Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pípání nás baví, bezkontaktní kartou platíme klidně i za rohlík

aktualizováno 
První bezkontaktní platební karty se v Česku objevily před více než dvěma lety, teprve v posledním půlroce se však rozmohly masově. Možnost placení "pípnutím" dnes nabízí většina bank, z nejznámějších se zatím nechytnete ve třech.

Podle údajů bank je průměrná částka bezkontaktní platby přibližně poloviční oproti té, která se platí kartou kontaktní. Ilustrační snímek | foto: MasterCard

V červnu 2011 začala jako první v Česku bezkontaktní karty nabízet svým klientům Citibank, v říjnu se pak přidala Česká spořitelna, která začala rovněž nabízet bezkontaktní terminály. "Ke konci roku 2012 jsme měli více než 600 tisíc bezkontaktních platebních karet, v červnu 2013 jsme překročili milion a k dnešnímu dni máme vydáno přes 1,75 milionu bezkontaktních karet. Do konce letošního roku bychom měli klientům vyměnit téměř všechny debetní karty za bezkontaktní. V případě, že si klient nepřeje bezkontaktní kartu, lze na vyžádání bezkontaktní funkci na kartě vypnout," uvádí Marek Pšeničný z České spořitelny.

Bezkontaktní platba

 • Karty s bezkontaktní technologií umožňují zaplacení nákupu v hodnotě do 500 korun bez zadání PIN rychleji a pohodlněji.
 • Klient v obchodě s terminálem pro bezkontaktní platby pouze přiloží kartu ke čtečce terminálu a má zaplaceno.

Postupně se přidávaly další banky. UniCredit Bank by měla spustit bezkontaktní karty letos, Sberbank i LBBW o zavedení v nejbližší budoucnosti uvažují.

Banky nabízejí bezkontaktní technologii jak u debetních, tak také u kreditních karet a k zavedení bezkontaktů je vedla hlavně snaha snižovat počet výběrů z bankomatů a podpořit častější placení u obchodníků.

Bezkontaktní kartu tak nyní dostane každý, komu na té staré končí doba platnosti. Kdyby však někdo chtěl "pípací" kartu dříve, není to problém. Banky mu ji vymění, některé zdarma, někde za poplatek. Například Zuno si účtuje za předčasnou výměnu 80 korun, novou kartu pak dostanete do týdne.

Během loňského roku se rozšířily bezkontaktní terminály i do menších obchodů, výjimkou už nejsou ani trafiky či kavárny, restaurace, kina, fast foody, ale i dopravní prostředky.

"Pro mě bylo docela překvapením vidět bezkontaktní terminál v kině Bio Oko. Oblíbené jsou také platby v restauracích McDonald’s ve výši 25 korun. A bezkontaktně je možné platit také například v Pohřební službě Atropos," vypočítává Tomáš Veselý z Equa bank. Kde všude vám bude stačit na platbu pípnutí, zjistíte například zde.

Ušetříte čas a je to bezpečnější

Bezkontaktní platby mají několik výhod. "Platba bezkontaktní kartou trvá v průměru pouhých pět vteřin. Platba klasickou kartou nebo hotovostí až šest krát déle, tedy téměř půl minuty. Na jednom placení tak ztratíme přibližně 25 vteřin času, za rok již pak čtyři hodiny, za celý život až 11 dní," vypočítává úsporu času mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

Kreditní karty bez poplatků

Srovnejte si běžné nebo spořící účty pomocí jednoduché rychlé online kalkulačky. S FINmarket.cz ušetříte.

"Zákazníci kromě rychlosti oceňují hlavně bezpečnost a také větší kontrolu při použití karty. Nedávají totiž kartu vůbec z ruky, nikdo si tak nepřečte jejich jméno ani třímístný bezpečnostní kód," říká generální ředitel MasterCard Europe pro ČR a Slovensko Miroslav Lukeš. "Navíc u sebe nemusí nosit tolik hotovosti. Když peníze ztratí, nikdo mu je nenahradí, ale při ztrátě karty ji lze jednoduše zablokovat," doplňuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

"Lidé si na bezkontaktní placení zvykli a používají jej pro úhradu hlavně menších částek. Zatímco aktuálně je průměrná výše platby kontaktní kartou 800 korun, u bezkontaktní platby je to přibližně 400 korun," říká Vendula Žaloudíková z Fio banky. Podobně je tomu i v ostatních bankách. "Nejen příznivci inovací, ale čím dále častěji také starší generace, neplatí menší nákupy v hotovosti, ale právě kartami," potvrzuje fakt, že lidé bezkontaktní platby přijali, Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku.

Zajímavá čísla o používání bezkontaktních karet

 • Karet společnosti MasterCard je mezi českými klienty kolem dvou milionů, Visu vlastní přes 1,6 milionu Čechů.
 • V České republice je přes 30 tisíc bezkontaktních terminálů MasteCard, přes 26 tisíc Visa a jejich počet stále roste.
 • Zákazníci provedou bezkontaktními kartami přibližně 60 procent plateb.
 • Podíl bezkontaktních karet je podle údajů jednotlivých bank přibližně třetinový.
 • Nejmladšímu držiteli bezkontaktní karty je 14 let, vlastní kartu u ČSOB.
 • Nejstaršímu uživateli bezkontaktní karty je 94 let, vlastní kartu u Air Bank, druhý je 91letý klient ČSOB a třetí 83letý klient Zuno banky.
 • Nejmenší útraty bezkontaktní kartou:
  Klient Zuno banky zkusil uhradit v brněnském baru jeden haléř, což se povedlo. Nejnižší částka zaplacená debetní kartou je 3,80 koruny.
  Kartou od GE Money Bank zaplatil klient částku dvě koruny. 
  Klient Air Bank zaplatil bezkontaktně 1,90 koruny za rohlík či tři koruny za tři cvrčky pro chameleona.
  U mBank provedl klient při testování několik plateb ve výši asi 30 haléřů během jedné návštěvy obchodu.
 • Nejvíce zaplatil bezkontaktní kartou klient ČSOB, a to přes 114 tisíc korun, přes 100 tisíc korun hlásí útratu i GE Money Bank.

Zdroj: banky

Podle průzkumu Master Index společnosti MasterCard se průměrná částka, za kterou by respondenti nejraději zaplatili kartou, oproti roku 2012 snížila z 600 na 205 korun. To ukazuje na pozitivní trend, ke kterému pomáhají i bezkontaktní nálepky.

"Víme, že u nálepek je 94 procent transakcí pod 500 korun a potvrzuje nám to i zpětná vazba, kdy si klienti vůbec nepamatují PIN," uvádí Milada Franek z GE Money Bank. Bezkontaktní nálepky ke kartám nabízí kromě GE Money Bank také Česká spořitelna, Citibank a Raiffeisenbank.

Oblíbili jste si bezkontaktní placení?

celkem hlasů: 5262

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. února 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 4207
Ne 608
Kartu k platbám nepoužívám 447Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Věrnost jedné bance se už nenosí, nové banky dál zvyšují počty klientů

Ilustrační snímek

Novým nízkonákladovým bankám dál narůstají počty klientů. Sedmička nových bank jich má už téměř tři miliony. Mít...

V bezkontaktních platbách jsou Češi na špici. Platit půjde i hodinkami

Chytré hodinky začínají obsahovat platební funkce.

Pípání u pokladen Čechy baví, bezkontaktnímu placení přišli na chuť mladí i staří. Meziročně vzrostl podíl...

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz