Barva pleti: nemůžu najít práci

  9:00aktualizováno  9:00
Pokud vám etnický původ zhoršuje šanci na získání práce, nenechte se odradit. Proti předsudkům se dá bojovat vytrvalostí a pílí. Dobrá zkušenost rozbíjí nedůvěru.

Třiadvacetiletá Jana má problém najít zaměstnání. „Když se ucházím o práci, největší obavu mám z pohovoru,“ říká. Snědá pleť a od rodičů odposlouchaný přízvuk hned prozradí její etnický původ. Jana je Romka. I když si myslí, že česká společnost je vcelku tolerantní, mnohokrát se setkala s tím, že jí na předem naplánovaném pohovoru bylo už ve dveřích sděleno, že pracovní místo dostal někdo jiný.

Uspěje, kdo vytrvá

Richarda Samka znáte z obrazovky. Je reportérem zpravodajství České televize a svým úspěchem dokazuje, že předsudky nepanují všude. I on se s nimi však setkal u své přítelkyně Angeliky. „Na první pohled nevypadá jako Romka, to prozradí většinou až její jméno. Když hledala zaměstnání, řekl jsem jí, ať radši chodí na pohovory sama. Pokud jsem ji doprovázel, často nás ve firmách okamžitě odmítli,“ popisuje Samko.

Stejný zážitek mají podle nedávného průzkumu občanského sdružení Dženo dvě třetiny dotázaných romských uchazečů o práci. Všem, kteří se cítí poškozováni předsudky zaměstnavatelů, doporučuje Richard Samko zejména vytrvalost. „Každý by si měl stát za svým. Jestliže se vám zdá nabídka zajímavá, zkoušejte to znovu a znovu. Když vás odmítne jeden pracovník firmy, zkuste to rovnou u šéfa. Vydržte a nerozčilujte se,“ radí.

Podobná doporučení dává i ředitelka brněnského Muzea romské kultury Jana Horváthová: „Především to chce pevné nervy, chladnou hlavu a notnou dávku zdravého sebevědomí.“ Podle ní nic nevyřeší uražená ješitnost. „Pokud člověk ví, že něco umí, neměl by se bát svůj nezaviněný neúspěch zveřejnit,“ míní Horváthová. Bude-li se o takových případech hovořit, tlak na zaměstnavatele se zvýší.

Pomůže dobrá zkušenost

Přestože by to mnozí zaměstnavatelé nepřiznali, když se na volné místo přihlásí uchazeč jiné barvy pleti, přinejmenším zpozorní. Podle pražské personální psycholožky Hany Kyrianové je to vyvoláno zažitým stereotypem. I když se někdo otevřeně nehlásí k předsudkům, přesto lidem jiných etnik nedůvěřuje a začne si u nich vše víc ověřovat. „U takových zaměstnavatelů má sice v tu chvíli uchazeč romského původu trochu horší podmínky, ale má šanci. Pak záleží na tom, co se stane dál,“ vysvětluje Kyrianová. Je-li nakonec přijat a pracuje dobře, šéf nabude pozitivní zkušenost a příště už bude v podobné situaci méně nedůvěřivý. „Je-li ale naše naděje zklamána, nedůvěra naroste a podpoří náš předsudek,“ doplňuje psycholožka.

Bojíme se neznámého

Jste odpůrci předsudků a přitom ve vás přetrvává nedůvěra k lidem jiných etnik? Hana Kyrianová poukazuje na to, že její příčinou může být i obava z neznámého. „Pokud něco nebo někoho známe, nemusíme dát na to, co se říká. Jde-li naopak o něco nového, i málo věrohodné informace nás snáz ovlivní. Ostražitosti se hůře ubráníme.“

Nejprve si uvědomte, kdy se ostražitost objevila, a zkuste si odpovědět proč. „Potom je jedinou cestou snažit se probudit v sobě důvěru a svým podezíravým chováním nevyvolat reakci, která by naše očekávání potvrdila,“ říká Kyrianová.

Obtíže s přijímáním lidí jiných národností mohou být dány také kulturní odlišností, odlišným vztahem k autoritě nebo spolupráci.

Braňte se u soudu

České právo zaměstnavatelům přikazuje, aby se etnickými odlišnostmi při výběru pracovníků neřídili. Pokud jste přesvědčeni, že se vám něco takového stalo, v první řadě si písemně stěžujte u firmy. „Zůstane-li stížnost bez odezvy, můžete se domáhat ochrany i podáním podnětu na úřad práce, aby provedl kontrolu,“ říká právník Jaroslav Truneček. Zaměstnavateli hrozí pokuta až milion korun. Zaplatí-li však firma úřadu, nijak to nepomůže vám. „Proto základním způsobem ochrany zůstává žaloba k soudu. V ní se můžete domáhat, aby zaměstnavatel svého jednání zanechal, jeho důsledky napravil a poskytl vám přiměřené zadostiučinění,“ vysvětluje Truneček.

Zatímco v jiných soudních sporech musí své tvrzení dokazovat ten, kdo s ním přišel, u diskriminace je to kvůli vaší ochraně naopak. Zaměstnavatel musí prokázat, že vás nepoškodil. Své podezření však musíte zdůvodnit. Uveďte, v čem diskriminaci spatřujete.“ Jako důkazy slouží nejčastěji výpovědi účastníků a svědků, mohou to být také například výsledky testů, které byly zadány všem uchazečům o práci.

S žalobou vám rády pomohou neziskové organizace. Pražská Poradna pro občanství, občanská a lidská práva v nedávné době pomohla odhalit diskriminaci u chebské pobočky firmy Rossman. Poté, co s Romkou Renátou Kotlárovou společnost odmítla o volném místě hovořit, pracovnice poradny, která se vydávala za novou uchazečku, byla pozvána k standardnímu pohovoru. Kotlárová vysoudila omluvu a padesát tisíc korun.

Diskriminace: jak se jí bránit?

 • 1. Pokud pohovor nevede šéf firmy, upozorněte ho na jednání jeho podřízených
 • 2. Pošlete do firmy písemnou stížnost
 • 3. Požádejte neziskové organizace o pomoc s podáním žaloby
 • 4. Pokuste se své tvrzení zdůvodnit
 • 5. Podejte žalobu u soudu

JAK SE ZBAVIT PŘEDSUDKŮ

 • dejte uchazeči šanci, aby předvedl, co umí
 • neklaďte na něj vyšší nároky než na ostatní
 • neposlouchejte, co se říká, přesvědčte se sami
 • zamyslete se, co za předsudky stojí

JAK VZDOROVAT PŘEDSUDKŮM

 • pilně se vzdělávejte ve svém oboru
 • nečekejte na cizí pomoc, ukažte, co umíte
 • nenechte se odradit neúspěchy, vytrvejte
 • diskriminaci zveřejněte, braňte se jí soudně

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

 

Autoři: , ,

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Česko zažívá boom minipivovarů, brzy nebude mít pivo kdo vařit

V pivovarství chybí především technické profese.

Pivo údajně vymysleli před šesti tisíci lety Sumerové, ale asi nejvíce přirostlo k srdci Čechům. Každý muž u nás týdně...

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Kurzy.cz Francouzský prezident Emanuel Macron podlehl nátlaku hnutí takzvaných žlutých vest a přislíbil Francouzům řadu ekonomic...

Najdete na iDNES.cz