Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blbá Blondýna: Dali mě do registru. Super, z toho budou výhody

aktualizováno 
„Poslyšte příběh vo tom, jak jsem úplně strašně chytrá,“ rozjíždí další své finanční zážitky Blbá Blondýna v podání Ivy Pazderkové. Vzala si půjčku, a tak nějak přestala splácet. Ale poradila si. Jak?

„Jasně, vám tak budu něco splácet, vy máte peněz určitě víc než já!“ dupla si, když jí začali uhánět. A protože trvala na svém, nejspíš za odměnu ji prý dali do registru. „Z toho budou výhody,“ raduje se Blbá Blondýna. A výhody to určitě má, jen trochu jiné, než si myslí.

Fotogalerie

„Už mi teď nikdo nepůjčí,“ dozví se od kámošky. Jenomže! Blbá Blondýna má net a umí gúglit. „Vygúglila jsem 10 tisíc firem, který ti úplně v klidu pučej a na nějakej registr úplně kašlou!“ raduje se.

Blbá BlondýnaVyzrála na registr dlužníků

Třetí díl miniseriálu, který iDNES.cz připravila ve spolupráci s Navigátorem bezpečného úvěru, upozorňuje:
Registry jsou tu pro vaši ochranu. Firmy, které do nich nenahlížejí, nejsou bezpečné. Nepůjčujte si od nich, budete litovat.

Je příběh Blbé Blondýny přitažený za blond vlasy? Reálný život naznačuje, že ne. Na internetu a v inzerátech je nepřeberné množství nabídek: „Půjčíme rychle, půjčíme každému i se záznamem v registru. Ještě dnes, i když vás banky odmítají. Snadno, rychle a bezpečně…“

Jak to s tou snadností a bezpečností je, poznaly na vlastní kůži tisíce lidí. Řada z nich skončila v exekuci, nebo ti „šťastnější“ v osobním bankrotu. Tržiště s nebezpečnými půjčkami v Česku kvete. Kde je poptávka, je i nabídka.

Blbá Blondýna:

„Společnost, která půjčuje bez nahlédnutí do registrů, není bezpečným poskytovatelem úvěru a obcházet registry je nezodpovědné. Obezřetné banky a nebanky se bojí předlužených lidí, proto nahlížejí do registrů, zda a nakolik je žadatel o půjčku zadlužený a jakou má platební morálku,“ upozorňuje tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru Zdeněk Soudný.

Pokud si půjčíte v bance a u seriózního nebankovního poskytovatele, je dobré vědět, že se vaše dluhy neutají. Informace o všech vašich spotřebitelský úvěrech, hypotékách, leasingu a úvěrech od stavebních spořitelen včetně kontokorentů na běžných účtech i kreditních kartách se dostanou do dvou základní databází dlužníků:

  • Bankovního registru klientských informací (BRKI), který využívají pouze banky.
  • Nebankovního registru klientských informací (NRKI), do jehož databáze přispívají členské leasingové a splátkové společnosti.

Oba registry shromažďují pozitivní informace o splácení úvěru, ale i negativní informace, pokud je klient v delším prodlení se splátkami. Veškeré údaje uchovávají oba registry po dobu čtyř let po skončení smluvního vztahu.

Ocitnout se můžete rovněž v registru SOLUS, a to v negativní databázi shromažďující informace o klientech, kteří se dostali do problémů se splácením svých závazků u některého ze členů SOLUS. Členy SOLUSu jsou nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti.

SOLUS shromažďuje i pozitivní databázi. Pozitivní registr zpracovává údaje o klientech a jejich smluvních závazcích, které vypovídají o tom, že klient své povinnosti ke členům sdružení SOLUS řádně plní. Členské společnosti tak mohou na základě Pozitivního registru snáze a přesněji vyhodnocovat, zda je daný klient schopen unést další finanční zatížení či nikoliv.

Test

Půjčili jste si již někdy od lichváře? Jaký je váš názor na půjčování peněz? Na co byste si rozhodně nepůjčili? Podělte se o zkušenosti a názory. 

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hypotéka pod tři procenta? Zapomeňte

Martin Mašát

Hypotéky se sazbou pod dvě procenta jsou nejspíš minulostí. V roce 2018 se sazby s největší pravděpodobností vyhoupnou...

Hypotéky opět zdražují, sazba pod dvě procenta je nejspíš minulostí

Ilustrační snímek

V prosinci 2017 úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou...

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz