Běžný devizový účet: poplatky a úroky

Přemýšlíte o zřízení běžného devizového účtu? Víte, který je nejvýhodnější? Kolik stojí měsíční vedení, jaké jsou poplatky s účtem spojené a jaké jsou úroky? Podívejte se s námi na rozdíly v nabídce jednotlivých bank?

Devizové účty vede většina bank v České republice. Nabídka měn, v nichž můžete účty vést, je však různá. Těmi základními, ve kterých vám účet zřídí téměř všude, jsou dolary a eura. Dále některé banky nabízejí devizové účty v librách, švýcarských francích, slovenských korunách či dalších, méně obvyklých měnách. Pokud například vlastníte japonské jeny a chcete si zřídit účet v této měně, bude váš výběr poněkud omezen.

Rozdíly v nabídce rozhodně nespočívají pouze v rozličném množství nabízených měn. Velké rozdíly lze nalézt ve výši poplatků, úrokových sazeb i  minimálních vkladů, stejně jako v rozsahu návazných služeb. Vyplatí se tedy vybírat.

Minimální vklady netvoří pro zřízení běžného devizového účtu žádnou překážku, jejich výše nebývá (snad s výjimkou Živnostenské banky) příliš vysoká a často je vyjádřena ekvivalentem minimálního vkladu pro běžný účet v české měně.

Je jednoduché mít účet v zahraničí? 
Vyplatí se vám účet v cizině? Čtěte ZDE.

Běžný účet v cizích měnách bývá stejně drahý jako běžný účet v korunách, alespoň co se vedení účtu spolu s výpisy týče. Zřízení prvního běžného účtu je vždy zdarma. Samotné vedení může stát (s měsíčním výpisem) od deseti do 72 Kč – cenový rozdíl je tedy značný, zvláště pak v přepočtu na roční náklady. Nejlevnější je ČSOB spolu s Živnostenskou bankou, nejdražší HVB Bank. Dvěmi sty korunami za měsíc v přehledu ční Citibank – v jejím případě jde však o balíček služeb, jehož součástí může být libovolný počet účtů v různých měnách. Obsahuje i platební kartu (ke korunovému účtu) či přímé bankovnictví. Lze jej zřídit i pouze v cizí měně, vzhledem k ceně (zůstává stejná) se to však nevyplatí.

Rovněž eBanka nabízí devizové účty s přímou návazností na korunový. Zde může být osobní účet veden až v šesti měnách – ke korunovému účtu lze zřídit dalších pět; za každou klient zaplatí měsíčně jedenáct korun. S výpisem je to více, podle průzkumů si však klienti výpisy z těchto účtů posílat nenechávají. Pokud je účet veden pouze v cizí měně (jako hlavní měně), bude účtován poplatek 22,90 Kč včetně výpisu. Balíček, jehož součástí je kromě vedení korunového účtu a přídavných služeb i vedení účtu v dolarech a eurech, nabízí HVB Bank. Konto se jmenuje Komfort Global a mimo jiné obsahuje i dvě platební karty či přímé bankovnictví. Měsíčně vás však vyjde na 284 Kč. Je proto vhodné rozmyslet si, zda se vám vyplatí.

Operace s cizí měnou bývají zpoplatněny vyššími sazbami než ty, které klient provádí v korunách. Mezi poplatky, které si banky účtují za hotovostní operace (výběry a vklady hotovosti v měně účtu), existují rozdíly, které v absolutním vyjádření mohou být značně dramatické. V tabulce jsou uvedeny poplatky za výběr i vklad v měně účtu. Pokud vybíráte či ukládáte peníze na devizový účet v korunách, bývá poplatek samozřejmě vyšší. Vysoké poplatky figurují zejména u výběrů. Zdarma jsou tyto hotovostní transakce (při výběru do ekvivalentu 100 000 Kč) v GE Capital Bank a Volksbank.

 

Banka měsíční vedení     (včetně výpisu) min. vklad (EUR/USD) úrok % (EUR/USD) výběr hotovosti (do ekv. 500 tis. Kč) debetní platební karta přímé bank. vklad (cizí měny) v bankovkách (do ekv. 500 tis. Kč)
Citibank balíček: 200 Kč* ekv. 500 Kč 0/ 0 0,5%, min.50 Kč NE ANO 40
Česká spořitelna 31,4 ekv. 1 000 Kč 0,5 / 0,1 0,5%, min. 30, max. 1000Kč NE NE zdarma
ČSOB 30 Kč čtvrtletně 25 EUR/38 USD 0,5 / 0,05 protihod. 30 Kč ANO ANO zdarma
eBanka 22,90/14,90 ** ekv. 1 000 Kč 0,15 / 0,15 1%, min. 50, max. 2500 Kč ANO ANO zdarma
GE Capital Bank 1 USD / 1EUR 13 EUR/15 USD 0,5 / 0,05 zdarma*** NE NE zdarma
HVB Bank 72 orientačně ekv. 500 Kč 0 / 0 30 Kč + 1% ANO ANO 10 Kč +1%
Komerční banka 41/ 61 Kč**** ekv. 1 000 Kč 0,5 / 0,05 0,5 %, min. 50 Kč ANO ANO zdarma
Raiffeisenbank 3 EUR/ 3 USD čtvrtletně (+15 Kč/výpis); nebo dle smlouvy ekv. 500 Kč 0,1 / 0,1 1 EUR / 1 USD ANO ANO 1 EUR / 1 USD
Volksbank 40 ekv. 500 Kč 0,1 / 0,1  zdarma***** ANO ANO  zdarma*****
Živnostenská banka 10 700 EUR/    1 000 USD 0,1 / 0,1 1%, min. 50, max. 2000 Kč ANO ANO zdarma

