Běžný účet: Který nese nejvíce?

aktualizováno 
Nejen na termínovaných vkladech a spořících účtech můžete získat výnos kolem dvou procent. Podobný úrok je možné vytěžit i z běžného účtu. Která banka má takto zajímavé konto? Je možné získat zajímavý zisk i při nízkých vkladech?

 

Běžné účty ve své podstatě neslouží ke zhodnocování vkladů. Proto je také jejich úročení (až na pár výjimek) vysloveně zoufalé a peníze, které na nich dlouho leží, rychle ztrácejí hodnotu. I přes to je v současnosti na běžných účtech uloženo kolem 165 mld. korun, což znamená, že značné množství bankovní klientely nechce nebo neví jak své peníze kvalitně zhodnocovat. Které běžné účty tedy přinášejí zajímavý výnos?

 

Řekněme si na rovinu, že dobrá polovina z desítky největších tuzemských bank vám dnes za váš vklad na běžném účtu nenabídne ani půl procenta. Fakt, že na svém kontu u některé z těchto bank (Citibank, Živnostenská banka, eBanka, GE Capital Bank, Raiffeisenbank a HVB Bank) necháte ležet milion korun a více, na tom nic nezmění.

 

Na druhou stranu ovšem můžete narazit také na banky, které slibují poměrně zajímavé úročení již při minimálních vkladech a s rostoucí výší vkladu úrok na jejich běžných účtech ještě roste. Tím se úročení těchto běžných účtů v případě vyšších vkladů blíží spořícím účtům a termínovaným vkladům. Bezesporu „nejvýnosnější“ běžný účet je v současné době A-konto, což je speciální balíček Komerční banky. Nesmíte však očekávat, že nějaký zajímavý úrok získáte při nízkých vkladech. Do 50 tisíc korun totiž dosáhnete pouze na úrok 0,5 %. Až od 50 tisíc klient získá 1,3 %. Od 150 tisíc pak 1,65 % a až od půl milionu korun jsou to rovná 2 %, čímž A-konto dohání zmíněné spořící účty. Stejně je totiž úročeno například Oranžové konto ING Bank.  

 

A-konto je balíček služeb koncipovaný pro náročnější klientelu. Kromě běžného účtu v rámci něj (tedy v ceně) můžete využít telefonní a internetové bankovnictví, embosovanou platební kartu s cestovním pojištěním, prestižní kartu American Express, kontokorent a další výhody v podobě nulových poplatků za určité operace. A-konto se ovšem vyplatí pouze opravdu aktivním klientům. Za jeho měsíční vedení totiž zaplatíte 200 korun, což je i více než čtyřnásobná cena oproti konkurenčním balíčkům, určeným pro klienty, jejichž nároky na ovládání svých financí jsou mnohem nižší (běžný účet, telefonní bankovnictví a elektronická debetní karta).

Hledáte další informace o běžných účtech? Pak určitě navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

 

Druhým nejlépe úročeným kontem (viz tabulka níže) je běžný účet v rámci balíčku Komplexní program od České spořitelny. Tento balíček služeb je podstatně levnější než předchozí A-konto. Za jeho správu zaplatíte bance každý měsíc 75 korun. Za tuto cenu získáte tradičně běžný účet spolu s telefonním a internetovým bankovnictvím, kontokorent a embosovanou debetní, popřípadě i kreditní kartu.

 

Posledními zajímavými účty jsou z našeho pohledu účty ČSOB a Poštovní spořitelny. ČSOB nabízí úrok až ve výši 1,45 % (od 500 tis. Kč) na běžných účtech v balíčcích Aktivní konto, Aktivní konto Plus a Prémiové konto. Nejslabší z těchto balíčků – ČSOB Aktivní konto vás vyjde každý měsíc na 170 korun. Sám název balíčku napovídá, že se jedná o produkt, který je opět určený pro aktivní klientelu. Měsíční poplatek v sobě skrývá správu běžného účtu včetně výpisů, kanály přímého bankovnictví, omezený počet operací zdarma, embosovanou debetní kartu a kartu úvěrovou.

