Vystěhovat bývalého partnera ze svého bytu můžete mimosoudně nebo žalobou na vyklizení

Vystěhovat bývalého partnera ze svého bytu můžete mimosoudně nebo žalobou na vyklizení | foto: Profimedia.cz

Bojíte se dluhů nezvedeného dítěte? Přepište mu bydliště na radnici

  • 157
Strach z exekuce. To je nejčastější důvod přehlášení trvalého pobytu bývalého partnera nebo zletilého dítěte na obecní úřad. Nejprve však musíte nepohodlného člověka z bytu vystěhovat.

"S naším synem jsme vždy měli problémy. Když byl nezletilý, občas pobýval v diagnostickém ústavu, kradl nám peníze, a dokonce prodal i naši televizi. Nedávno dosáhl plnoletosti a odstěhoval se. Trvalý pobyt má však stále hlášený u nás v bytě. Máme obavy, že dluhy, které má, přijdou exekutoři vymáhat k nám," píše čtenářka.

Obavy čtenářky jsou oprávněné. Pokud váš potomek bude mít dluhy a trvalé bydliště pořád u vás v bytě či domě, exekutoři přijdou k vám. Exekutor zabaví movité věci bez ohledu na to, komu patří. Situaci lze řešit až následně vymáháním věcí soudní cestou.

Nejlepší a nejméně konfliktní cestou je požádat syna nebo dceru, aby si přehlásili trvalé bydliště. Jestliže tak neučiní, můžete o zrušení jejich trvalého pobytu požádat a přehlásit je na obecní úřad.

Tyto záležitosti vyřizuje oddělení evidence obyvatel. Žádost musí být písemná. Dokládat byste měli váš právní vztah k bytu nebo domu. K tomu postačí výpis z katastru nemovitostí či nájemní smlouva.

Dalším krokem je písemné prohlášení, že odvoláváte souhlas s tím, aby u vás dítě bydlelo. Abyste mohli potomka z bytu odhlásit, musíte dokázat, že u vás v domě či bytě již nebydlí. K tomu dobře poslouží čestné prohlášení vás, vašich sousedů nebo dítěte, kterého se změna trvalého bydliště týká.

Pokud obecnímu úřadu předložené dokumenty nestačí, může je buď vrátit, nebo celý případ předat soudu. Tím se z celé kauzy stává standardní žaloba na vyklizení.

Slovo odborníka

"S otázkami kolem odhlášení trvalého pobytu ‚problémového‘ rodinného příslušníka, bývalého druha a podobně se setkáváme v praxi poradny poměrně často. V lepších případech lidé začínají tento problém řešit v okamžiku, kdy jim na jejich adresu začne chodit podezřelá pošta (nikdo nedostane rád obálku s několikacentimetrovým nápisem ‚dlužíte‘, ‚neplatíte své dluhy‘, ‚hrozí vám exekuce‘ a podobně) v horších případech po první návštěvě exekutora."

Ondřej Načeradský, vedoucí občanské poradny Jižní Město.

Partnera ze svého bytu dostanete těžko

Vystěhování partnera, který si k vám nahlásil trvalý pobyt, je už složitější. Vy jste totiž dali souhlas k tomu, aby se do vašeho bytu nastěhoval. Když po nějaké době nechcete ve vztahu pokračovat a přítel nebo přítelkyně se nechce vystěhovat, musí přijít na řadu oficiální výzva k vystěhování. Aby byla výzva prokazatelná, je lepší zaslat buď doporučený dopis, anebo dopis s dodejkou do vlastních rukou.

V písemnosti musíte uvést, že oprávněnou osobou k bytu (vlastníkem, nájemcem) jste vy a partner v místě bydlí jen na základě vašeho souhlasu. Nezapomeňte dát dotyčnému termín, dokdy se má vystěhovat. Většinou se doporučuje 14 dní od obdržení písemné výzvy k vystěhování.

Pokud ani oficiální dopis nezafunguje, je dobré podat žalobu na vyklizení. V případě nesplnění soudního rozhodnutí lze člověka vystěhovat přes exekutora či soudního vykonavatele i násilím.

Pokud s vámi partner v bytě už nebydlí, ale stále má u vás přihlášený trvalý pobyt, můžete ho rovněž přehlásit na obecní úřad. Zase však potřebujete důkazy, že dotyčný nemá právo byt či dům užívat a ani v něm nebydlí. Obě podmínky musí být splněny zároveň.