Bojíte se o svůj počítač?

  • 4
Můžete si nějakým způsobem nechat pojistit své vlastní předměty, které si sami přinesete na pracoviště, protože je chcete používat ke své práci? Možná namítnete, proč by to měl někdo vůbec dělat, vždyť je to zbytečné. Ale můžeme si například představit situaci, kdy se vám nelíbí obrazovka u počítače, do které musíte denně koukat mnoho hodin a zaměstnavatel vám lepší monitor pořídit nechce.

Pak možná naleznete důvod, proč si na pracoviště přinést vlastní, nový a lepší monitor nebo LCD. Můžete mít ale strach, že o něj přijdete – někdo vám jej rozbije, ukradne, nebo by mohl shořet při požáru kanceláře. Obavy se budou týkat právě především nové a kvalitní techniky, která může být dosti drahá. V této situaci vás může napadnout, zda byste si svůj vlastní monitor, nebo třeba jinou „vnesenou“ věc, mohli nechat pojistit. Jde o situaci poněkud nestandardní, obyčejné pojistné produkty s takovýmito případy moc nepočítají. 

Zkusili jsme se na řešení zeptat v několika pobočkách velkých pojišťoven, vybraných jen namátkou.

Jaké jsou tedy možnosti řešení ochrany věci pojištěním:

Zde je vlastně řešení na straně zaměstnavatele. Ten si sjednává (nebo by měl) sám pro sebe pojištění podnikatelů, jednou z jeho součástí je majetkové pojištění movitých věcí pro případ jejich poškození. V rámci tohoto majetkového pojištění si může (ale nemusí) vybrat složku, kterou si pojistí mimo jiné věci svých zaměstnanců. Pojištěny jsou věci osobní potřeby, které si zaměstnanec obvykle nosí do zaměstnání (oblečení), nebo věci, které si přinesl do práce v souvislosti s výkonem povolání se souhlasem zaměstnavatele. Z pojištění samozřejmě pojišťovna stanovuje výluky, např. se pojistná ochrana nemusí vztahovat na peníze v hotovosti. Výše pojistných částek pro věci jednoho zaměstnance si určuje zaměstnavatel sám.

Pojištěna jsou také pouze určitá rizika. Základem pojištění podnikatelů je vždy pojištění pro případ požáru a dalších živelních rizik, pak riziko odcizení. K tomu je možné sjednat si další doplňková pojištění, například pojištění elektroniky. Ta může být ve vlastnictví pojištěného i zapůjčená. Riziko rozbití věci neopatrností nebo nedbalostí, tedy možnost, že vám kolega shodí monitor ze stolu, se obecně nepojišťuje. V tomto případě byste museli vymáhat odškodnění po tom, kdo škodu způsobil. Pokud má sjednané vlastní odpovědnostní pojištění, které tento případ zahrnuje, může škodu uhradit z něj. Jde o pojištění odpovědnosti za škody způsobené v běžném občanském životě, které se sjednává spolu s pojištěním domácnosti, případně i samostatně.

V jiné pobočce místo majetkového pojištění doporučovali v rámci pojištění podnikatelů pojištění odpovědnosti za věci vnesené zaměstnanci.

Pokud tedy zaměstnavatel dá souhlas k tomu, aby si jeho zaměstnanec přinesl na pracoviště vlastní věci, může mu některé škody z pojistného plnění uhradit, alespoň do výše dohodnuté částky. Není k tomu však povinen, je třeba domluvit se s ním předem.

Když byste si chtěli jako zaměstnanci sami pro sebe sjednat nějaké pojištění, kterým byste si mohli pojistit věc užívanou na pracovišti, muselo by se k tomu využít majetkové pojištění občanů, tedy pojištění domácnosti. V jeho rámci si lze pojistit i věci sloužící k výkonu povolání, nebo k výdělečné činnosti. Problémem ale je, že pojištěné věci se musí nacházet v místě pojištění, tedy v pojištěné domácnosti. V občanském pojištění si nelze jako místo pojištění sjednat ještě jiné, mimo domácnost nacházející se místo, ve kterém chceme pojištěné věci mít.

Pojistit si konkrétně náš monitor v místě, kam chodíme do práce, pokud nepracujeme doma, tedy v rámci pojištění domácnosti možné není.

Takže toto jsou výsledky získané v několika pobočkách pojišťoven. K podobnému tématu se vrátíme v některém z dalších komentářů.

 

Stal se vám podobný případ, kdy jste si na pracoviště přinesli vlastní věci a chtěli je mít pojištěné? Jak jste to řešili? Jaký názor na to měl váš zaměstnavatel?