Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Banky zdražily služby. Jak se bránit?

aktualizováno 
Co dělat, když na výpisu z účtu objevíme malými písmenky připsanou větu, že banka změnila sazebník? Smířit se s tím, nebo odejít k jiné bance? A vyplatí se vůbec druhá varianta?

Pěkně si rozmyslete, kolikrát za měsíc půjdete k bankomatu vybírat peníze. Alespoň pokud jste klienty Komerční banky, Živnobanky nebo Raiffeisenbank. Ty totiž zvedly s novým rokem poplatky za výběr peněz.
 
Na počátku roku zvýšily Komerční banka, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Živnobanka poplatky. U Poštovní spořitelny proběhlo zvýšení cen již loni v říjnu a je minimální - vedení postžirového účtu Klasik, které bylo za 19 korun, podražilo o dvě koruny. U Živnobanky stoupla cena za vedení běžného účtu z 30 na 50 korun měsíčně. Klienti tohoto ústavu by si ale měli dát pozor na další věc: výběr z bankomatu jiné banky sice zlevnil z 50 na 40 korun, ale finanční úleva to není. Banka totiž účtuje každý výběr, zatímco dříve byly první dva v měsíci zdarma.

NENECHTE SI UJÍT
plaz, chameleon, ještěr
Pro koho je výhodná změna pohlaví?
Může pojišťovna navýšit pojištěnému pojistné v průběhu trvání smlouvy životního pojištění v situaci, kdy změní pohlaví ze ženského na mužské?

Jen se nenamočit.... (c) profimedia.cz/corbis
Personální servery nijak uchazeče nediskriminují
Pojem diskriminace je v dnešní době žhavým tématem. Vstupem zákona o zaměstnanosti se ještě více rozvířila diskuse o tom, kdo je a kdo není diskriminován.

Osvěžovač vzduchu
Jedovatá vůně domova
Používáte doma osvěžovače vzduchu? Spolu s vůní dýcháte i koktejl chemických látek, z nichž některé jsou rakovinotvorné.

U Raiffeisenbank podražily také výběry hotovosti. První dva výběry z vlastního bankomatu na pět korun ze čtyř, u cizího bankomatu je zvýšení z 15 na 19 korun. Komerční banka zvýšila poplatky v nejvíce položkách - nahoru šla cena osobních balíčků, výběry z bankomatů, ale kupodivu i transakce učiněné prostřednictvím internetového a telefonického bankovnictví.

Ne vždy se jednalo o zdražení. Například mamut domácího trhu, Česká spořitelna, části svých klientů uleví. Tyto změny se týkají i nejčastěji užívaných služeb, jakými jsou výběry z bankomatu a zadávání elektronických transakcí. Platí však jen pro uživatele Komplexního programu, jehož vedení stojí měsíčně 90 korun. Kdo má tento účet, může zdarma učinit pět výběrů z vlastního bankomatu a pět elektronických transakcí namísto dosavadních tří. Pro srovnání: majitel nejběžnějšího účtu u této banky, tedy Sporožira, by za stejné služby zaplatil 95 korun. Česká spořitelna také konečně ruší některé poplatky, například za převod běžného účtu na jinou pobočku.
 
Podle čeho vybírat banku?

„Ještě před několika lety jsme doporučovali klientům, aby volili podle toho, kde v okolí bydliště nebo pracoviště má banka pobočku a jaká je její otevírací doba. Nabídka ostatních služeb byla podobná a to, co člověk ušetřil na zadávání platebních příkazů, ztratil na čase, který strávil ve frontě před přepážkou,“ popisuje minulost finanční poradce Tomáš Kučera.

platební karta

Jak správně používat platební kartu?
Dodržujte bezpečnostní pravidla. Více čtěte ZDE.

Dnešní situace je podle něho zcela odlišná. Všechny banky nabízejí internetové a telefonické bankovnictví a přepážka za rohem už není tak důležitá. Větší význam mají poplatky a síť bankomatů. Roli hraje též množství poboček, které jsou ochotny splnit klientův požadavek v případě, že bude něco urgentně potřebovat na cestě na druhém konci republiky.
 
Co má dělat nespokojený klient?

Kdo chce banku změnit, nemusí ztrácet hlavu. Náhrada je možná, i když samozřejmě trochu času a peněz stát bude. Platí se obvykle za zrušení konta; poplatek se pohybuje mezi 200 až 400 korunami. Nepoužívá-li klient platební kartu, obvykle lze zrušit účet s okamžitou platností. Kdo však kartu má, může si na vyřízení počkat i tři měsíce - například v HVB Bank.

Jinou možností je lépe využít nabídky stávající banky. Znamená to pořádně prostudovat všechny její služby a možná změnit také své zvyky. Promyšleně vybírat z bankomatu, neřešit všechno na pobočce, ale zkusit elektronické nebo telefonní bankovnictví.

Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma.

Jste spokojeni se svou bankou? Přemýšleli jste někdy o změně kvůli výši poplatků? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Viníci nehod hradí až miliony ze svého. Povinné ručení ne vždy ochrání

Ilustrační snímek

Řada řidičů se domnívá, že když zaviní nehodu, nebudou muset díky povinnému ručení nic platit. Omyl. V Česku se...

Zranit někoho na lyžích může vyjít na statisíce, Češi riziko podceňují

Záchranáři u zraněné 13leté lyžařky, která se zranila na Ovčárně v Jeseníkách.

Jen zlomek Čechů vyrážejících na tuzemské sjezdovky se pojišťuje proti úrazu a škodě způsobené ostatním. Přivodit...

V Česku narůstají podvody s auty, vymýšlejí se i nové finty

Ilustrační snímek

Pojistné podvody s auty v Česku opět kralují. Po roční pauze se znovu dostaly na první příčku před podvody s lidským...

ČR - konjunkturální průzkum za duben ukazuje pokračující důvěru v domácí ekonomi...

ČR - konjunkturální průzkum za duben ukazuje pokračující důvěru v domácí ekonomi...

Kurzy.cz Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti březnu vzrostl o 0,4 ...

Najdete na iDNES.cz