Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez exekutorského zápisu nepůjčujte peníze ani kamarádovi

aktualizováno 
Půjčovat peníze známým je velmi ošidná věc. Mnoho takových půjček zůstalo nakonec nezaplacených. Pokud se vám z nějakého důvodu nechce odmítnout prosbu známého o půjčku, raději si ji zajistěte sepsáním exekutorského zápisu. Poradíme vám, jak na něj.
Exekutorský zápis má silný preventivní účinek.

Exekutorský zápis má silný preventivní účinek. | foto: Profimedia.cz

Při půjčování peněz byste měli uzavřít smlouvu o půjčce (podle paragrafu 657 Občanského zákoníku). Jejím obsahem je přenechání věcí, zejména peněz z vaší strany (strany věřitele), dlužníkovi. Dlužník se ve smlouvě zavazuje věci nebo peníze určené smlouvou vrátit.

V praxi jde v podstatě o velmi jednoduchou smlouvu, kterou dokáže sestavit každý sám. Důležité je především jasné vymezení smluvních stran, výše půjčky, její splatnost a úročení. Samotná půjčka může být přitom bezúročná anebo si můžete domluvit s dlužníkem konkrétní úrok.

Exekutorský zápis? Rozhodně ano!
Půjčit peníze známému je mnohem jednodušší než je dostat zpět. Existuje mnoho nástrojů, jak zajistit půjčku. Bohužel mnoho z nich nefunguje stoprocentně. V posledních letech se ovšem jasně osvědčilo zajištění takzvaným exekutorským zápisem k přímé vykonatelnosti.

. Náležitosti exekutorského zápisu

1. Místo, den, měsíc, rok zápisu

2. Jméno, příjmení, bydliště účastníků, včetně prohlášení o způsobilosti k právním úkonům

3. Údaj o ověření totožnosti účastníků, případně svědků, důvěrníků a tlumočníků

4. Podpisy všech zúčastněných

5. Jméno a příjmení exekutora, podpis a otisk úředního razítka

Samotný exekutorský zápis není nic jiného než dohoda, kterou se dlužník zavazuje splatit dluh s tím, že v případě neplnění podle podmínek smlouvy svoluje k provedení výkonu rozhodnutí nebo exekuce na svůj majetek.

Je logické, že nejlepší doba pro sepsání exekutorského zápisu je hned při podpisu smlouvy (ve stejný okamžik jako jsou předávány peníze. V průběhu trvání závazkového vztahu už na ni bývá pozdě, protože v okamžiku, kdy se pohledávka za dlužníkem začíná zdát pochybná, již vaši výzvu k podpisu exekutorského zápisu dlužník většinou nevyslyší.

Součástí exekutorského zápisu je také dohoda účastníků, která rekapituluje závazek dlužníka (obsah, způsob plnění atd.).

. Dohoda účastníků musí obsahovat:

1. Označení obou osob: povinné (dlužník) a oprávněné (věřitel)

2. Předmět a dobu plnění

3. Prohlášení povinné osoby o svolení k vykonatelnosti zápisu

Jednoznačnou výhodou zajištění pohledávky prostřednictvím exekutorského zápisu je právě rychlost. Na rozdíl od soudů máte ve chvíli, kdy "držíte v ruce" exekutorský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti, k dispozici nástroj, který vám umožňuje rychlé vyřešení pohledávky prostřednictvím exekuce majetku dlužníka.

Ovšem sama existence exekutorského zápisu má většinou i silný preventivní účinek. Málokterý dlužník si dovolí závazek nesplnit právě pod hrozbou exekuce jeho majetku.

. Pozor na daně

Při půjčování peněz si mimo jiné uvědomte, že vám kvůli půjčce může vyvstat povinnost podat daňové přiznání, přestože jste ho nikdy před tím nemuseli podávat.

Vrácení jistiny se nezdaňuje, úrok ano
V závislosti na formě půjčky (úročená či neúročená) vám coby věřiteli vyvstávají odlišné daňové povinnosti. Již v úvodu zákona o daních z příjmů je napsáno, že samotný příjem z úvěru (takzvané vrácení jistiny) je příjmem nedaňovým. Pokud je vaše půjčka známému nebo příteli bezúročná, tak byste ani neměli nic zdaňovat.

Ovšem zaplacené úroky už musíte danit v rámci paragrafu 8 ZDP jako příjem z kapitálového majetku. Takový úrok nemůže být zdaněn zvláštní sazbou daně (srážkovou daní), ale v rámci přiznání k dani z příjmů jako příjem z kapitálového majetku.

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Pět metod, jak správně využít autosugesci ve svůj prospěch

Ilustrační snímek

Autosugesce není ničím mimořádným ani složitým. Ať už si to uvědomujete nebo ne, velmi pravděpodobně ji využíváte po...

Školák stojí bezmála šest tisíc korun, nejdráže vyjde aktovka a pomůcky

Ilustrační snímek

Základní náklady na dítě, které jde kupříkladu poprvé do školy, vycházejí na necelých šest tisíc korun. Jsou tu však i...

Spočítáno: za studentské bydlení na privátě si připlatíte

Ilustrační snímek

Bydlení na koleji má své kouzlo, ale pokud jste spíš pilný student než účastník večírků, možná uvažujete o pronájmu...

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Kurzy.cz Takzvané marihuanové akcie jsou podle mne jedním z nejzajímavějších jevů na akciovém trhu. Jde o společnosti, které dík...

Najdete na iDNES.cz