Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky vyrazily za klienty s přenosným bankomatem i pobočkami

aktualizováno 
Vážení spoluobčané, dnes v osm hodin ráno přijede do naší obce banka! Něco podobného by už brzy mohlo zaznít třeba z vašeho obecního rozhlasu. Není to ukázka ze starého filmu či jeho parodie, ale blízká budoucnost. Projekt pojízdných poboček zvažuje Česká spořitelna, cestovní pobočky provozuje mBank i Komerční banka.

Mobilní bankomat České spořitelny se objevuje třeba na hudebních festivalech | foto: Česká spořitelna, a.s.

I přes rozvoj internetu a mobilních technologií banky kontakt s klienty stále potřebují. Proto často volí i velmi neobvyklé cesty.

Bankomat cestuje za klienty

Letos v červenci se na tuzemských letních hudebních festivalech objevila zajímavá novinka: mobilní bankomat. Je to přenosný bankomat, který ale nabízí zcela běžný rozsah služeb. S bankou komunikuje prostřednictvím bezdrátového datového přenosu. Jen musí být v místě jeho instalace elektrický proud. Nezbytný je mobilní signál.

Součástí tohoto bankomatu je navíc betonový podstavec. Zajišťuje mu dostatečnou stabilitu i ochranu před neoprávněnou manipulací.

"Inspiraci jsme našli v zahraničí, kde s mobilními bankomaty mají dobré zkušenosti. Velký zájem klientů však zdaleka předčil naše očekávání, a tak chceme aktivně vyhledávat další akce, na nichž klientům mobilní bankomat usnadní a zpříjemní strávené chvíle," uvedl Miloslav Křečan, ředitel Kartového centra ČS.

Česká spořitelna ale zvažuje ještě další projekt. Takzvané kontejnerové pobočky. Jejich úkolem by bylo dočasně nahradit běžné pobočky. Například když bude stálé obchodní místo banky třeba z důvodu rekonstrukce dočasně mimo provoz. Projekt je sice teprve ve fázi příprav, nicméně by takové kontejnerové pobočky měly s největší pravděpodobností vypadat podobně jako dnes již fungující mobilní pobočky konkurence.

Komerční banka provozuje čtyři mobilní pobočky

Mobilní pobočka KBMobilní pobočky provozuje už dnes Komerční banka. Nejsou to ale pobočky na čtyřech kolech. Jejich pohyb je omezený.

První poměrně snadno přemístitelnou pobočku otevřela Komerční banka v prosinci roku 2007 na parkovišti nákupního centra v Ústí nad Labem. Dnes fungují čtyři. Přibyla pobočka v Králově Dvoře a další dvě v Brně. "Preferenčně jsou určeny pro doplnění obchodní sítě banky v místech, kde jsou možnosti pronájmů omezené. Jde například o obytné a obchodní zóny, areály vysokých škol, rekreační zóny, parkoviště obchodních center či veletržní areály," vysvětluje Michal Teubner z tiskového oddělení Komerční banky.

Tyto mobilní pobočky jsou přitom schopny zajistit klientovi zcela běžný bankovní servis s jedinou výjimkou. Nefunguje v nich směnárna. Hotovostní transakce v české měně tu vyřídíte. Každý výběr či vklad je však limitován maximální hodnotou 50 000 korun.

Stolek, reklama a notebook. To je mobilní mKiosek

Mobilní kiosek mBankI jediná u nás fungující téměř výhradně internetová banka mBank dospěla k závěru, že českým klientům přímý kontakt s bankou chybí. A tak se na různých místech a při rozličných příležitostech můžete setkat s tzv. mobilním kioskem.

Objevuje se nejčastěji v nákupních centrech či nákupních zónách v blízkosti velkých měst. Zkrátka všude tam, kde lze očekávat velkou koncentraci lidí. Tam přijde pracovník mBank, rozbalí reklamu na banku za svými zády, donese si malý stolek a na ten položí notebook. I tak může vypadat mobilní zastoupení banky.

Je to přitom vskutku cestovní minipobočka, která funguje přesně tak jako kterýkoliv jiný mKiosek. S hotovostí zde samozřejmě nepochodíte, stejně jako se nemůžete na pracovníka kiosku obracet s hypotečními úvěry.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Dražší hypotéce lze předejít předfixací. Jak funguje a kde ji uzavřít?

Ilustrační snímek

Srpnové zvýšení základních úroků centrální bankou zdražilo peníze na mezibankovním trhu, což se podle odborníků brzy...

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu
Rusnok míří vysoko, sazby by se měly rychle vrátit k normálu

Ve čtvrtek se guvernér ČNB nechal slyšet, že by se české sazby měly velmi rychle vrátit do „normálu“. Tento normál naví... celý článekNajdete na iDNES.cz