Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brigád je mnoho, ale chybějí lidé

aktualizováno 
Brigády už dávnou nejsou vyhrazeny jenom pro studenty. Mnoha lidem může dočasná práce pomoci například při ztrátě zaměstnání. „Někdy ale máme pocit, že lidem se pracovat nechce,“ říká spolumajitelka personální agentury Axial Kristina Stiefelová.

Rozhovor s Kristinou Stiefelovou, spolumajitelkou agentury Axial

Agentury zprostředkovávající práci si stěžují, že jim nový zákon o zaměstnanosti ohledně brigádníků zkomplikoval situaci...

  • Nové předpisy nám přinesly administrativu, administrativu a opět administrativu. Vyplňujeme spousty formulářů, potvrzení, přihlášek, odhlášek. Zákonem předepsané formality ubírají nám i brigádníkům mnoho času a ve výsledku i trochu peněz. Právní úprava agenturního zaměstnávání dlouho chyběla, takže legislativní aktivita je na místě. Bohužel nová nařízení neodpovídají v některých směrech stavu na trhu práce a zákonodárci v pracovním právu pokračují v koncepci „co není povoleno, je zakázáno“. Větší pružnost v pracovních vztazích by byla na místě, zejména při zaměstnávání studentů.

Říkáte, že brigád je hodně. Jakých?

  • S agenturami spolupracují firmy různých typů, velikostí i odvětví -zásilkové, počítačové, logistické, obchodní podniky, ale také továrny či obchodní řetězce. Proto i na krátkodobé práce zaměstnáváme pracovníky různých úrovní kvalifikace, od dělníků po IT specialisty. Nárazová práce už dávno není jen chmelová brigáda či záskok na recepci.

Kolik korun si lze vydělat?

  • Minimálním základem je padesát korun na hodinu. Takto jsou honorovány většinou jednoduché administrativní či manuální práce bez odpovědnosti a s dobrým dopravním spojením, je to například kopírování, rovnání zboží, rozdávání letáků a podobně. Kvalifikovaní pracovníci, třeba účetní, číšníci či svářeči, si vydělají zhruba dvakrát tolik. Průměr honorářů nabízených brigád se pohybuje okolo pětašedesáti korun za hodinu. Výše mzdy záleží na druhu práce a délce jejího výkonu.

O jaká místa je největší zájem?

  • Největší zájem je o nejlépe honorované brigády - hostesky, překlady, IT. Vzhledem ke krátkodobému trvání brigád je motivace zájemců zejména finanční. Výjimkou jsou studenti. Ty lákají práce pro prestižní firmy či místa, kde se mohou něco přiučit. Často je třeba pracovníky vyškolit, což bývá pro studenty většinou atraktivní a přínosné. Méně atraktivní jsou pozice, kde je vyžadována odpovědnost, práce v hlučném či stresujícím prostředí.

Proč je podle vás při tak vysoké nezaměstnanosti nedostatek brigádníků?

  • To souvisí s nároky na místo, které jsem částečně zmínila - někoho odradí fyzická či psychická náročnost některých prací. Pro jiné může být problémem dojíždění. Zvláště na menších vesnicích mnohdy nefunguje doprava. Lidé se do práce dostanou komplikovaně a v souhrnu se jim to ani nevyplatí. Dalšímu nestojí za námahu nabízené finance. Myslím, že je stále mnoho lidí, kteří pracovat nechtějí.

Kde se dají nalézt nabídky volných míst?

  • V prvé řadě je to internet či různé pracovní portály. Tisková inzerce v případě brigád dost ustupuje do pozadí. Nabídky volných míst jsou rovněž k dispozici v kancelářích pracovních agentur.

Co má zájemce o brigádu dělat?

  • Každý, kdo má zájem a je časově pružný, se může zaregistrovat u kterékoli pracovní agentury, která brigády nabízí. Stačí tam zavolat, sjednat si termín registrace a přinést s sebou osobní doklady. U registrace konzultant zjistí časové možnosti, prověří znalosti a případně nabídne brigádu. U nás se třeba vždy vyplatilo, že každý pracovník vyslaný na brigádu musí mít za sebou pohovor s naším zástupcem, i když jde třeba jen na hodinovou výpomoc.

Jak je to s brigádami pro nezaměstnané nebo důchodce. Mohou pracovat, aniž přijdou o peníze od státu?

  • Podle zákona o zaměstnanosti si mohou jak nezaměstnaní, tak důchodci přivydělat, aniž přijdou o důchod či podporu. U podpory je hranice přivýdělku omezena na výši poloviny minimální mzdy a práce musí být v rozsahu menším než polovina stanovené týdenní doby.

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Z malé firmy vybudovala největší pražírnu ořechů ve střední Evropě

Jana Kremlová, generální ředitelka firmy Alika

Janě Kremlové a jejímu manželovi Pavlovi se podařilo z mála vytlouci malý zázrak. Před čtvrtstoletím si pořídili první...

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pět kroků ke změně: kouč radí, jak začít uskutečňovat cíle

Ilustrační snímek

Změna je život, říká se. Ve skutečnosti je změna velkým náporem na mozek, který dává přednost stabilitě a co nejmenšímu...

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Fundament kryptoměn krvácí, můžeme čekat změnu?

Kurzy.cz Obchodování kryptoměn je brzdou mainstreamového přijetí blockchainové technologie. Shodli se na tom jednomyslně účastní...

Najdete na iDNES.cz