Bojíte se ztráty karty? Máte proč.

Zvláště v současné době, kdy se díky povodňové katastrofě zvýšil počet ztrát platebních karet, je dobré se na řešení ztráty karty podívat blíže. Ten, kdo již někdy přišel o svou platební kartu ví, jaké problémy z takové ztráty vyplývají. Ale co vy? Víte, jak se máte v případě ztráty či odcizení platební karty zachovat a na co vše se připravit?

Díky mnoha článkům jste již měli šanci se dozvědět, jak velkou částku zaplatíte jednotlivým bankám za blokaci platebních karet, jejich stoplistaci nebo například za jak dlouho převezme která banka odpovědnost ze zneužití vaší karty. Dosud jsme se však nepodívali na celý problém ztráty karty komplexně.

O tom, jak se zachovat ve chvíli, kdy dojde ke ztrátě či krádeži platební karty, by se měl její majitel informovat již ve chvíli, kdy si ji pořizuje. Bohužel málokdo tak činí a ve chvíli kdy zjistí, že o svou kartu přišel, zmateně vytáčí zákaznickou linku s hořekováním, že vůbec neví co má dělat. Přitom je zřejmé, že je každá minuta dobrá, protože díky ztrátě či krádeži platební karty může dojít k jejímu zneužití. 

Úplně první věc, na kterou byste neměli zapomenout, je prevence. Základní pravidlo zní: nikdy nenosit PIN v blízkosti platební karty. Nejlepší je nenosit ho u sebe vůbec a prostě si ho jen zapamatovat. Pokud by totiž došlo ke zneužití vaší karty za použití PINu, žádná banka za takovou transakci nepřevezme zodpovědnost a s ukradenými penězi se můžete nadobro rozloučit. Druhá věc, na kterou byste měli myslet, je číslo linky, na které vám kartu zablokují proti dalšímu použití. Nesmysl je nechávat toto číslo v peněžence, kde máte i svou platební kartu. Málokdy vám totiž ukradnou pouze samotnou kartu, ale spíše celou peněženku.

Víte, kam hlásit ztrátu platební karty?

ČSOB

02 6135 4649

KB

02 2241 2230

HVB

02 2111 2930

GECB

02 7277 1111

ČS

02 6720 1889

Raiff

02 7277 1111

ŽB

02 2423 2423
Citibank 02 3306 2222
eBanka 0800 124 100

Ztratil jsem kartu, co teď?

Co tedy dělat, když ke ztrátě karty skutečně dojde. Je to prosté. Stačí vytočit co nejdříve nouzové číslo vaší banky a ztrátu ohlásit. Na druhém konci linky se vás operátor zeptá na jméno a rodné číslo. Poté co mu tyto informace nadiktujete, vám operátor během několika mála okamžiků kartu zablokuje a ten, kdo by chtěl vaši kartu elektronicky zneužít (bankomat, elektronický terminál u obchodníka), nemá šanci.

Jiná situace však nastává ve chvíli, kdy je vaše karta embosovaná. I po zablokování proti elektronické transakci, může dojít ke zneužití karty, a to do té doby, než se objeví na stoplistu. Ptáte se, co je stoplist? Jedná se o seznam ztracených a ukradených karet, který banka průběžně aktualizuje a dodává obchodníkům, kteří umožňují platby pomocí imprinteru (mechanického snímače). Pokud byla vaše karta embosovaná, pak zvláště pro vás je důležité, aby za vás po ohlášení ztráty karty banka co nejdříve převzala zodpovědnost za zneužití karty. Některé banky tak učiní ihned po ohlášení ztráty karty, jiné i s téměř dvoudenní prodlevou. Zajímavou výjimkou je pak pojištění ČSOB, která dokonce nabízí převzetí zodpovědnosti i den zpětně (tento druh pojištění navíc vyžaduje, abyste nejprve oznámil ztrátu karty policii, což představuje nárok na váš volný čas).

Zajímá vás, zda se ještě vyplatí embosovaná karta? Čtěte ZDE.

Článek, který se věnuje pojištění platební karty proti zneužití, naleznete PRÁVĚ ZDE.

Ztráta karty není nijak levná záležitost. Za samotnou blokaci (neembosovaná karta) nebo stoplistaci (embosovaná karta) zaplatíte nemalý poplatek. A zatímco poplatek za blokaci se pohybuje pouze v řádu stovek, pak poplatek za stoplistaci i v řádu několika tisíců korun. Bohužel tento druh poplatku není jediný, se kterým se ve spojení se ztrátou karty setkáte. 

Ale pojďme dále. Ohlášením ztráty karty totiž vše nekončí. Banky vyžadují, abyste navštívil jejich pobočku co nejdříve po ztrátě karty osobně. Některé si dokonce účtují poplatek za každý den prodlení (ČSOB například 20 korun za den, takže pokud  vám jeden den ukradnou kartu a přijdete až druhý den ráno, zaplatíte za to celých 40 korun). Na pobočce banky vyplníte nejprve formulář, který zohledňuje způsob ztráty či krádeže karty a poté žádost o vydání karty nové. Za vydání nové karty pochopitelně zaplatíte další poplatek a hlavně si na ni pěkně počkáte. Může totiž trvat i celý měsíc, než vám banka vydá kartu novou. Většina bank vám pak, stejně jako v případě předchozí (ukradené) karty, nejprve pošle PIN poštou a vy pak musíte znovu navštívit její pobočku, kde vám bude vydána karta nová.

Banky nabídly pomocnou ruku

Víte, jakým způsobem zvýhodnily jednotlivé banky klienty postižené povodněmi?

Protože jsou si banky vědomy toho, že v současné době došlo k nárůstu ztrátovosti platebních karet, nabízejí nyní v souvislosti s touto problematikou určité výhody. Jaké? Komerční banka dočasně úplně zrušila poplatek za blokaci a stoplistaci platebních karet. Česká spořitelna,  Union banka a Poštovní spořitelna zase nabízejí bezplatnou výměnu poškozených či ztracených platebních karet.

Faktem je, že ztráta platební karty není nijak příjemná záležitost. Pokud tato situace nastane, musíte si připravit nejen peníze na blokaci staré karty a získání nové, dále pak čas na opakovanou návštěvu pobočky banky, ale  navíc se ještě musíte smířit s tím, že se bez karty budete muset nějaký ten týden obejít.

Podařilo se vám již někdy ztratit platební kartu? Jak na vás zapůsobila doba a poplatky, které jste museli na nápravu vynaložit? Těšíme se na vaše názory.


Komerční prezentace: 

Kreditní kartu CCS Kredo poskytuje CCS Česká společnost pro platební karty a je první kartou, která zpřístupňuje výhody pravé kreditní karty široké střední vrstvě českých rodin. CCS Kredo nabízí například bezúročné období až 40 dnů, velkou variabilitu splácení, slevu držitelům karty ve výši 8 % při nákupu spotřebního zboží z katalogu CCS Triangl. Díky logu MasterCard Elektronic, které nese CCS Kredo jako první kreditní karta na českém trhu, s ní můžete platit na více než 18 000 obchodních místech v ČR a vybírat hotovost ze všech bankomatů, které jsou označené tímto logem.


 

Autor:
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...