Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Březnové zklamání investorů

aktualizováno 
V měsíci březnu poklesly akciové trhy v USA na úroveň ze závěru roku 2003. Na většině trhů přetrvává nejistota vyvolaná obavami z terorizmu, na druhé straně je se však očekává zrychlení tempa ekonomického růstu ve světě. I tento měsíc vám přinášíme přehled toho, kde bylo vaším investicím nejlépe a naopak, čemu se bylo lepší vyhnout.

Většina sledovaných akciových indexů skončila v červených číslech. Nejvíce se propadl německý DAX a to až o více než 4 %. Velice dobře se dařilo naopak japonskému Nikkei 225, který si připsal více než 5 %.

Trhy nyní přešlapují na místě a mají malou tendenci k růstu. V tomto čtvrtletí očekávají analytici růst zisků firem indexu S&P 500 o 17 %, což je v porovnání s loňským očekáváním 28% růstu zřetelný pokles.

Velice dobře se dařilo českému akciovému trhu. Index PX-50 si připsal slušných 6,39 %  a SPADový PX-D dokonce více než 7%.

Index

Změna

S&P 500 (USA)

-1,97%

DJIA (USA)

-2,12%

Nasdaq Composite (USA)

-2,09%

FTSE 100 (Velká Británie)

-2,37%

DAX (Německo)

-4,20%

CAC 40 (Francie)

-2,94%

Nikkei 225 (Japonsko)

+5,42%

Zdroj: Fincentrum

Největší vliv na posílení českého akciového trhu měly bankovní tituly. Výnosy českých i evropských dluhopisů nadále klesaly. Hlavním impulsem bylo prohlášení evropské centrální banky o možném snížení úrokových sazeb v reakci na stále nevýrazný růst evropské ekonomiky.

Index

Hodnota 27.2.2003

Hodnota 31.3.2003

Změna

PX-50

774,3

823,8

+6,39%

PX-D

1917,2

2056,8

+7,28%

Zdroj: BCPP Praha

Domácí akcie rostou již čtvrtý měsíc v řadě. Největší nárůst zaznamenaly akcie Českých radiokomunikací (+21 %). Privatizace Unipetrolu se dostala do závěrečné fáze a spekulaci srazily cenu o 2,3 procent. Pražská burza výrazně překonává svou výkonností jak burzy v středoevropském regionu, tak i zahraniční trhy. Index PX-50 posílil od začátku roku přibližně o 23 % a začínají sílit obavy o přehřátí trhu.

Největší investiční extrémy za měsíc

 

Nejlepší

změna

Nejhorší

změna

Domácí akcie (bez SPADu)

JČ PAPÍRNY VĚTŘNÍ

+18,4%

TATRA

-20,4%

SPAD

ČESKÉ RADIOKOMUN.

+21,0%

UNIPETROL

-2,3%

Zdroj: BCPP Praha

Z domácích akciových fondů se nejlépe vedlo ISČS-Sporotrendu, který připsal podílníkům velice zajímavých více než 8 procent. Řada domácích investorů v obavě z růstu úrokových sazeb opouští dluhopisové fondy, které si však v minulém měsíci v průměru připsaly 2,23 %, a vrací se do fondů peněžního trhu, které však podílníkům připsaly slabých 0,10 %. Rekordní výnosnosti smíšeného fondu  J&T AG 2000 (28%!) bylo dosaženo tím, že finanční úřad odpustil fondu dodatečně vyměřenou daň 12,6 milionu korun, kterou fond zdědil ještě od svých předchůdců.

Domácí otevřené podílové fondy

Typ fondu Nejlepší výkonnost Nejhorší výkonnost Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 1 měsíc

Název fondu

Výkon za 1 měsíc

Akciový ISČS-SPOROTREND +8,40% ISČS-EUROTREND -3,66% +1,64%
Smíšený J&T AG 2000 +28,14% Živnobanka dynamický -0,89% +0,75%
Dluhopisový ISČS-TRENDBOND +3,85% Živnobanka nadační -0,10% +2,23%
Peněžního trhu IKS peněžní trh +0,30% Živnobanka-Sporokonto +0,19% +0,10%

Zdroj: UNIS

Ze zahraničních podílových fondů se nejvíce dařilo Pioneer AM - Japanese Equity, který zhodnotil o 17,50%. Fond investuje do portfolia japonských akcií a vydělal na velice pozitivním vývoji japonského akciového trhu, který se ocitl  na nejvyšší úrovni od poloviny roku 2002. Sázka na holandské akcie nevyšla podílníkům ABN Amro Netherlands Equity Fund, který se minulý měsíc propadl o téměř 8%.

Zahraniční fondy s registrací od KCP

Typ fondu Nejlepší výkonnost Nejhorší výkonnost Průměr za kategorii

Název fondu

Výkon za 1 měsíc

Název fondu

Výkon za 1 měsíc

Akciový PIONEER AM - JAPANESE EQUITY +17,50% ABN AMRO FUNDS-NETHERL.EQ.F. -7,98% +4,79%
Smíšený VOLKSBANK- INTER-INVEST +1,78% Templeton Global Balanced Fund B -3,97% -0,04%
Dluhopisový BOND DOLL.-CORP.T  +6,12% EURO SHORT-TERM -2,59% +1,32%
Peněžního trhu KBC MULTI CASH CAD MEDIUM +0,61% HVB LUX PORTF. US-DOLLAR-CASH -0,07% +0,21%

Zdroj: AKAT

Peníze jen tak nezdraží

Trhu práce si ve své zprávě všímá americký Federální rezervní systém a tvrdí, že se zvyšováním úrokových sazeb spěchat nebude, protože růst zaměstnanosti je relativně pomalý. Přestože na posledním zasedání o snížení sazeb nerozhodla, Evropská centrální banka by už zřejmě neměla více otálet se zmírněním úrokových sazeb, neboť konjunktura v eurozóně dosti vázne a hospodářský vzestup je chabý.

Koruna je slabá

Česká měna ke konci března oslabila až k 33,30 CZK/EUR. Koruna je pod prodejným tlakem hlavně z důvodů neatraktivního úrokovýho diferenciálu, kdy jsou klíčové sazby České národní banky i Evropské centrální banky na stejné 2% úrovni. Koruně rozhodně nepřispěla ani faktická ztráta vládní většiny, kdy se česká vláda stala vládou menšinovou. Vůči euru teda koruna ztratila 1,12 % a proti americkému dolaru 3,26 %.

Ropa zlevňuje, zlato vydělává

Peníze v bankách nevydělávají.
Zhodnoťte je ve fondech.
Podílové fondy - speciální příloha.

Ceny ropy v uplynulém týdnu klesaly a překonaly tak důsledky havárie americké rafinerie i potvrzení plánu OPEC na další snížení produkce. Americká investiční banka Goldman Sachs spočítala, že pokud se nynější cena ropy udrží, či dokonce ještě stoupne, tempo hospodářského růstu sedmi největších západních zemí letos zpomalí nejméně o 0,3 procentního bodu.

Zlatu pomohly v růstu v minulém měsíci především obavy investorů z možných nových teroristických útoků a také oslabující americký dolar. Podporu získává zlato z geopolitické nestability ve světě. Zlato přineslo investorům v březnu výnos téměř 8 %. Komoditní fondy ve velkém nakupují zlato a v minulém měsíci své pozice prakticky zdvojnásobily.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz