Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky vzkazují: Nechoďte k přepážkám

aktualizováno 
Necháváte své peníze v bance, na kterou jste již léta zvyklí, nebo si vybíráte finanční ústav podle toho, jaké nabízí služby a za kolik? Oba případy mají své výhody. V prvním můžete snadněji získat úvěr, protože tu znají vaši finanční historii, druhý je zase pohodlný, a když si umíte dobře vybrat, příliš nezatěžuje peněženku.

Ať už jste věrní nebo se nebojíte změn, musíte se dnes smířit s faktem, že vás ve většině bankovních domů čím dál tím méně rádi uvidí u přepážky. Dávají to najevo zkrácenými úředními hodinami a vyššími poplatky za služby vyřizované s pracovníkem banky přímo na pobočce. Klientům tak vzkazují: Obsluhujte svůj účet na dálku pomocí telefonu či počítače. Ve vyspělých zemích už to málokomu přijde divné. Bez osobní návštěvy banky si tu lidé zvykli nejen například zadávat platební příkazy, ale dokonce i vkládat peníze na účet.

Zpočátku jsem se nechápavě dívala na bankovní úřednici, když mi doporučila, abych obnos, který jsem chtěla přidat ke svému kontu, vsunula v obálce do bankomatu. Šlo to však velmi jednoduše. Viděla jsem, že tyto operace běžně zvládají všichni - farmáři, kteří mají zdánlivě jiné starosti než se zabývat moderní bankovní techniku, i staré dámy či maminky s dětmi. I já jsem si na to rychle zvykla,“ říká česká studentka, která pobývala delší dobu na americké univerzitě.

Hledáte informace o internetovém bankovnictví? Naleznete je v této SPECIÁLNÍ SEKCI.

Klient, který nepotřebuje bankovní účet pouze jednou měsíčně, když mu na něj přijde výplata a zaplatí jeden trvalý příkaz, by proto měl při výběru finanční instituce brát ohled i na podmínky a možnosti přímého, tedy telefonního, internetového a GSM bankovnictví. Stejně jako by se měl zajímat o počet bankomatů, výši poplatků za služby a případně i cenu úvěrů. V některých bankách je například nutné počítat s pravidelným paušálem za vedení účtu, v jehož rámci se však už neplatí zvlášť za jednotlivé služby. Takový systém se hodí zejména pro „aktivnější“ klienty. Jinde poplatek za vedení konta nechtějí, ale nechávají si hradit každou službu. To se zase vyplatí těm, kteří s bankou příliš nekomunikují.

Ze srovnání poplatků vyšla nejlépe u aktivního klienta používajícího telefonní a internetové bankovnictví, který provede měsíčně čtrnáct plateb a čtyři přijme, Živnostenská banka a Raiffeisenbank následovaná Českou spořitelnou. Na druhém konci pomyslného žebříčku se umístila Citibank. Člověku, který za měsíc po třech platbách odešle a dostane, se zase vyplatí ČSOB, dražší pro něj bude Citibank a HVB Bank.

Pokud se chcete dozvědět více o běžných účtech, navštivte TUTO SEKCI.

Pro mnohé klienty je důležité i to, jak se k němu v bance budou chovat, jestli tu najde přívětivou obsluhu a kvalitní služby nebo mu dají najevo, že o něj příliš nestojí, třeba proto, že je jen 'malá ryba'. „Mám účet v Raiffeisen bance, kde jsem naprosto spokojena, a podnikatelské konto v ČSOB. S tím mám poslední dobou problémy. I když jsem dávala příkaz v dostatečném předstihu, nezaúčtovali včas platbu mobilnímu operátorovi, a ten mi zablokoval telefon. Když jsem doložila datum příkazu, poplatek 200 korun mi odpustili, ale bylo to nepříjemné,“ říká podnikatelka Eva Podzimková z Prahy.

Naopak velikost úroků z vkladů v současné době při výběru banky příliš podstatná není. Je totiž obecně velmi nízká, pohybuje se u běžných účtů od 0,1 procenta ročně a u vkladových produktů zpravidla mezi jedním až dvěma procenty podle délky uložení peněz a jejich objemu. Rozdíly mezi finančními ústavy pohybující se v desetinách procenta totiž silněji pocítí jen klienti řádově se statisícovými až milionovými úsporami.

Víte, co vám v současnosti nabídnou naše banky nebo která banka nabízí nejlepší podmínky? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v našem velkém tématu.

Jak jste spokojeni se současnou politikou bank ve smyslu odhánění klientů od přepážek? Myslíte si, že je takový postoj správný? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Zájem o hypotéky stoupá, rostou však i úrokové sazby

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu stouply. I letošní srpen potvrzuje dlouholetý trend, kdy zájem o hypotéky v...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Kurzy.cz Takzvané marihuanové akcie jsou podle mne jedním z nejzajímavějších jevů na akciovém trhu. Jde o společnosti, které dík...

Najdete na iDNES.cz