Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blbá Blondýna: Dali mě do registru. Super, z toho budou výhody

aktualizováno 
„Poslyšte příběh vo tom, jak jsem úplně strašně chytrá,“ rozjíždí další své finanční zážitky Blbá Blondýna v podání Ivy Pazderkové. Vzala si půjčku, a tak nějak přestala splácet. Ale poradila si. Jak?

„Jasně, vám tak budu něco splácet, vy máte peněz určitě víc než já!“ dupla si, když jí začali uhánět. A protože trvala na svém, nejspíš za odměnu ji prý dali do registru. „Z toho budou výhody,“ raduje se Blbá Blondýna. A výhody to určitě má, jen trochu jiné, než si myslí.

Fotogalerie

„Už mi teď nikdo nepůjčí,“ dozví se od kámošky. Jenomže! Blbá Blondýna má net a umí gúglit. „Vygúglila jsem 10 tisíc firem, který ti úplně v klidu pučej a na nějakej registr úplně kašlou!“ raduje se.

Blbá BlondýnaVyzrála na registr dlužníků

Třetí díl miniseriálu, který iDNES.cz připravila ve spolupráci s Navigátorem bezpečného úvěru, upozorňuje:
Registry jsou tu pro vaši ochranu. Firmy, které do nich nenahlížejí, nejsou bezpečné. Nepůjčujte si od nich, budete litovat.

Je příběh Blbé Blondýny přitažený za blond vlasy? Reálný život naznačuje, že ne. Na internetu a v inzerátech je nepřeberné množství nabídek: „Půjčíme rychle, půjčíme každému i se záznamem v registru. Ještě dnes, i když vás banky odmítají. Snadno, rychle a bezpečně…“

Jak to s tou snadností a bezpečností je, poznaly na vlastní kůži tisíce lidí. Řada z nich skončila v exekuci, nebo ti „šťastnější“ v osobním bankrotu. Tržiště s nebezpečnými půjčkami v Česku kvete. Kde je poptávka, je i nabídka.

Blbá Blondýna:

„Společnost, která půjčuje bez nahlédnutí do registrů, není bezpečným poskytovatelem úvěru a obcházet registry je nezodpovědné. Obezřetné banky a nebanky se bojí předlužených lidí, proto nahlížejí do registrů, zda a nakolik je žadatel o půjčku zadlužený a jakou má platební morálku,“ upozorňuje tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru Zdeněk Soudný.

Pokud si půjčíte v bance a u seriózního nebankovního poskytovatele, je dobré vědět, že se vaše dluhy neutají. Informace o všech vašich spotřebitelský úvěrech, hypotékách, leasingu a úvěrech od stavebních spořitelen včetně kontokorentů na běžných účtech i kreditních kartách se dostanou do dvou základní databází dlužníků:

  • Bankovního registru klientských informací (BRKI), který využívají pouze banky.
  • Nebankovního registru klientských informací (NRKI), do jehož databáze přispívají členské leasingové a splátkové společnosti.

Oba registry shromažďují pozitivní informace o splácení úvěru, ale i negativní informace, pokud je klient v delším prodlení se splátkami. Veškeré údaje uchovávají oba registry po dobu čtyř let po skončení smluvního vztahu.

Ocitnout se můžete rovněž v registru SOLUS, a to v negativní databázi shromažďující informace o klientech, kteří se dostali do problémů se splácením svých závazků u některého ze členů SOLUS. Členy SOLUSu jsou nebankovní finanční instituce, banky, telekomunikační operátoři, distributoři energií a další společnosti.

SOLUS shromažďuje i pozitivní databázi. Pozitivní registr zpracovává údaje o klientech a jejich smluvních závazcích, které vypovídají o tom, že klient své povinnosti ke členům sdružení SOLUS řádně plní. Členské společnosti tak mohou na základě Pozitivního registru snáze a přesněji vyhodnocovat, zda je daný klient schopen unést další finanční zatížení či nikoliv.

Test

Půjčili jste si již někdy od lichváře? Jaký je váš názor na půjčování peněz? Na co byste si rozhodně nepůjčili? Podělte se o zkušenosti a názory. 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Sazby hypoték mírně rostou. Počty i objemy se propadají

Ilustrační snímek

Česká národní banka začátkem května sazby nezvýšila. Ani banky prozatím k velkému zdražování hypoték nepřistupují. V...

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky překvapivě neutuchá. I přesto, že ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték...

ČEZ prohrává dlouholetý spor se SŽDC o více než miliardu korun (Ranní zpráva z a...

ČEZ prohrává dlouholetý spor se SŽDC o více než miliardu korun (Ranní zpráva z a...

Kurzy.cz Hlavní události ČEZ Prodej má podle rozhodnutí soudu vrátit více než jednu miliardu korun Správě železniční dopravní ce...

Najdete na iDNES.cz