Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečné nákupy po internetu: použijte dvě karty

aktualizováno 
Uvažujete o častějších nákupech právě pomocí internetové sítě, ale stále vás odrazuje nepoměr lákavých nízkých cen zboží a vysoké míry nebezpečí zneužití přenášených údajů? Východiskem může být virtuální (internetová) platební karta.
Kreditní karta

Kreditní karta - Kreditní karta | foto: Profimedia.cz

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnost je vždy jedno z nejdůležitějších kritérií, pokud se rozhodujeme o jakékoliv manipulaci s vlastními penězi, kam samozřejmě patří i úhrada za zboží a služby pomocí platební karty.

Internetové prostředí vždy vzbuzovalo a stále vzbuzuje  nedůvěru, nicméně rozdělení plateb mezi fyzickými kartami (platby v kamenných obchodech, výběry hotovosti) a kartami virtuálními (internetovými – k platbám za zboží výhradně v prostředí internetu) je přinejmenším na místě. Z použití obou druhů platebních karet plynou vždy odlišná rizika, kterým se dá vhodným způsobem předcházet. Nabízí se proto nejbezpečnější řešení, kterým je nejlépe elektronická platební karta (emosovanou lze ihned po krádeži či ztrátě zneužít na obchodních místech s imprinterem) současně s druhou (virtuální) kartou vhodnou pro placení na internetu.

Co je virtuální platební karta

Virtuální (chcete-li internetovou) platební kartu si lze sice představit jako kartu, nicméně vidina kousku plastu drženého v ruce je zcela mylná. Nabývá totiž pouze podoby 16ti ciferného čísla, které banka přidělí jejímu držiteli (zpravidla majiteli účtu, příp. zmocněné osobě) k bankovnímu účtu. Toto číslo identifikuje její virtuální podobu a kartou je pak možno  provádět transakce výhradně v síti internet (tzv. e-commerce transakce), příp. MO/TO transakce (platby prostřednictvím pošty a telefonu) jak v zahraničí, tak v tuzemsku. Vydávána je jako karta tzv. debetní, tj. při placení dochází k čerpání vlastních prostředků držitele z účtu, na nějž je napojena.

Ke kartě není přidělován PIN a číselné označení karty je jiné, než je číslo „klasické“ plastikové platební karty k běžnému účtu. Tím je maximalizována bezpečnost plateb, neboť držitel karty není při platbě na internetu nucen zadávat jakékoliv jiné údaje o své „klasické“ platební kartě. 

Navíc všechny potřebné údaje k virtuální kartě, právě pro zajištění maximální míry bezpečnosti, jsou držiteli karty předávány zpravidla na prodejním místě (na pobočce banky) po ověření totožnosti ve speciální zabezpečené obálce. Ta obsahuje číslo karty, její platnost a třímístný bezpečnostní kód (obdoba obecně známého PINu) CVC2 u karet MasterCard, resp. kód CVV2 u karet VISA.

Jak a kde ji získat

Máte-li o virtuální platební kartu zájem, postup pro její získání je shodný s postupem pro získání platební karty „klasické“. Obvykle ani termíny pro vyhotovení a vydání se výrazně neliší. Tedy stačí navštívit pobočku banky a vyplnit, resp. potvrdit svou žádost.

Bohužel však i přes poměrně širokou škálu platebních karet, je nabídka platebních karet virtuálních značně omezená. Objevuje se pouze u tří bankovních domů v ČR, konkrétně u Komerční banky, eBanky a GE Money Bank. Komerční banka jako jediná poskytuje internetovou kartu jak v systému VISA, tak MasterCard, přičemž eBanka a GE Money Bank pouze systému MasterCard (pro zajímavost KB eviduje k 31.5.2006 více než 25 000 aktivních internetových karet).

