Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bez peněz do hospody nelez? ...to už dávno neplatí!

  0:05aktualizováno  0:05
Nemít žádné hotové peníze v dnešní době zdaleka ještě neznamená, že nemůžete utrácet. Pro získání potřebné hotovosti během několika minut nemusíte dokonce navštívit ani lichváře nebo odnášet svůj majetek do zastaváren.
Nemít žádné hotové peníze v dnešní době zdaleka ještě neznamená, že nemůžete utrácet. Pro získání potřebné hotovosti během několika minut nemusíte dokonce navštívit ani lichváře nebo odnášet svůj majetek do zastaváren. Stačí jen maličkost – mít možnost čerpat prostředky na běžném účtu i do záporného zůstatku.

Kontokorentní úvěr je jedním ze základních typů krátkodobých úvěrů, které mohou klienti v České republice čerpat. Jedná se o možnost čerpat prostředky z běžného účtu i do záporného zůstatku a nárok na jeho čerpání vzniká klientům na základě uzavření písemné smlouvy s bankou. Klient musí také většinou splnit určité podmínky, které se týkají především pravidelného příchodu peněz na běžný účet a do určitého limitu nebývá požadováno žádné zajištění.

Hlavní výhodou kontokorentního úvěru oproti běžným spotřebitelským úvěrům je to, že jej může klient čerpat na základě uzavření jediné smlouvy několikrát během smluveného období, může přitom úvěr splatit a znovu se dostat na účtu do mínusu a za dodržení stanovených podmínek je smlouva o poskytování kontokorentu každý rok obnovena. U spotřebitelského úvěru by přitom pro každé nové čerpání do mínusu musel uzavírat zdlouhavě novou smlouvu.

Významný rozdíl představuje také způsob splácení úvěru. Pokud hovoříme o kontokorentním úvěru, jedná se vždy striktně o úvěr krátkodobého charakteru, tedy se splatností do jednoho roku. Banky většinou svým klientům nediktují, v jaké periodicitě a jakou částku mají splácet, nemusí se většinou jednat ani o splácení pravidelné. Principem splácení úvěru je to, že je financován průběžně z příjmů, které na účet přicházejí. Proto banky často požadují potvrzení o výši příjmů a to, aby tyto příjmy přicházely na daný běžný účet. Také úvěrový limit bývá stanoven na základě čistých měsíčních příjmů, které na účet klient převádí. Stále častěji je také využíván tzv. scoring klienta, tedy určité standardizované ohodnocení každého klienta z hlediska schopnosti úvěr splácet.

Jaká je nabídka některých českých bank?

BankaÚvěrový rámecÚroková sazba

Zvláštní požadavky na majitele účtu

GE Capital Bank

Bankovní menu

až 100 000 Kč15,00% p.a.čistý měsíční příjem 7000 Kč převáděný na daný účet
Česká spořitelna

Sporožiro

bez ručitele až 55 000 Kč, s ručitelem až 100 000 Kč14,00% p.a. 
Komerční banka

Ideal konto

po třech měsících vedení účtu základní limit 10000 Kč, který se může dále zvyšovat po třech měsících19,80% p.a. 
ČSOB

Běžný účet

     až do výše      100 000 Kč*10,90% p.a.**klient musí vyhovovat požadavkům scoringu
Union banka

Konto Efekt

až 60000 Kč, obecně trojnásobek průměrného měsíčního zůstatku na běžném účtu za poslední tři měsíce14,50% p.a. 

* Limit úvěru u ČSOB může být stanoven dvěma způsoby:
  • na základě obratu na účtu - limit je stanoven maximálně jako dvojnásobek čistého měsíčního příjmu, který na účet přichází
  • na základě obratu na účtu a depozita u ČSOB - maximální limit je stanoven jako dvojnásobek čistých příjmů na účtu a je zvýšen o hodnotu depozita uloženého u ČSOB (tedy např. výši termínovaného vkladu, který slouží jako zástava)

** Úroková sazba se skládá ze dvou částí. Tvoří ji jednak úroková marže ve výši 4,5% p.a. a jednak pohyblivá úroková sazba vyhlašovaná bankou, která v současnosti činí 6,4% p.a.

Má možnost čerpání kontokorentního úvěru v rodinných financích své opodstatnění? Zcela jistě ano. Vzhledem k nutnosti splatit tento úvěr do jednoho roku od čerpání sice není předurčen k financování větších rodinných výdajů, ale poslouží především jako dostupný zdroj financování krátkodobých výdajů nižší hodnoty a k překlenutí dočasného nedostatku peněžních prostředků na běžném účtu. Nespornou výhodou je především operativnost a rychlost, se kterou může klient potřebnou hotovost získat a také jednoduché splácení, které se uskutečňuje automaticky z peněz přicházejících na běžný účet. Tím se omezuje i doba, po kterou jsou klientovi banky účtovány úroky z půjčené částky. Výhodnost kontokorentního úvěru už jen podtrhuje krátké srovnání úrokových sazeb z různých druhů půjček, které lze na českém trhu získat.

Využíváte možnosti čerpat kontokorentní úvěr z běžného účtu? Je pro Vás důležitější rychlost získání prostředků, nebo je prvořadým kritériem výše úroků a možnost rozložit splátky do delšího časového období?

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Chybějící „s“ v protokolu na internetu vás může připravit o peníze

Ilustrační snímek

Internetové bankovnictví je užitečná vymoženost. Nemusíme chodit na pobočky bank a své peníze máme kdykoliv pod...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.