 

Opět v rámci tohoto poplatku naleznete běžný účet včetně výpisů, kanály přímého bankovnictví, několik operací v měsíci zdarma, embosovanou platební kartu a navíc kartu úvěrovou.

 

Poslední zmíněné konto – Postžirový účet Poštovní spořitelny slibuje už jen 1,15 %, a to pouze v případě, že váš průměrný měsíční zůstatek na účtu dosáhne alespoň 100 tis. korun. Nejlevnější verze Postžira – Postžiro Klasik přijde měsíčně na 15 korun. V ceně je měsíční výpis poštou, platební karta, zřízení telefonního a GSM bankovnictví a několik operací v rámci přímého bankovnictví. Jedná se o balíček služeb, který je určený pro změnu pro nejméně náročnou klientelu. Naopak nejdražší verze Postžira – Plus stojí 90 korun měsíčně a nabízí několik operací v rámci přímého bankovnictví zdarma navíc. Zdarma je například i zřízení kontokorentu.

 

Díky následující tabulce se máte možnost zorientovat v úročení běžných účtů největších deseti aktivních bankovních hráčů na našem trhu:

 

Banka Nejvyšší úročení běžných účtů při konkrétních zůstatcích Maximální úročení
zůst. 10 tis. Kč zůst. 100 tis. Kč zůst. 1 mil. Kč Sazba Podmínky
Komerční banka 0,5% 1,3% 2% 2% A-konto - vklad nad 500 tis. Kč
Česká spořitelna 0,5% 1% 1,90% 1,90% Komplexní program, vklad nad 500 tis. Kč
ČSOB 0,4% 1,15% 1,45% 1,45% ČSOB Akti. konto nad 500 tis. Kč
Poštovní spořitelna 0,5% 1,15% 1,15% 1,15% vklad na Postžir. účtu nad 100 tis. Kč
Živnostenská banka  0,1% 0,35% 0,5% 0,5%  u programu DuoBonus
Citibank 0,3% 0,3% 0,3% 0,3% vždy
eBanka  0,15% 0,15% 0,15% 0,15% vždy
GE Capital Bank 0,1% 0,1% 0,1% 0,1% vždy
Raiffeisen- bank 0,1% 0,1% 0,1% 0,1% vždy
HVB Bank  0% 0% 0% 0% vždy
 

Zdroj: tisková oddělení bank

 

Úročení až na posledním místě

 

Pokud se rozhodujete, který běžný účet z nabídky tuzemských bank pro správu vašich financí zvolit, vždycky byste měli mít na paměti, že výše úročení běžného účtu by měla být až jedním z posledních kritérií. Běžný účet nemá sloužit ke spoření, ale pouze jako operativní nástroj pro transakce. Peníze by na něm měly ležet co možná nejkratší dobu, a tak finance, které v krátkodobém horizontu nepotřebujete k okamžitému použití, byste měli přelévat do spořících nebo investičních produktů.

 

Právě pro tento účel nabízejí banky speciální spořící účty, které často nevyžadují žádnou výpovědní lhůtu, peníze na nich jsou tedy velice likvidní a přesto můžete získat poměrně zajímavý výnos i při minimálních zůstatcích (i přes 2 %). Chcete-li se dozvědět podrobné informace o spořících účtech, přečtěte si článek, který se jimi podrobně zabývá – PRÁVĚ ZDE.

 

Napadlo vás při výběru běžného účtu sledovat také výši úročení zůstatku? Je pro vás toto kritérium důležité? Těšíme se na vaše názory.

 


reklama

 

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Proč byste měli okamžitě začít řešit stav svých osobních financí?

Proč byste měli okamžitě začít řešit stav svých osobních financí?

Kurzy.cz Stovky tisíc neobsazených pracovních míst tu nebudou věčně Nízká nezaměstnanost nebude trvat věčně. Dobré časy, které z...

Najdete na iDNES.cz