Brzy se bezkontaktních karet dočkáme i u nás.

Brzy se bezkontaktních karet dočkáme i u nás.

Bezkontaktní platební karty klepou na dveře

  • 10
Platební karty, mnohdy již opatřené magnetickým proužkem, nahrazují karty s čipy. Ovšem za dveřmi již stojí novinka - bezkontaktní čipové karty.

VISA přichází s „platební vlnou“
Společnost VISA Europe představila novou platební kartu Visa payWave, obohacenou o čip umožňující bezkontaktní platby – jakousi elektronickou peněženku. Na podzim letošního roku se začne rozšiřovat nejprve po Velké Británii, následovat budou další evropské země.

Visa payWave je určena k malým platbám do 10 GBP. Pokud držitel karty tento limit překročí, je nucen zadat k potvrzení transakce PIN (transakci je nutno u obchodníka autorizovat). Zadaný PIN pak hranici obnoví. Visa se tímto způsobem opakovaně přesvědčuje, že karta je v rukou skutečného majitele.

Aplikaci pro Visa payWave mohou banky implementovat do standardních čipových karet a obchodníkům postačí přidat k pokladnám čtečku Visa payWave.

První multifunkční bezkontaktní kartu dodá na britský trh Visa Europe společně s Barclaycard a Transport for London letos v létě. Bude nazvána Visa Barclaycard a umožní svým držitelům kromě plateb za drobné nákupy, např. denního tisku, také cestování londýnským metrem a autobusy.

Bezkontaktní čipové karty známe i u nás
Bezkontaktní platební systémy už znají lidé u nás, např. obyvatelé Plzně, Hradce Králové, Teplic či Opavy. Používají je nejčastěji k identifikaci osob při vstupu do budov (hotely, sportovní haly, studijní průkazy) či jako elektronické peněženky pro platby nižších částek (restaurace, jídelny, silniční poplatky, parkovací karty, platby za MHD, apod.). Hodí se totiž právě tam, kde je velký obrat hotovosti a nesmí přitom chybět velmi rychlá obsluha.

popisekOKRADL VÁS BANKOMAT?
peníze získáte jen těžko

Bezkontaktní čipové karty mohou být méně bezpečné
A jak taková bezkontaktní čipová karta funguje? Aniž kartu vydáte z ruky, přiložíte ji k čtecímu zařízení a příslušná částka se z vašeho „účtu“ odečte. Ovšem právě z této jednoduchosti vyplývá celá řada potenciálních rizik. Za velké negativum tak lze označit možnost, byť jen hypotetickou, inkasovat prostředky z těchto karet bez oprávnění, např. v dopravním prostředku či dokonce přímo na ulici. Chybí zde totiž proces autentizace (ověření majitele karty např. zadáním PINu). V neposlední řadě je třeba znovu připomenout, že hrozí ztráta nebo odcizení karty podobně jako u hotovosti.

Největší výhodou je v případě používání bezkontaktních čipových karet jednoduchost a s tím jde ruku v ruce i rychlost realizovaných plateb. Tato pozitiva jsou nejvíce zdůrazňována vydavatelskými společnostmi a rovněž zajišťují novému systému řadu příznivců. Odpadá totiž nutnost zadávat a pamatovat si PIN či přepočítávat a ověřovat pravost přijímané, resp. vydávané hotovosti. Eliminují se také případné chyby zúčastněných stran a zkracují se čekací doby u pokladen obchodníků.

PayPass Mastercardu již ve světě funguje
Již v loňském roce spustila v Turecku evropský kreditní program MasterCard PayPass společnost MasterCard Worldwide. Jedná se přitom o obdobu zmíněného platebního bezkontaktního systému payWave. V současnosti programy PayPass fungují na různých úrovních v několika zemích – např. zavádění a zkoušky technologie v USA, Kanadě, Velké Británii, Japonsku, Koreji, Malajsii či Austrálii

V České republice začala společnost MasterCard Europe jednat o zavedení technologie PayPass s největšími českými bankami v roce 2006, a tak je jen otázkou času, kdy se zavedení bezkontaktní technologie u nás skutečně dočkáme.

Platební nástroje jako ze sci-fi
Chinatrust Commercial Bank zase nabízí svým klientům náramkové hodinky se zabudovaným čipem a nesoucí číslo platební karty. Hodinkami mohou jejich majitelé platit u zhruba 400 obchodníků na Taiwanu, kteří instalovali čtečky umožňující bezkontaktní platby.

Na světě dokonce již existuje mikročip, který funguje jako snímač otisku prstu a je použitelný na jakýkoliv typ plastové karty. Čip je zabudován do povrchu karty a před použitím karty nejdříve ověří identitu svého držitele.

Zaplatit pomocí technologie Pay-By-Touch můžete po provedení jednorázové registrace v několika supermarketech v Oxfordu a okolí. Při placení zákazník přiloží prst na skener a zadá vyhledávací číslo (např. číslo vlastního mobilního telefonu). Následně je autentizován a vyzván k volbě dříve registrovaného platebního prostředku (karta, šek, účet) nutného k zaplacení. Platba pak proběhne stejně, jako kdyby například skutečně předložil platební kartu.