Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blíží se boom akciových trhů?

aktualizováno 
Vývoj akciových fondů je jako na houpačce. Několik posledních měsíců se pravidelně střídají úspěšné měsíce s takovými, na které by investoři nejraději zapomněli. Jaký tedy byl říjen? Přinesl investorům zklamání, nebo naopak vlil naději všem, kteří už přestali v obrat směrem vzhůru doufat?

Zahraniční akciové fondy s povolením Komise po cenné papíry k veřejné nabídce v České republice zažily vynikající měsíc. Navázaly tak na srpnové úspěchy. Akciové fondy s odstupem překonaly ostatní kategorie fondů, a to i fondy smíšené, které v drtivé většině po mizerných výsledcích akciových trhů v tomto roce snížily podíl akcií na nejnižší přípustnou mez. Výraznější a déletrvající růst akciových trhů však zatím očekávat nelze, takže smíšené fondy svou strategii výrazněji měnit nebudou. Silnějšímu oživení totiž mnoho nenasvědčuje. Index hlavních předstihových indikátorů totiž 4 měsíce po sobě klesl, což se stalo naposledy před 12 lety.

Průměrná říjnová výkonnost zahraničních fondů

Typ fondů

Průměr kategorie

Akciové fondy

4,05 %

Smíšené fondy

1,23 %

Dluhopisové fondy

- 0,31 %

Fondy peněžního trhu

0,01 %

Zdroj: AKAT, Fincentrum

Předchozí články, které se rovněž věnovaly vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde, a to za:

březen

duben

květen

červen

červenec

srpen

září

Fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy

Zatímco akcie zamířily směrem vzhůru, fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy se potýkaly s problémy. I v této kategorii je však třeba rozlišovat fondy podle toho, na kterých trzích a ve kterých měnách investují. Nejhůře dopadly fondy zaměřené na Spojené státy a americký dolar.  Výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly (a ceny klesly) o 40 bazických bodů. Lépe se dařilo na Evropu zaměřeným fondům, ale absolutním vítězem se staly fondy, které alokují své prostředky na rozvíjejících se trzích (emerging markets). Tyto fondy obsadily prvních sedm míst v pořadí dluhopisových fondů. Jistou měrou k tomu přispělo i razantní a hlavně neočekávané snížení klíčových úrokových sazeb polskou centrální bankou. Tato akce se pozitivně projevila i na dvou českých fondech, které investují do polských dluhopisů – na IKS Plus bondovém a ISČS Trendbondu.

Zdálo by se, že investicí na emerging markets určitě vyděláte. Ano, je to možné, ale tato investice je velmi volatilní. Je tedy nutné počítat s vyšším rizikem. To ostatně dokládá i zářijový vývoj, kdy tyto dluhopisové fondy obsadily nejspodnější příčky pořadí. V říjnu tak v podstatě pouze vymazaly ztrátu předchozího měsíce.

 

Dluhopisové fondy

nejlepší

nejhorší

Název

výkonnost

Název

výkonnost

ABN Amro Latin America Bond

7,53 %

KBC Bonds Income

- 5,53 %

ABN Amro Global Emerging Markets Bond

6,94 %

JB Special Europe Bond

- 1,80 %

JB Emerging Bond (Euro)

6,93 %

Capital Invest Dollar Bond

- 1,76 %

Zdroj: AKAT, Fincentrum

Více nejen o zahraničních, ale i českých fondech se dozvíte ZDE.

