Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bojíte se o kreditku? Zamkněte si ji proti použití

aktualizováno 
Na český trh přichází nový druh zabezpečení platebních karet, který vám nabízí zamezení zneužití vaší karty tím, že si ji prostě zamknete. Z karty pak není možné nic vybrat, ani na ni nakoupit v obchodní síti do té doby, než ji zase odemknete.

Bezpečnost platebních karet je v dnešní době stále velice žhavou otázkou. A není divu při tak obrovském množství karet, které je již u nás v oběhu. Velkému počtu karet bohužel také odpovídá velké množství ztrát a krádeží. Ty se v naší republice dokáží dohromady vyšplhat až k jednomu tisíci za den. Z toho je jistě možné očekávat také adekvátní počet zneužití karet.

Proto také přišla eBanka s novým nápadem, jak pozvednout bezpečnost platebních karet zase o něco výš. Jedná se o službu Zamykání platební karty. Tato služba je založena na tom, že ve chvíli, kdy svou platební kartu nepoužíváte, můžete ji mít uzamčenou proti použití. Jednoduše se tím vyhnete riziku, že vám v případě ztráty karty někdo vybere váš účet. Ovšem pozor, jedná se pouze o zamezení zneužití transakce, která je ověřena on-line (tedy výběr z bankomatu nebo platba u obchodníka vybaveného elektronickým platebním terminálem). Embosované karty mají v tomto případě jaksi smůlu. Na off-line transakci ověřenou “žehličkou“ je tato služba krátká.

Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že si svou kartu zabezpečíte tímto způsobem, máte na výběr ze tří možností (nastavení), jak tuto službu používat. Jednotlivá nastavení si pak můžete obměňovat podle momentální potřeby, ovšem za poplatek, který vás od častých změn pravděpodobně odradí.

1/ Karta se zamkne automaticky – znamená to, že se vám karta uzamkne po každé provedené transakci. Vy ji musíte jen před každou transakcí odemknout.

2/ Kartu zamknete pokynem – kartu musíte po provedené transakci (transakcích) uzamknout sami. Toto nastavení je vhodné především pro ty, kdo provádí vícero nákupů v nákupním centru. Určitě by bylo velice nepraktické odemykat kartu u každé pokladny.

3/ Karta se zamkne automaticky po transakci v určité výši, tedy ve výši, jejíž hranici si nastavíte.

Jak Zamykání platební karty funguje v praxi? K jeho ovládání (zamykání, odemykání nebo zjištění stavu platební karty) můžete využít tradičně několika cest, charakteristických především pro přímé bankovnictví. Nejjednodušší cestou, která bude zaručeně nejvíce využívána, je mobilní telefon. Službu Zamykání platební karty totiž podporují všichni tři mobilní operátoři. Pochopitelně za rozdílných podmínek. T-Mobile a Eurotel k tomuto účelu nabízí vedle zamykání a odemykání karty pomocí klasické SMS zprávy, ještě mnohem bezpečnější možnost ovládání služby. Bezpečnější variantu představuje bankovní aplikace, založená na elektronickém podpisu. Pokud je vaším mobilním operátorem Oskar, musíte se smířit pouze s klasickými SMS zprávami. Odemykání i zamykání touto cestou trvá pouze několik málo vteřin.

Zajímají vás další informace na téma zabezpečení platebních karet? Naleznete je v souvisejících článcích:

 

Jak se chránit před zneužitím karet?

Karta v cizině: kdo ji ztratí, hodně platí

Za fotku na kreditce si pěkně připlatíte

 

Další variantou, která vám ovšem zabere trochu více času, je zamykání a odemykání karty prostřednictvím call centra. Jednoduše zavoláte na zákaznickou linku, kde za vás požadovanou operaci provede telefonní bankéř. Nutností pro tento případ je využití elektronického klíče.

Poslední možností je internet, který je sice dostatečně bezpečný a rychlý současně, ovšem není vždy v daný moment k dispozici.

Všechny tři varianty od vás vyžadují zadání vašich identifikačních dat, která se skládají z čísla účtu, čísla karty a autentizačního kódu.

Co se stane, když dáte obchodníkovi do ruky k platbě zamčenou kartu? Vlastně vůbec nic. Nejspíš na vás bude zprvu koukat s určitým podezřením, že jste ji někomu zcizili, protože se mu na displeji objeví, že kartu není možné použít k platbě. Bankomat vám zase oznámí prakticky totéž. Situaci však napravíte během chvíle odemčením karty.

Pochopitelně, ani tato služba není úplně zadarmo. Tedy abychom byli přesní, zatím zadarmo je, protože za ni v rámci zaváděcí akce nezaplatíte do konce srpna ani korunu. V následující tabulce máte proto možnost posoudit, jak se vám využívání služby Zamykání karty od září projeví na vašem účtu. Nezapomeňte při tom na to, že vedle poplatků bance, zaplatíte také vždycky nějakou tu korunu vašemu mobilnímu operátorovi za odeslání SMS zprávy.

Krok Poplatek
aktivace, deaktivace služby ke kartě, kterou již vlastníte 50 Kč
aktivace služby ke kartě nové zdarma, automaticky
odemknutí karty 2,90 nebo 3,90 Kč*
zamknutí karty zdarma
změna nastavení služby 50 Kč
zjištění stavu karty zdarma

*cenový program Základ

Ačkoli se toto zabezpečení platební karty zdá být velice zajímavé a to i dokonce ze strany poplatků za její využití, nesmíte zapomenout na zádrhel, o kterém jsme se již zmínili. V případě použití embosované karty prostřednictvím imprinteru, vám zamčení nepomůže!

Zabezpečení platební karty díky jejímu zamčení zatím nabízí pouze eBanka a to ke všem platebním kartám, které vydává, vyjma internetové platební karty InternetCard. Ostatní banky tuto službu zatím nepřipravují. Česká spořitelna to například komentovala slovy, že prozatím pokládá za dostačující možnost okamžitého nahlášení ztráty či krádeže platební karty a její následnou blokaci či stoplistaci.

Pokládáte tento druh zabezpečení za vhodný právě pro vaši potřebu? Děláte si výrazné starosti se ztrátou embosované karty? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

ANALÝZA: Bydlení je v Česku drahé. Proč tomu tak je, glosují experti

Ilustrační snímek

Pryč je socialistická doba, kdy získat nájemní či vlastní bydlení byla svízel. Státní a podnikové byty nebyly pro...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Kurzy.cz Takzvané marihuanové akcie jsou podle mne jedním z nejzajímavějších jevů na akciovém trhu. Jde o společnosti, které dík...

Najdete na iDNES.cz