Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Optimální hodnota stravenky pro rok 2021 činí 137 Kč. Má ji ale málokdo

Maximální možný daňově uznatelný příspěvek zaměstnavatele na stravenky se letos opět zvýšil. Nově mají zaměstnavatelé možnost přejít na stravovací paušál. Co je výhodnější?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Optimální hodnota stravenky se odvíjí od stravného při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin. Jeho výše se stanovuje vyhláškou pro příslušný rok, pro rok 2021 činí 108 korun. „ Zaměstnavatel si může jako daňově uznatelný náklad uplatnit částku do výše 70 % horní hranice stravného, maximálně však 55% hodnoty stravenky. Vzhledem k tomu, že horní hranice stravného letos činí 108 Kč, maximální daňově uznatelná výše je 75,60 Kč,“ vysvětluje daňová poradkyně Mazars Gabriela Ivanco. Pracovní směna přitom musí trvat alespoň tři hodiny. 

Hodnota stravenek je na straně zaměstnance osvobozena od daně i od příspěvků na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, a to bez ohledu na limit. U stravovacího paušálu je princip daňového zvýhodnění jiný. „Na straně zaměstnance jde o osvobozený příjem do hodnoty 70 % výše stravného (75,60 Kč). Částku přesahující tento limit bude nutno na straně zaměstnance dodanit a současně bude podléhat také odvodům na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění,“ upřesňuje Gabriela Ivanco.

Na otázku, co je výhodnější, zda stravenky nebo paušál z pohledu zaměstnavatele a z pohledu zaměstnance, nelze odpovědět jednoznačně a záleží na konkrétní situaci. „Pokud je poskytována vyšší částka než uvedený limit, náklady na paušál jsou významně vyšší, než náklady na stravenku a to jak z pohledu zaměstnavatele, tak z pohledu zaměstnance,“ shrnuje poradkyně.

Také v případě delších pracovních směn je stravenka výhodnější. Při směně delší než 11 hodin (včetně povinné přestávky na jídlo) lze u zaměstnavatele uplatnit jako daňový výdaj další stravenku nebo paušál. Zatímco další stravenka by u zaměstnance byla osvobozena od daně z příjmů a odvodů na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, stravovací paušál nikoliv. „Na druhou stranu je potřeba vzít v úvahu, že poskytování stravenek je spojeno s vyšší administrativní zátěží na straně zaměstnavatelů, ale i časovými omezeními a možnostmi uplatnění na straně zaměstnanců,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Masivní přechod na paušál se nekoná

Z ankety Unie zaměstnavatelských svazů ČR vyplývá, že na stravovací paušál přešlo zatím jen 9 % z 596 oslovených firem. Více než polovina dotázaných se na něj přejít nechystá, ostatní o něm uvažují, ale zároveň vnímají některá negativa. „Za největší bariéru v zavedení stravenkového paušálu označuje dvě třetiny firem skutečnost, že není viditelným benefitem a pak také to, že nemotivuje zaměstnance k pravidelnému stravování,“ uvádí výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů Vít Jásek. Největší výhodu spatřují zaměstnavatelé ve snížení administrativních nákladů.

Stravenkový paušál očima zaměstnavatelů

NEVÝHODY

  • Není viditelným benefitem (64,6 %)
  • Nemotivuje k pravidelnému stravování (54,5 %)
  • Paušál s daňovým zvýhodněním lze poskytnout pouze do výše 75,60 Kč denně (19,8 %)
  • Nemožnost poskytnout paušál zaměstnancům v době nemoci, dovolené nebo při péči o člena rodiny 8,9 %

VÝHODY

  • Jednodušší administrativa 57,7 %
  • Zaměstnanci si mohou koupit, co chtějí 51,8 %
  • Neplatím provize stravenkovým firmám 32,4 %

Zdroj: Průzkum UZS mezi firmami

Oslovené stravenkové společnosti potvrzují, že přechod na paušál se ve velkém nekoná, meziroční pokles v nákupu stravenek je do 10 %.

„Poklesy zaznamenáváme především u malých firem, ale nelze přesně rozlišit, zda je to přechodem na paušál nebo zrušením benefitu kvůli špatné covidové situaci,“ říká Daniela Pedret z Edenred.

„Stravenky stále patří mezi nejoblíbenější benefity v České republice. Dlouhodobě narůstá zájem o elektronickou stravenku a pandemie ho ještě akcelerovala, protože velká část zaměstnanců začala pracovat z domova a zaměstnavatelé hledají bezkontaktní řešení benefitů,“ míní Tereza Knířová ze Sodexo Benefity.