Po dvou měsících v řadě neudržel Raiffeisen Euro likvidní fond svoji první pozici a klesl na šesté místo z 37 fondů. Na vině je ten samý důvod, který ho držel na výsluní v předchozích měsících. Oproti konkurenci delší durace (současně 1,5 roku, dle investiční strategie by měla být dokonce ještě prodloužena až na 2 roky) zajišťovala fondu vyšší zisky, ale nyní, kdy se evropským dluhopisům zase tolik nedaří, naopak výkonnost fondu sráží. Poslední místa obsadily fondy denominované v českých korunách. Zápornou výkonnost vykázaly i některé české fondy peněžního trhu. Příčinou je podle Petra Schůta z ISČS fakt, že většina společností kvůli nedostatku investičních příležitostí umísťuje část aktiv na evropských trzích. A právě některé evropské tituly v říjnu výrazně oslabily, což se na fondech muselo projevit i přesto, že podíl zahraničních cenných papírů není v českých fondech nijak velký. Konkrétně v případě ISČS to byl případ fondu peněžního trhu Merkur. V případě ING Českého fondu peněžního trhu se jednalo o krátkodobé dluhopisy automobilek General Motors a Ford (jde o korunové eurodluhopisy - vývoj kurzu CZK/EUR nemá tedy na cenu vliv). I tyto kvalitní dluhopisy s ratingem A- byly nuceny zvýšit výnos, a tím pádem poklesla jejich cena. Tyto tituly se v současné době v portfoliu fondu již nenacházejí.

Fondy peněžního trhu

nejlepší

nejhorší

Název

výkonnost

Název

výkonnost

Erste Cash Euro-Plus

0,26 %

ING Český fond peněžního trhu

- 0,66 %

KBC Multicash Euro

0,25 %

KBC Multicash CAD Medium

- 0,12 %

JB Ł Sterling Cash

0,24 %

ABN Amro Interest Growth CZK

- 0,03 %

Zdroj: AKAT, Fincentrum

Akciové a smíšené fondy

Akcie zažily velmi vydařený týden. Pod taktovkou pozitivních firemních výsledků se burzy roztancovaly k pěknému kvapíku. Dow Jones posílil o 10,6%, Nasdaq dokonce o 13,45%. Pozitivní nálada panovala i na evropských trzích. Německý DAX si v říjnu polepšil o 14,46%. První tři místa obsadila společnost KBC investující do sektorů TMT (technologie, média, telekomunikace). I ostatní přední příčky patřily fondům investujícím do těchto sektorů. Na opačném pólu se ocitly především fondy zaměřené na Japonsko, přestože mezi třemi nejhoršími se nalézá pouze jeden takový fond - ABN Amro Behavioral Finance Japan. Ten se v září umístil na druhém místě, nyní je jeho situace zcela opačná.

Akciové fondy

Nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

KBC Equity Euro Technology

32,50 %

Volksbank Europa-Invest

- 14,56 %

KBC Equity Internet

27,02 %

ABN Amro Behavioral Finance Japan

- 10,17 %

KBC Equity Telecom

23,18 %

Volksbank Global Blue Chip

- 9,42 %

Zdroj: AKAT, Fincentrum

Smíšeným vévodily fondy s vysokým podílem akcií. Pioneer Mix 5 investuje až 100% prostředků do akcií, u fondu Pioneer Mix 4 je limit stanoven na 90%. Na druhé straně mezi nejhoršími tvoří u fondu ABN Amro Model Fund 1 akciová složka max. 15%. Jak tabulka názorně ukazuje, s vyšším číslem za názvem fondu (a tím i vyšším podílem akcií) roste jeho výkonnost.

Smíšené fondy

nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

Pioneer Mix 5

 7,17 %

Volksbank Inter-Invest

- 2,23 %

Pioneer Mix 4

 5,28 %

ABN Amro Model fund 1

- 0,68 %

ABN Amro Model fund 6

4,45 %

Pioneer Mix 1

- 0,34 %

Zdroj: AKAT, Fincentrum

 

Autor:Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Další z rubriky

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Medvědí trh ukazuje drápy

Medvědí trh ukazuje drápy

Kurzy.cz Vývoj akciových indexů dnes připomínal vysokohorskou cyklistiku. Hlavní americký index Dow Jones Industrial Average pr...

Najdete na iDNES.cz