Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blbá Blondýna: Když nesplácíš, pošlou na tebe exkurzi. Chápeš to

aktualizováno 
I když na to Iva Pazderková alias Blbá Blondýna nevypadá, dostala se do hrozných problémů. Rozešla se s klukem a teď nemá na splácení půjčky. A tak to řeší chytře, není přece blbá. Jde se poradit.

Na dobrou radu kámošky, aby šla řešit problém do firmy, u které si půjčila, však nemíní slyšet. „Já koukám na telku, takže vím, co dělaj! Poslali by na mě tu exkurzi! Prostě úplná policejní brutalita. Takže jsem se rozhodla, že do tý firmy určitě nepudu,“ stojí si Blbá Blondýna na svém a má jasno, kdo jí určitě skvěle poradí. Nejspíš tušíte, co to bude za odborníka.

Fotogalerie

Řada lidí, kteří se dostanou do stejných potíží, rovněž sází na rady odborníků. Udělala to i paní Marie z Děčína. „Půjčila jsem si před pár lety 60 tisíc. Po nějaké době přišly problémy doma a přestala jsem platit. Věřitelé mi pořád volali, posílali upomínky. Bohužel jsem to neřešila a naivně si myslela, že se mi to nějak vyhne, že na mě zapomenou. Ve výsledku to došlo až do exekuce. V tu chvíli jsem se lekla a začala to řešit. Našla jsem na internetu firmu, která slibovala, že exekuci zastaví, uděláme osobní bankrot a je to. Chtěli 15 tisíc. Půjčila jsem si od kamarádky, abych se z toho dostala. Peníze jsem jim dala, ale soud mi bankrot zamítl. Firma mi peníze nevrátí, protože papíry prý podle dohody vyplnili a za zamítnutí údajně nemůžou,“ popisuje svoji hořkou zkušenost paní Marie.

Blbá BlondýnaPošlou na tebe exkurzi

Druhý díl miniseriálu, který připravila iDNES.cz ve spolupráci s Navigátorem bezpečného úvěru, doporučuje:
Pokud máte problémy se splácením, obraťte se vždy co nejrychleji na společnost, u které jste si půjčili. Každý problém se dá řešit.

Zapamatujte si:

  • Kontaktujte svého věřitele. Řešení situace je totiž i v jeho zájmu. V mnoha případech si s vámi domluví například splátkový kalendář, díky kterému budete splácet déle, ale nedostanete se do větších problémů.
  • V případě exekuce či zdánlivě bezvýchodné situace kontaktujte prověřené a veřejné poradenské společnosti jako například Poradnu při finanční tísni. Poradí vám zde zadarmo a pomohou zařídit vše tak, abyste se z problémů dostali s co nejmenšími ztrátami. Pracují zde odborníci, kteří jsou dobře informováni o situaci i právním prostředí. Na rozdíl od parazitních společností nejsou motivováni ziskem.

Blbá Blondýna:

„Pokud už jste v problémech, více než kdy jindy platí, abyste dvakrát měřili, než začnete řezat. Rozhodně si neberte další půjčky, abyste splatili ty předchozí,“ říká tiskový mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru Zdeněk Soudný.

Jak dodává, zadlužení lidé často podlehnou panice a hledají pomoc u neprověřených společností. „Nevěřte automaticky, že vás cizí společnost oddluží či zbaví exekuce. Ptejte se na jejich motivaci a nechte si doložit úspěšnost jejich žadatelů u soudu. Ptejte se na zkušenosti a zkuste na internetu zjistit, zda o firmě uživatelé na nereferují jako o podvodné společnosti,“ doporučuje Zdeněk Soudný.

Otestujte se

Dostali jste již někdy do finančních potíží? Máte vlastní recept, jak takovou situaci řešit? Podělte se o názor s ostatními.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Komentář: Zpřísnění hypoték postihne mladé rodiny a samožadatele

Jiří Kryl, hypoteční analytik společnosti Broker Trust

Česká národní banka na začátku června bankám doporučila, aby utáhly kohoutky ve schvalování hypoték. Jak to zamíchá...

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky překvapivě neutuchá. I přesto, že ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték...

Jak může leasing na auto zkomplikovat vaši žádost o hypotéku

Ilustrační snímek

Česká národní banka od roku 2016 omezuje poskytování hypotéčních úvěrů. S další změnou přišla nedávno. Od října chce...

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Kurzy.cz Klienti České pošty si stěžují, že pošta není schopna doručit balíky na určenou adresu, přestože klient doručení zaplat...

Najdete na iDNES.cz