpravidla nedostupnou pro "běžného" klienta - je, že pracovník banky za vámi dorazí domů nebo do kanceláře. Vše potřebné tak řešíte na místě, které si sami zvolíte.

Výjimkou je v tomto ohledu internetová mBank, jež se snaží minimalizovat situace, kdy klient do některé z jejích poboček přijít musí. Jako vhodnou alternativu nabízí prostředníka = kurýra.

Do banky musíte už jen kvůli podpisu

Pobočka je místem, kam by klient měl zajít teprve v okamžiku, kdy transakci či obchod, který chce zrealizovat, není schopen sám dokončit. Případně potřebuje-li či pouze žádá sám radu.

Převážnou část operací jste dnes už schopni zvládnout tzv. na dálku (ať už zcela, nebo zčásti). Ovšem zejména jde-li o ověření totožnosti klienta nebo podpisu uzavírané smlouvy (o spotřebitelském úvěru či hypotéce, apod.), cestě na pobočku se zatím vyhnout nedokážete.
Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.