Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezdotykové platby: revoluce platebních karet

aktualizováno 
Vydavatelé platebních karet připravují nový typ čipových karet, který umožní rychlejší a pohodlnější bezhotovostní platby. Budou takzvaně bezkontaktní. Kde se výhody nového platebního prostředku projeví nejvíce? Jak se nová karta osvědčila v zahraničí a za jak dlouho se s ní setkáme na našem trhu?

Bylo jen otázkou času, kdy se bezdotykové čipové karty, které se ve světě osvědčily například při placení v telefonních automatech, v automatech na občerstvení či v městské hromadné dopravě, projeví v oblasti klasických platebních karet, určených především k platbě v obchodní síti a k výběrům z bankomatů. Proč? Jednoduše proto, že bezdotykové platby slibují především rychlost srovnatelnou s platbami v hotovosti a větší pohodlí (rozšíření bezhotovostních plateb na platby na parkovištích, v autobusech apod.). Velice specifický je stupeň bezpečnosti těchto karet. Ačkoli se zdají být bezpečnější z toho důvodu, že je prakticky nedostane do ruky nikdo jiný než jejich majitel, je vysoké riziko, že budou snadno zneužity v případě jejich ztráty či krádeže, neboť v případě plateb nevyžadují autorizaci. Právě autorizace (zadání PINu) totiž způsobuje prodloužení celé transakce, což by bylo v případě bezkontaktních platebních karet kontraproduktivní.

Jaký je princip bezdotykových platebních karet? Samotný přenos informací z karty funguje prakticky na stejném principu jako dosud (přenášená data jsou totožná). Rozdíl je v tom, že zákazník již nebude muset dát kartu do ruky prodejci, který ji projede čtečkou, nýbrž ji sám přiblíží k platebnímu terminálu. Platební karta bude pro tento účel vybavena kromě magnetického proužku také speciálním čipem, který bude schopen data vysílat a současně také přijímat. Jak daleko jsou v oblasti bezkontaktních plateb systémy MasterCard a VISA?

MasterCard v USA triumfoval

Přinese EU lepší bankovní služby? Více ZDE.

Právě společnost MasterCard představila výsledky praktického testování svého systému bezkontaktních plateb MasterCard PayPass, které proběhly v minulých devíti měsících v americkém Orlandu. Jak test dopadl? Zkoušky, kterých se zúčastnilo více než 16 000 držitelů karet a 60 maloobchodních prodejních míst (McDonald‘s, čerpací stanice, multikina, hlídaná parkoviště apod.), přinesly zásadní výsledky nejen pro držitele karet, ale také z pohledu prodejců.

V prvé řadě se potvrdilo, že bezkontaktní platby přinášejí značné časové úspory (například v restauracích McDonald’s se doba nákupu zkrátila o více než 15 sekund), což je velice pozitivní výsledek nejen z pohledu klientů, ale také například z pohledu některých prodejců, kteří mají díky časové úspoře možnost uspokojit větší množství zákazníků než dosud s menšími nároky na obsluhu. Krom toho se příznivá odezva držitelů testovaných karet (ti chválili nejen rychlost a pohodlí, ale i větší pocit bezpečí v podobě odbourání zapůjčení karty do rukou prodejce) projevila v nárůstu počtu a objemu uskutečněných transakcí.

Bylo by ovšem chybou se domnívat, že se bezdotykové platby zastaví pouze na bázi platební karty. MasterCard pracuje (a dokonce již i testuje) také na začlenění bezkontaktní technologie PayPass do mobilních telefonů, což je integrace, kterou díky rozšíření mobilních telefonů jistě ocení drtivá většina klientů.

VISA sází na zkušenost v Asii

Rovněž společnost VISA se pustila do zavádění bezdotykových plateb, a to hned v několika krocích. Jako nejvýznamnější cílovou oblast pro bezdotykové platby vnímá VISA hromadnou dopravu. Právě pro platby v tomto odvětví, kde se zájem o platby bezdotykovými kartami projevil nejvíce v metru a autobusech, vydala VISA od roku 2001 již více než 200 milionů „jízdenkových“ platebních karet, a to především v Asijských státech – Jižní Koree (20 mil. karet), Číně (7 mil. karet) a Japonsku (5,5 mil. vydaných karet). Poslední ze zmíněných zemí – Japonsko – je specifické tím, že vedle klasické plastové karty mohou zákazníci získat bezdotykový čip také v podobě speciálních náramkových hodinek.    
 

Kolik ušetříte platbami na dálku oproti operacím na pobočce se dozvíte ZDE.

Od karet, které byly určené pouze pro platby v hromadných dopravních prostředcích, a které si právem získaly velkou oblibu, se VISA odrazila k vydávání tzv. multifunkčních platebních karet, kterých od roku 2001 vydala více než 1 milion. V tomto případě se  jedná o platební kartu, která kromě funkcí klasické debetní (případně kreditní) platební karty, slouží jako elektronická peněženka, dále ji lze využít k bezdotykovým platbám v prostředcích hromadné dopravy a navíc ještě slouží jako identifikační karta pro vybranou partnerskou společnost. Veškeré vlastnosti karty přitom záleží pouze na vydavateli karty. Ten si totiž může určit, v jakém rozsahu bude příslušná karta bezkontaktní, či jakými službami bude disponovat.

Podobně jako MasterCard přikročila VISA také k implementaci bezkontaktních čipů do mobilních telefonů, a to ve spolupráci s výrobci mobilních telefonů značek Motorola, Samsung a LG. Platební čip je kompatibilní se SIM kartou a přenos dat do a z platebního terminálu bude uskutečňován přes infraport telefonu. Mobilní telefony ovšem budou muset být k platebním transakcím uzpůsobeny speciálním softwarem.

Co bude s EMV čipem?

Určitě vás napadá otázka, jak to bude s čipem s technologií EMV, který naše banky v současnosti implementují do nově vydávaných karet. Ohřeje se u nás pouze chvíli, aby byl vzápětí nahrazen modernější bezdotykovou verzí? Tak to určitě ne. Karty se současnou technologií EMV u nás budou hrát ještě nějaký čas významnou roli, neboť odpovídají požadavkům na bezpečnost (například potvrzování transakce číslem PIN podstatně prodlužuje její délku), jež jsou právě v Evropě extrémně vysoké. Nejpravděpodobnější je proto vize, že až některá z tuzemských bank projeví zájem o vydávání bezkontaktních karet ve spojení s určitými službami, budou na našem trhu existovat současně obě varianty čipů.

 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Falešná advokátka je okradla, ale trestný čin se prý nestal

Ilustrační snímek

Asi všichni známe postavu falešného vrchního Vrány z oblíbené české komedie. Úsměv na tváři nám ovšem ztuhne, pokud se...

Další z rubriky

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.