Podle generálního ředitele společnosti Up Česká republika na stravovací paušál přecházejí spíše menší zaměstnavatelé. „Hlavním důvodem, který u nich sledujeme je, že zaměstnanci dávají přednost penězům na cokoliv,“ uvádí Stéphane Nicoletti. První reakce ale také ukazují, že firmy a jejich zaměstnanci paušál nevnímají jako benefit, ale spíše ho považují za součást mzdy. A tak se i stává, že se některé firmy, které již přešly na paušál, ke stravenkám vrátily.

„K zajímavých zpětným vazbám od HR manažerů patří, že nechtějí, aby lidé trávili čas během svého home ofice v kuchyni, ale aby si objednali jídlo, a k tomu je stravenky motivují více než hotové peníze,“ shrnuje Daniela Pedret.

A jaké stravenky se kupují nejčastěji?

Daňově optimální hodnotu využívá do 5 % našich klientů. Nejčastější nominální hodnota je 100 Kč, nejvyšší u pravidelných objednávek je 150 Kč. Stravenky v nominální hodnotě 100 Kč dostává zhruba třetina zaměstnanců našich klientů, dalších téměř 25 % má stravenky s vyšší nominální hodnotou než 100 Kč. S rostoucí digitalizací se nominální hodnota zvyšuje. Rozdíl v průměrné nominální hodnotě mezi papírovou stravenkou a eStravenkou je 10 Kč. (Up Česká republika)

Průměrná hodnota papírové stravenky se pohybuje kolem 95 Kč, na kartách je denní příspěvek kolem 115 Kč. V papírové formě se vydává nejčastější stokorunová stravenka. Stravenky vydáváme v různých nominálních hodnotách, pro zajímavost, nejvyšší se vydává v hodnotě 250 Kč. (Edenred)

Za posledních několik let je nejčastěji poskytovaná hodnota stravenky 100 Kč, více než polovina firem poskytuje stravenky ve vyšší hodnotě. Vzhledem k letošní ekonomické situaci došlo k navyšování hodnoty stravenek v menší míře než v minulých letech. Nejvyšší nominální hodnota u stravenky v papírové podobě byla v minulém roce 250 Kč. ( Sodexo Benefity)

Stravenkový paušál očima zaměstnanců

  • Přiznám se, že nevím, jak přesně funguje stravovací paušál. Nám se stravenky nahrávají na kartu. Aktuálně ji používám v supermarketu, často i na Dáme jídlo, případně u výdejových okének. Jsem na home office a nestihnu si uvařit oběd. (Jana, 40 let)
  • Na paušál jsme nepřešli, a stravenky mi docela vyhovují. Vždycky jsem je používala na obědy v restauracích, nyní také, jen si sním jídlo v kanceláři. (Iveta, 35 let)
  • Máme stravenky a využívám je na nákup v supermarketech. (Lenka, 29 let)
  • Nově přešel zaměstnavatel na paušál. Je mi to celkem jedno, jen paušál bude v rodině hůř průchozí na obědy v restauraci na výletech (až na ně budeme moci jezdit). Manžel totiž vesele utrácí stravenky, ale pokud jde o peníze z účtu, tam je opatrnější. (Jolana, 42 let)
  • Když jsme měli stravenky, používali jsme je v supermarketu nebo v hospodě. Momentálně máme paušál, který jde přímo do výplaty. Místo stravenky za 100 Kč, u které firma platila 55 % a zaměstnanec 45 %, nám jde na účet 70 Kč nezdaněných. Takže jsme na tom vlastně vydělali a odpadly nám starosti, kam se stravenkou. (Jarmila, 55 let)
  • Občas nakoupím v obchodě, občas si objednám něco z hospody, někdy i z automatu v práci. A je mi vlastně jedno, jakou kartu použiju. (Pavla, 45 let)
  • Náš zaměstnavatel stravenky neposkytuje. Máme možnost závodního stravování v kantýně, kam se nám jídlo dováží. Nicméně to nevyužíváme, jídlo nám nevyhovuje. (Renata, 40 let)
  • Já preferuji stravenky. Nakupuji za ně, většinou velké rodinné zásobovací nákupy. Před pandemií jsme využívali stravenky na obědy při výletech s rodinou. (Pavlína, 34 let)
  • Stravenky jsou fajn, ale teď za ně spíš nakupuji. Jsme doma na home office a objednávat si hotové jídlo v restauraci pro čtyřčlennou rodinu vyjde vždy dráž, než si uvařit. (Eva, 30 let)

A jaký názor máte vy? Kdybyste si mohli vybrat, dali byste přednost stravenkám nebo paušálu? Hlasujte v naší anketě.

Dáváte přednost stravenkám nebo paušálu?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 7. dubna 2021. Anketa je uzavřena.
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...