Heslo do internetového bankovnictví vždy pečlivě vypište, i když vám některé prohlížeče budou nabízet, že si ho za vás zapamatují. Ilustrační snímek.

Heslo do internetového bankovnictví vždy pečlivě vypište, i když vám některé prohlížeče budou nabízet, že si ho za vás zapamatují. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Víte, jak nepřijít o své peníze na internetu? Otestujte se

  • 27
S fyzickými penězi přicházíme do styku méně a méně. Výplata nám přistane na bankovním účtu, nákupy platíme kartou. Peníze jsou čím dál více virtuálním číslem v internetovém bankovnictví. S tím ovšem přichází i celá řada rizik v oblasti počítačové a internetové bezpečnosti.

„Na internetu je stejně jako na ulici potřeba chovat se tak, abyste o své peníze nepřišli. I v on-line prostředí potkáte spoustu podvodníků, kteří se dívají, jestli vám nekouká peněženka ze ‚zadní kapsy’, říká Matej Lauko, technický ředitel pracovního portálu StartupJobs.cz.

Doplňuje, že internetová a obecně počítačová bezpečnost by měla patřit mezi základní dovednosti každého počítačového uživatele. „Je potřeba vědět, jak se na internetu chovat a na co si dávat pozor. Například poznat, kdy je komunikace mezi vámi a stránkou zabezpečená šifrováním, a můžete tak bez obav zadat například číslo platební karty.“

Test: Víte jak nepřijít o své peníze na internetu?

Na internetu existuje řada pastí, které se vás snaží připravit o peníze. Třeba jde o falešné e-maily, které se tváří jako oficiální sdělení banky a žádají vás o změnu hesla.

Bezpečnost máte v malíku. A jak jste na tom s pracovními schopnostmi a potenciálem?

Otestujte se na www.hiri.cz

Samozřejmě heslo v bankovnictví vám nezmění, jen předají přihlašovací údaje útočníkovi, který si pak může s vaším účtem dělat, co chce. Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu a každý krok si raději dvakrát promyslet.

To potvrzuje i Matej Lauko: „Nejdůležitější je, aby lidé používali zdravý rozum, než něco udělají. Pokud například internetový obchod vypadá na první pohled podezřele, není na stránkách uvedený kontakt a platit se dá jen převodem předem, rozhodně bych zvažoval, jestli takto peníze naslepo odešlu.“

Článek o pěti nejrizikovějších situací, kdy můžete na internetu přijít o peníze čtěte ZDE.

, pro iDNES.cz