Předpokládáte-li, že budete objednávat a přes internet také platit za zboží v ČR, pak tato skutečnost není příliš zajímavá. Důležitosti však nabývá v okamžiku, kdy objednáváte a platíte v zahraničí a tudíž v cizí měně. Platba je totiž následně konvertována do měny účtu, což u karet MasterCard probíhá eurem, u karet VISA americkým dolarem.

Na druhou stranu je to právě pouze Komerční banka, která vyžaduje navíc od svého klienta vlastnictví „klasické“ platební karty. Bez ní internetovou kartu Komerční banky získat nelze.

Nabídky těchto bank se od sebe odlišují i v dalších parametrech - délkou platnosti (2 nebo 3 roky), možnými limity i cenou pořízení, příp. dalšími poplatky (jak uvádí tabulka). 

Banka

Karta

Popl.ved.karty (ročně)

Blokace

Náhrada karty

Komerční banka

eCard-VISA
eCard-EC/MC

65 Kč

150 Kč

zdarma

GE Money Bank

MC Internet

108 Kč

100 Kč

zdarma

eBanka

MC InternetCard

150 Kč

200 Kč

150 Kč

Zdroj: banky

Limity jsou běžně (k posílení bezpečnosti) nabízeny spíše nižší, standard je na částce 10 000 Kč s možností úpravy dle individuálních potřeb klienta. Pouze u karty MasterCard Internet GE Money Bank nelze překročit maximální denní limit 10 000 Kč, příp. nelze rozložit platbu do více položek než jsou dvě. Tedy v okamžiku, kdy bychom rádi zaplatili např. už zmiňované letenky, byť jednotlivě v nižší ceně, bohužel však v konečné sumarizované podobě vyšší, může být limit nedostatečný. Pozor si je třeba dát tedy už při stanovení limitu, neboť ten bývá nabízen nejen jako denní, nýbrž i týdenní.

Například GE Money Bank nabízí úpravu limitů internetové karty telefonicky, a to po ověření přibližně 5ti základních údajů. Mezi nimi jsou údaje o kartě a některé osobní identifikátory volajícího. Pokud tedy víte, že jste provedli jedinou úhradu a žádnou jinou následně již po nějaký čas provádět nechcete, jednoduše telefonickou cestou změníte nastavené limity.

K internetový kartám banky neumožňují sjednat žádný typ pojištění, tedy ani pojištění proti ztrátě. Vydávána je pouze osobám starším 18ti let, proto svým dětem kartu určenou k platbám na internetu pořídit nelze.

Používání platebních karet k úhradám za zboží a služby se poměrně dynamicky rozvíjí. Lidé si navykli nosit svůj účet v podobě kousku plastu stále při sobě a z pohodlí domova láká velké množství internetových obchodů k nákupu. Těžko nalézt snazší cestu, jak zboží objednat a ihned zaplatit. Pak se jen můžete těšit, až bude zboží doručeno (často do několika málo dnů).

Preferujete-li právě tento způsob nákupů, či kombinujete nákupy v kamenných obchodech s obchody internetovými, neuděláte chybu, pokud přidáte ke své plastové platební kartě také kartu internetovou (virtuální).

Nakupujete přes internet? Platíte platební kartou a jaké s tím máte zkušenosti? Těšíme se na vaše názory.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Boj o klienty pokračuje. Banky vymýšlejí další trumfy

Ilustrační snímek

České bankovnictví se proměňuje. Konkurenční boj bank získat klienty na svou stranu nekončí, naopak pokračuje. Novým,...

Přinášíme aktuální přehled 10 nejvýhodnějších bankovních účtů

Ilustrační snímek

Banky vylepšují své bankovní účty a snaží se klienty hýčkat mnohem víc než dříve. Ve spolupráci s analytiky Scott &...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny
Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny

Jeden z největších obchodních řetězců v Česku ve čtvrtek přišel s nečekaným prohlášením, že na Štědrý den nechá všech 3... celý článekNajdete na iDNES.cz