Braňte se zdražení energií a vody

  • 5
Pamatujete si na plastikové kartičky s důraznou otázkou, jestli se nesvítí někde zbytečně? Obvykle byly k vidění na toaletách či chodbách socialistických podniků. Spotřeba energie za osvětlení se hlídala, zatímco peníze lítaly neutěsněnými okny a bez omezení se vytápěly mnohde předimenzované vstupní prostory či společenské místnosti. Právě náklady na teplo se přitom na spotřebě energií podílejí více než polovinou a dají se racionálním chováním snadno snížit.

Z trenek do tepláků!

Čím méně oblečení, tím lépe, tak to platí v mnoha českých domácnostech. Teplota v obýváku atakuje třicítku, v ložnici je jen o něco nižší. Pokud topíte tak, že se dá v bytě přežít jen v kraťasech, nedivte se účtu za teplo. Za oblečení ve stylu „tropy“ si dost připlatíte.

„Je zbytečně přetápět místnosti - každý stupeň navíc znamená zvýšenou spotřebu tepelné energie asi o 6 procent. Vyplatí se neužívané místnosti vytápět na nižší teploty a správným způsobem v zimě také větrat - krátce a intenzivně,“ shrnuje některé úsporné zásady Lubomír Klobušník, energetický poradce z Energy Centra v Českých Budějovicích. Ložnici stačí vytápět na 18 stupňů, další místnosti na 22 až 24 °C.

Další cesta k nižší spotřebě vede přes spotřebiče. Vhodnou regulací chodu plynových topidel se ušetří až 20 procent energie na vytápění.

Máte doma lachtany?

Úrazové pojištění vás ani vaši rodinu dostatečně neochrání.
Více ZDE.

Stěžoval si nad účty za spotřebu vody jeden nájemník druhému -  my jsme tři a vás pět a my přitom platíme za teplou vodu víc. Když potom vyprávěl o tom, jak si jeho žena a dcera každý den naplní vanu teplou vodou až po okraj, pobudou v ní hodinu a přitom stále připouštějí další teplou, bylo jasno - klíč k úspoře je právě tady. Jen když každý ze čtyřčlenné rodiny nahradí třikrát za týden vanu sprchováním, ušetří domácnost více než čtyři tisíce korun za rok. Ještě větší částky spolyká protékající záchod. Kdo ho neopraví a nechá hodně téci, „spláchne" tak i více než  20 000 korun za rok.

A kde se ještě ušetří? Instalace WC s úsporným splachováním, kde se dá spláchnout buď tři nebo šest litrů vody, u čtyřčlenné rodiny znamená zisk až 1200 korun za rok, když počítáme, že za jeden metr krychlový vodného a stočného platí 40 korun.

Použití termostatických baterií ušetří až padesát procent vody i energie, stejně jako perlátory. Další litry vody zbytečně protečou umyvadlem či vanou při mytí hlavy, čištění zubů a holení, pokud baterie při těchto činnostech vůbec nezavíráte.

Kolik se spotřebuje vody při každodenních činnostech
Koupání ve vaně  120 až 160 litrů
Sprchování  50 až 80 litrů
Čištění zubů pod tekoucí vodou 5 až 7 litrů
Holení pod tekoucí vodou 25 litrů vody
WC jedno spláchnutí s úsporným splachováním 3 nebo 6 litrů, starší WC 9 litrů
Půměrná denní spotřeba vody v Praze na 1 člověka 137 litrů

Co stojí úniky vody v domácnosti
zařízení litrů za den m3 za rok Kč za rok
kapající kohoutek slabě 24 8,76 338
kapající kohoutek silně 54 19,71 760
protékající splachovač na WC slabě 150 až 1 000 54,75 až 365 2 110 až 14 078 
protékající splachovač na WC silně 1 000 až 2 000 365 až 730 14 078 až 28 156 

Zdroj: Pražské vodovody a kanalizace

Chytré vaření

Uspořit se dá i při vaření.  Ať už vaříte na plynu nebo na elektrickém sporáku, vždy by to mělo být s pokličkami. „Dá se tak ušetřit až 50 procent energie vynaložené na vaření,“ upozorňuje Lubomír Klobušník. Pro ohřev jídla je úspornější než sporák mikrovlnná trouba. U elektrických trub počítejte s tím, že i po jejich vypnutí stále ještě hřejí. Šetrné vaření na plynovém sporáku předpokládá podle odborníků použití správných nádob. Pro krátkodobé vaření jsou vhodnější tenkostěnné hrnce, pro delší vaření naopak se silným dnem, výhodné jsou nádoby s akumulačním dnem.