Bez pokračujícího oživení kapitálové trhy v roce 2010 neporostou

aktualizováno 
Začátek nového roku je dobrou příležitostí k bilancování. Rok 2009 na kapitálových trzích byl bezesporu úspěšný. Přestože by tomu na jeho začátku málokdo věřil, akciím i komoditám se nebývale dařilo. Na vývoj v roce 2010 není mezi odborníky jednoznačný názor.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Začátek minulého roku byl ve znamení poklesů a v meziročním srovnání nebylo příliš obtížné růst. Krachy firem byly doprovázeny poklesem cen komodit i akcií a málo obchodníků věřilo v brzký obrat. Nejhorší obavy se naštěstí nepotvrdily a s koncem zimy se na trhy vrátil růst.

Několikrát mělo dojít v průběhu roku k obratu, avšak hlubší korekce nepřišly. Obchodníci vytrvali ve svých býčích pozicích a pomohli tak k jednomu z největších meziročních růstů v historii. Průmyslové firmy přestaly krachovat, ať už díky záchranným balíčkům či změnou strategie.

Banky začaly splácet miliardy finanční pomoci, které odvrátily bankrot a pomohly jim přestát nejhorší časy. Rok 2009 tak skončil na finančních trzích pozitivně a ani první obchodní dny tohoto roku se nevymykají tomuto sentimentu.

Přestože je dnes nálada podstatně lepší než před rokem, neexistuje jednoznačný názor na další vývoj. Nikdo nemá křišťálovou kouli a pohled do budoucna nám tak zůstává utajen.

Někteří ekonomové se dívají na ekonomický vývoj v tomto roce pozitivně, další však upozorňují na neudržitelnost současného růstu a považují ho pouze za dočasný.

Jeho podstatou a hlavním faktorem je totiž dluh, respektive peníze, které se ve formách různých podpor veřejnému i soukromému rozsypaly do ekonomik. Jejich hlavním účelem je znovu nastartovat hospodářství. Jestliže se to však nepodaří, můžeme se dostat do mnohem horší situace než dnes.

Dalším nebezpečím jsou přísnější regulace kapitálových trhů, které slibují zavést některé země Evropské unie i USA s příslibem lepší ochrany před krizí. Jakákoliv regulace však vždy měla za následek neefektivnost a paradoxně může naopak oživení zpomalit či úplně zastavit.

Na skutečné viníky krize se jaksi pozapomnělo. Dluh se vytlouká novým, ještě vyšším dluhem, monetární expanze ještě větší monetární expanzí a to vše s důvěrou ve státní zásahy, které se už mnohokrát ukázaly jako neefektivní a škodlivé. Dlouhodobé negativní důsledky této politiky jsou nesporné, ovšem v tomto roce se ještě nemusí projevit.

Nebezpečí však v delším období existuje a bude záležet, jak se trhy s tímto dědictvím vypořádají. Stále také existuje nebezpečí skrytých problémů v bankách, či přímo v jednotlivých ekonomikách. Události v Dubaji jsou jasným důkazem toto, že ještě některé skutečnosti mohou zůstávat utajeny.

Výhled na nejbližší období však přes veškerá rizika zůstává optimistický a většina finančních aktiv by alespoň v první polovině roku mohla růst. Očekávání na komoditních trzích jsou v současnosti velmi vysoká. Poptávka Číny a dalších asijských ekonomik po komoditách neklesá, a pokud dolar výrazně neposílí, komodity budou i v nadcházejících měsících na koni.

Akcie však také mají přes svůj růst v roce 2009 stále co nabídnout. V dobách nízkých úrokových sazeb centrálních bank a zároveň dobrých zpráv z ekonomik se jim může dařit ještě více, než se všeobecně předpokládá. Obchodníci však stále nesmí zapomínat na skutečnost, že současné oživení je křehké, postavené na vratkých nohách a další růst kapitálových trhů můžeme očekávat pouze pokud se data z ekonomik budou nadále zlepšovat.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Další z rubriky

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Demonstranti ve Francii uspěli. Minimální mzda 40 tisíc i prémie

Kurzy.cz Francouzský prezident Emanuel Macron podlehl nátlaku hnutí takzvaných žlutých vest a přislíbil Francouzům řadu ekonomic...

Najdete na iDNES.cz