Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky zdražily služby. Jak se bránit?

aktualizováno 
Co dělat, když na výpisu z účtu objevíme malými písmenky připsanou větu, že banka změnila sazebník? Smířit se s tím, nebo odejít k jiné bance? A vyplatí se vůbec druhá varianta?

Pěkně si rozmyslete, kolikrát za měsíc půjdete k bankomatu vybírat peníze. Alespoň pokud jste klienty Komerční banky, Živnobanky nebo Raiffeisenbank. Ty totiž zvedly s novým rokem poplatky za výběr peněz.
 
Na počátku roku zvýšily Komerční banka, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Živnobanka poplatky. U Poštovní spořitelny proběhlo zvýšení cen již loni v říjnu a je minimální - vedení postžirového účtu Klasik, které bylo za 19 korun, podražilo o dvě koruny. U Živnobanky stoupla cena za vedení běžného účtu z 30 na 50 korun měsíčně. Klienti tohoto ústavu by si ale měli dát pozor na další věc: výběr z bankomatu jiné banky sice zlevnil z 50 na 40 korun, ale finanční úleva to není. Banka totiž účtuje každý výběr, zatímco dříve byly první dva v měsíci zdarma.

NENECHTE SI UJÍT
plaz, chameleon, ještěr
Pro koho je výhodná změna pohlaví?
Může pojišťovna navýšit pojištěnému pojistné v průběhu trvání smlouvy životního pojištění v situaci, kdy změní pohlaví ze ženského na mužské?

Jen se nenamočit.... (c) profimedia.cz/corbis
Personální servery nijak uchazeče nediskriminují
Pojem diskriminace je v dnešní době žhavým tématem. Vstupem zákona o zaměstnanosti se ještě více rozvířila diskuse o tom, kdo je a kdo není diskriminován.

Osvěžovač vzduchu
Jedovatá vůně domova
Používáte doma osvěžovače vzduchu? Spolu s vůní dýcháte i koktejl chemických látek, z nichž některé jsou rakovinotvorné.

U Raiffeisenbank podražily také výběry hotovosti. První dva výběry z vlastního bankomatu na pět korun ze čtyř, u cizího bankomatu je zvýšení z 15 na 19 korun. Komerční banka zvýšila poplatky v nejvíce položkách - nahoru šla cena osobních balíčků, výběry z bankomatů, ale kupodivu i transakce učiněné prostřednictvím internetového a telefonického bankovnictví.

Ne vždy se jednalo o zdražení. Například mamut domácího trhu, Česká spořitelna, části svých klientů uleví. Tyto změny se týkají i nejčastěji užívaných služeb, jakými jsou výběry z bankomatu a zadávání elektronických transakcí. Platí však jen pro uživatele Komplexního programu, jehož vedení stojí měsíčně 90 korun. Kdo má tento účet, může zdarma učinit pět výběrů z vlastního bankomatu a pět elektronických transakcí namísto dosavadních tří. Pro srovnání: majitel nejběžnějšího účtu u této banky, tedy Sporožira, by za stejné služby zaplatil 95 korun. Česká spořitelna také konečně ruší některé poplatky, například za převod běžného účtu na jinou pobočku.
 
Podle čeho vybírat banku?

„Ještě před několika lety jsme doporučovali klientům, aby volili podle toho, kde v okolí bydliště nebo pracoviště má banka pobočku a jaká je její otevírací doba. Nabídka ostatních služeb byla podobná a to, co člověk ušetřil na zadávání platebních příkazů, ztratil na čase, který strávil ve frontě před přepážkou,“ popisuje minulost finanční poradce Tomáš Kučera.

platební karta

Jak správně používat platební kartu?
Dodržujte bezpečnostní pravidla. Více čtěte ZDE.

Dnešní situace je podle něho zcela odlišná. Všechny banky nabízejí internetové a telefonické bankovnictví a přepážka za rohem už není tak důležitá. Větší význam mají poplatky a síť bankomatů. Roli hraje též množství poboček, které jsou ochotny splnit klientův požadavek v případě, že bude něco urgentně potřebovat na cestě na druhém konci republiky.
 
Co má dělat nespokojený klient?

Kdo chce banku změnit, nemusí ztrácet hlavu. Náhrada je možná, i když samozřejmě trochu času a peněz stát bude. Platí se obvykle za zrušení konta; poplatek se pohybuje mezi 200 až 400 korunami. Nepoužívá-li klient platební kartu, obvykle lze zrušit účet s okamžitou platností. Kdo však kartu má, může si na vyřízení počkat i tři měsíce - například v HVB Bank.

Jinou možností je lépe využít nabídky stávající banky. Znamená to pořádně prostudovat všechny její služby a možná změnit také své zvyky. Promyšleně vybírat z bankomatu, neřešit všechno na pobočce, ale zkusit elektronické nebo telefonní bankovnictví.

Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma.

Jste spokojeni se svou bankou? Přemýšleli jste někdy o změně kvůli výši poplatků? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...Další z rubriky

Srna je v pojistce, kuna a kráva ne. Kolik stojí srážka se zvěří

Ilustrační snímek

Střetů se zvěří na českých silnicích přibývá. Kritickým obdobím je především podzim. Potvrzují to pojišťovny a uvádějí,...

Češi se svěřili, že vážná životní situace přijde na osm tisíc měsíčně

Ilustrační snímek

Životní pojistku nemá sjednanou polovina Čechů. Ti, kdo ji mají, ji nemusí mít dobře nastavenou. Jen pouhá desetina od...

Úhel pohledu se mění: povinné ručení za hubičku není dobrá volba

Ilustrační snímek

Někteří Češi berou povinné ručení stále jako nutné zlo. Hledí jen na co nejnižší cenu a volí co nejnižší zákonem...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz