Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blbá blondýna: Normálně z kabelky vytáhla úplně živý prachy

aktualizováno 
Lichváři a lichvářky mají různou podobu. Ta, kterou poznala Blbá Blondýna v podání Ivy Pazderkové, byla strašně milá paní. A protože nových „vitonek“, tedy luxusních značkových kabelek není nikdy dost, šla s tou milou paní na kafe.

„A najednou, vona normálně z kabelky, teda dost levný kabelky, ale to nechme bejt, vytáhla ty prachy: Chápeš? Živý prachy úplně. A na druhý straně vytáhla nějaký papíry. Tak jsem jí to rychle podepsala, protože to bylo to jediný, co po mě chtěla. To mi přišlo výhodný,“ říká Blbá Blondýna.

Fotogalerie

Ještě ten den si Viuttonku samozřejmě pořídila a donesla domů. „Já s ní spala,“ raduje se blondýna. A protože jí ta milá paní naordinovala splátky, poctivě je splácela.

Jenomže pak jí ta paní zavolala, že jí dluží peníze. „A já ji jako řikám: Holčičko, tak to asi těžko, protože jsem všecko splácela! A vona mi na to ta baba jedna říká: Holčičko, tak to teda ne, protože ty nám dlužíš. S úroky to dělalo pěknejch pár tisíc. Chápeš to?“

Blbá BlondýnaVitonek není nikdy dost

Čtvrtý díl miniseriálu, který iDNES.cz připravila ve spolupráci s Navigátorem bezpečného úvěru, doporučuje:
Půjčujte si jen od bezpečných a prověřených společností. Nepodepisujte to, čemu nerozumíte.

Podobnou zkušenost, jakou ve skeči přibližuje Blbá Blondýna, zažívá podle Navigátoru bezpečného úvěru hodně lidí. Příkladem je paní Alena z Prahy:
„Půjčila jsem si peníze, ale společnost, od které je mám, mi pořád posílá upomínky, že neplatím, i když platím. Oni vždycky napíšou, že na jejich účet částka nebyla připsána, ale já mám doklad, že to platím.“

Blbá Blondýna:

„Bohužel podobné metody jsou velmi časté u nesolidních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Mezi jejich metody patří například měnění účtů, na které se posílají jednotlivé splátky. Spotřebitel tak první splátku zaplatí správně, ale následně si nevšimne, že další splátky má posílat na jiný účet. Díky tomu platba není připsána včas a takové společnosti potom spotřebitele obratem sankcionují, což nebývá levná věc,“ upozorňuje tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru Zdeněk Soudný.

Jak dodává, u lichvářů stačí například úvěr nedoplatit o pár korun a pro úvěrovou společnost se klient stává velkým dlužníkem. „Kvůli pár korunám vás takové společnosti poženou klidně až k exekutorovi. Vždy je potřeba myslet na to, že pokud nedodržím své závazky, přijde sankce. Měla by ale odpovídat tomu, co se stalo,“ poznamenává Soudný.

Zapamatujte si:

  • Před podpisem smlouvy velmi důkladně pročtěte sankční podmínky ujednání. Pamatujte: vždy je potřeba počítat s tím, že se můžete dostat do problémů se splácením. Proto je potřeba vědět, co vás v takovém případě čeká.
  • Pokud se do podobného problému dostanete, řešte jej ihned s poskytovatelem úvěru. Zodpovědný poskytovatel s vámi bude aktivně hledat cestu, jak problém vyřešit.

Otestujte se:

Čtete pečlivě všechny smlouvy, než je podepíšete? Stalo se vám, že jste naletěli nějakému neserióznímu poradci? Podělte se o zkušenosti a sdělte své názory v diskuzi.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Hypotéky se mění. Úvěr na bydlení nebude pro všechny, říká odbornice

Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners

Na začátku roku to vypadalo tak, že trh s hypotékami půjde razantně dolů, zejména kvůli růstu úrokových sazeb. Výsledek...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Najdete na iDNES.cz