Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezplatných bank se záložny nebojí, tvrdí, že dají klientům více

aktualizováno 
Je pravděpodobné, že vstupem bezplatné banky mBank na český trh ubude zájmu klientů o služby družstevních záložen. Právě ty totiž nad bankami dominovaly minimálními poplatky a současně vysokým zhodnocením vkladů. Podívejme se, co si o této situaci myslí představitelé záložen a co považují v daný moment za svůj trumf proti bankám.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Minulý týden největší družstevní záložna u nás - Fio - oznámila, že v letošním roce požádá Českou národní banku o bankovní licenci. Důvodů k tomuto kroku má podle svého tiskového mluvčího Jána Franka více. Obecně přetrvávající horší renomé družstevních záložen, zbytečně složitá administrativa a zvýšené náklady spojené s existencí dvou samostatných subjektů (investiční společnost a záložna). V pokračování existence družstevní záložny vidí navíc překážku bránící jejímu dalšímu rozvoji.

Na bezplatnou banku klienti slyší, na kampeličky méně
mBank v tuzemsku operuje od konce listopadu loňského roku a od té doby "nasbírala" už téměř 60 tisíc účtů. Její úspěch lze hledat především v absenci řady poplatků, s nimiž jsou takřka standardně bankovní produkty spojeny.

Nicméně většinu z těchto u nás běžných poplatků, či dokonce žádný poplatek, platit už poměrně dlouhou dobu nemusíte. Stačí využívat služeb družstevních záložen, tzv. kampeliček. I přes tuto nespornou výhodu však záložny doposud nemají takový úspěch jako v Česku bankovní nováček – mBank. Problém tedy nebude ani tak v rozsahu služeb, jako spíš v obvykle omezeném lokálním dosahu záložen a z let minulých v jejich poněkud pošramocené pověsti.

 Klady a zápory družstevních záložen

+ nižší poplatky za nabízené služby
+ vyšší úrokové sazby u termínovaných účtů
+ vklady jsou pojištěné do standardní výše
+ podléhají dohledu ČNB

- nutnost členství v záložně
- uhrazovací povinnost
- těžko dostupné informace (např. z webových  
  stránek)

Jedinou výjimkou je tedy zatím již zmíněná Fio, družstevní záložna, která své služby (od března včetně hotovostních) poskytuje na 59 pobočkách v 54 městech naší republiky (tj. včetně obchodních míst RM-Systému, a. s.) a v loňském roce získala více než 3 700 nových členů (80 % z počtu klientů na konci roku 2006). Za leden letošního roku už počet klientů Fio, družstevní záložny, stoupl dokonce o dalších 500. Na jaře navíc začne své služby nabízet na Slovensku, zuby si však už dnes brousí i na trh polský a maďarský.

Kampeličky se bankovní konkurence nebojí
Na otázku, zda by se měly záložny bát bezplatné banky, shodně odpovídají, že nikoliv. "Obavy z odlivu klientů z důvodu působení mBanky na trhu nemáme, protože máme velký podíl konzervativnější klientely, která se nenechá výrazným způsobem ovlivnit reklamními akcemi," řekl iDNES.cz František Novák, předseda představenstva 1. TZ, družstevní záložny.

"Jsme na trhu už 11 let a náš dosavadní úspěšný vývoj dostatečně přesvědčuje o tom, že se odlivu klientů obávat nemusíme. Jsme zaměřeni na zcela jiný klíčový segment – zhodnocování dlouhodobých depozit pro veřejnost," uvedl pro iDNES.cz Jiří G. Souček z odboru marketingu Moravského peněžního ústavu. Stejné odpovědi se nám dostalo také například z WPB Capital, spořitelního družstva, či UNIBON, spořitelního a úvěrního družstva.

   Vedení běžného účtu  Nejvyšší úroková sazba
 Fio  zdarma            3,80 %**
 1.TZ  zdarma            4,50 %***
 UNIBON  zdarma            5,20 %****
 WPB  65 Kč/měs.*            5,50 %*****

Pozn.: *    účet je zřizován pouze k úvěrům
          **    tříletý vklad, minimální částka 50 tis. Kč
                (vklady á 10 tis. Kč)
          ***   výpovědní lhůta 48 měs., bez možnosti
                 předčasného výběru
          **** ATTA termínovaný vklad - od 100 tis. do 1
                mil.Kč, úložní doba 18 měsíců
          ***** výp. lhůta 5 let, vklad od 500 do 999 tis. Kč
                 (pevná úroková sazba)

Zhodnocení, které u dlouhodobých vkladů záložny nabízejí, vypadá vskutku velmi zajímavě. Ovšem vždy je třeba počítat s nejméně 18 měsíci, během nichž na své úspory (min. 100 tisíc korun, spíše však od 500 tisíc korun výše) skutečně nesáhnete. Ve světle těchto podmínek pak vycházejí relativně výhodněji bankovní spořicí účty, které sice nesou o nějaké to procento méně, zato vás však nijak zásadně neomezují. Pokud chcete nechat své peníze vydělávat několik let (což je podmínka spoření u družstevních záložen), měli byste se orientovat spíše na investice v takových finančních produktech, jako jsou například podílové fondy.

Klienti družstevních záložen tedy dávají přednost osobnímu přístupu, chtějí platit za služby co nejméně a zároveň chtějí mít své finanční prostředky dobře zhodnocovány. To vše dnes záložny poskytnout dokážou. Šíří poskytovaných služeb se bankám rovněž hodně přiblížily - vedou běžné účty (včetně trvalých příkazů, SIPO, inkasa), spořicí i termínované účty, zajišťují kompletní platební styk, poskytují úvěry. Některé také umožňují obsluhovat účty klienta prostřednictvím internetbankingu a vydávají platební karty.

Závěr
Pravděpodobně stávající klienti družstevním záložnám k bankám utíkat nebudou, neboť již většinou bezplatné a jim vyhovující finanční služby využívají. Kampeličky jistě osloví i klienty nové, ale nelze očekávat jejich boom. Zůstanou tak i nadále spíše specifickou alternativou k bankovním službám.Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Spořílek, bohém či chaotik? Zjistěte, jaký jste typ uživatele bankomatů

Ilustrační snímek

Bankomaty se staly běžnou součástí našeho života. V Česku jich funguje už 5 345, což je o 729 víc než na konci roku...

Německé automobilky jsou až překvapivě pozadu, Tesla může slavit

Německé automobilky jsou až překvapivě pozadu, Tesla může slavit

Kurzy.cz Pokud bychom si nyní měli nakreslit globální elekromobilní mapu, mohla by zhruba vypadat následovně: Dominantní hybnou ...

Najdete na iDNES.cz