Pozn. : U vkladů a výběrů je třeba připočítat účetní položku, pokud je tato účtována; *) při souhrnném zůstatku na všech účtech klienta pod 300 tisíc Kč, jinak zdarma;   **) 22,90 v případě, že je účet veden pouze v cizí měně; 14,90 za vedlejší měnu - poplatek se účtuje pouze v případě pohybu na běžném účtu v průběhu zúčtovacího období nebo je-li na něm v den zúčtování zůstatek větší nebo roven USD 3, nebo EUR 3;  ***) v objemu do ekvivalentu 100 tis. Kč; nad - poplatek 2000 Kč;  ****) se sjednanou službou přímého bankovnictví/bez ní;  *****) od 250 tis. Kč 0,05%   

Při provádění plateb je dobré myslet na to, že platba v cizí měně, a to i v rámci České republiky do jiné banky, je brána jako platba zahraniční. Tomu odpovídají i poplatky. Poplatky při  platebním příkazu v cizí měně bývají tvořeny určitým procentem z částky, s určenou minimální a maximální hranicí. Záleží na typu platby – jde o to, jak se příjemce a plátce dělí o náklady. Nejčastější sazbou je jedno procento z převáděné částky, přičemž výše minimální a maximální hranice se liší. Poplatky jsou až na výjimky účtovány pro příchozí i odchozí platby.

Odlišnosti se kromě výše poplatků týkají dále zejména služeb, které může klient s devizovým kontem využívat. Ke korunovému účtu bývá automaticky vydána platební karta – to u devizových účtů samozřejmostí není. Tři banky možnost získat platební kartu k tomuto účtu vůbec nenabízejí.

Jak je to se službami přímého bankovnictví? Možnost ovládat svůj devizový účet jednou z jeho služeb nenabízí občanům pouze GE Capital Bank a Česká spořitelna (nabízí k devizovým účtům službu homebanking, ovšem pouze pro firemní klientelu).
eBanka, Raiffeisenbank, Volksbank a Živnostenská banka nabízejí svým klientům službu pro zúčtování karetních transakcí: napojení druhého účtu v odlišné měně na platební kartu. Zřízení a vedení této služby bývá zdarma. Umožňuje napojit na kartu kromě korunového i například euro účet. Potom transakce provedená v České republice bude účtována na korunový účet a transakce v eurech na euro účet bez nutnosti přepočtu měn. Tuto službu ocení zejména klienti, kteří aktivně používají platební kartu a často cestují do zahraničí.

Úroky klesají i u devizových účtů

Všeobecné snižování úroků, které provádějí tuzemské banky téměř dva roky, pochopitelně neminulo ani devizové účty. Stejně jako v případě korunových účtů pokleslo úročení devizových vkladů v uplynulých měsících a úrokové výnosy jsou na svém historickém minimu.

Z hlediska připisovaných úroků jsou na tom lépe vklady vedené v eurech než například dolarové vklady. Snižování sazeb však pocítily všechny typy účtů. Například eBanka nabízela pro roční termínovaný vklad v eurech loni v srpnu úročení od 1,91 procenta. Letos by vkladatel dostal jen 1,12 procenta. Podobný trend proběhl ve všech tuzemských finančních ústavech - klient GE Capital Bank mohl u dolarového vkladu založeného před rokem získat úrok 1,20 procenta, dnes je to pouhých 0,15 procenta.

Podobným vývojem prošly i běžné devizové vklady. Ty rozhodně nejsou určeny pro zhodnocování úspor a minimální připisované úroky to jasně dokazují. Co se týče výše úroků, vedou si lépe opět eurová konta. Tomu, kdo si loni v srpnu založil běžný eurový účet v Živnobance, banka nabídla úrok půl procenta. Po roce se však „výnos“ dostal až na 0,1 procenta - což představuje pokles o 80 procent.

Jaká je tedy aktuální výše úroků na běžných devizových účtech? Průměr deseti největších bank činí cca 0,25% u eura a 0,07% u dolaru. I konkrétní čísla tedy dokládají, že kvůli úrokovým výnosům se  založení účtu nevyplatí. Občasné používání u většiny bank vzhledem k poplatkům zřejmě také ne. Účty v cizí měně ocení především lidé, kteří často cestují do zahraničí a mají pravidelné příjmy v devizách, resp. často v nich provádějí transakce. Dalším motivem založení může být přání rozložit své finance do více měn.

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...