Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brigád je mnoho, ale chybějí lidé

aktualizováno 
Brigády už dávnou nejsou vyhrazeny jenom pro studenty. Mnoha lidem může dočasná práce pomoci například při ztrátě zaměstnání. „Někdy ale máme pocit, že lidem se pracovat nechce,“ říká spolumajitelka personální agentury Axial Kristina Stiefelová.

Rozhovor s Kristinou Stiefelovou, spolumajitelkou agentury Axial

Agentury zprostředkovávající práci si stěžují, že jim nový zákon o zaměstnanosti ohledně brigádníků zkomplikoval situaci...

  • Nové předpisy nám přinesly administrativu, administrativu a opět administrativu. Vyplňujeme spousty formulářů, potvrzení, přihlášek, odhlášek. Zákonem předepsané formality ubírají nám i brigádníkům mnoho času a ve výsledku i trochu peněz. Právní úprava agenturního zaměstnávání dlouho chyběla, takže legislativní aktivita je na místě. Bohužel nová nařízení neodpovídají v některých směrech stavu na trhu práce a zákonodárci v pracovním právu pokračují v koncepci „co není povoleno, je zakázáno“. Větší pružnost v pracovních vztazích by byla na místě, zejména při zaměstnávání studentů.

Říkáte, že brigád je hodně. Jakých?

  • S agenturami spolupracují firmy různých typů, velikostí i odvětví -zásilkové, počítačové, logistické, obchodní podniky, ale také továrny či obchodní řetězce. Proto i na krátkodobé práce zaměstnáváme pracovníky různých úrovní kvalifikace, od dělníků po IT specialisty. Nárazová práce už dávno není jen chmelová brigáda či záskok na recepci.

Kolik korun si lze vydělat?

  • Minimálním základem je padesát korun na hodinu. Takto jsou honorovány většinou jednoduché administrativní či manuální práce bez odpovědnosti a s dobrým dopravním spojením, je to například kopírování, rovnání zboží, rozdávání letáků a podobně. Kvalifikovaní pracovníci, třeba účetní, číšníci či svářeči, si vydělají zhruba dvakrát tolik. Průměr honorářů nabízených brigád se pohybuje okolo pětašedesáti korun za hodinu. Výše mzdy záleží na druhu práce a délce jejího výkonu.

O jaká místa je největší zájem?

  • Největší zájem je o nejlépe honorované brigády - hostesky, překlady, IT. Vzhledem ke krátkodobému trvání brigád je motivace zájemců zejména finanční. Výjimkou jsou studenti. Ty lákají práce pro prestižní firmy či místa, kde se mohou něco přiučit. Často je třeba pracovníky vyškolit, což bývá pro studenty většinou atraktivní a přínosné. Méně atraktivní jsou pozice, kde je vyžadována odpovědnost, práce v hlučném či stresujícím prostředí.

Proč je podle vás při tak vysoké nezaměstnanosti nedostatek brigádníků?

  • To souvisí s nároky na místo, které jsem částečně zmínila - někoho odradí fyzická či psychická náročnost některých prací. Pro jiné může být problémem dojíždění. Zvláště na menších vesnicích mnohdy nefunguje doprava. Lidé se do práce dostanou komplikovaně a v souhrnu se jim to ani nevyplatí. Dalšímu nestojí za námahu nabízené finance. Myslím, že je stále mnoho lidí, kteří pracovat nechtějí.

Kde se dají nalézt nabídky volných míst?

  • V prvé řadě je to internet či různé pracovní portály. Tisková inzerce v případě brigád dost ustupuje do pozadí. Nabídky volných míst jsou rovněž k dispozici v kancelářích pracovních agentur.

Co má zájemce o brigádu dělat?

  • Každý, kdo má zájem a je časově pružný, se může zaregistrovat u kterékoli pracovní agentury, která brigády nabízí. Stačí tam zavolat, sjednat si termín registrace a přinést s sebou osobní doklady. U registrace konzultant zjistí časové možnosti, prověří znalosti a případně nabídne brigádu. U nás se třeba vždy vyplatilo, že každý pracovník vyslaný na brigádu musí mít za sebou pohovor s naším zástupcem, i když jde třeba jen na hodinovou výpomoc.

Jak je to s brigádami pro nezaměstnané nebo důchodce. Mohou pracovat, aniž přijdou o peníze od státu?

  • Podle zákona o zaměstnanosti si mohou jak nezaměstnaní, tak důchodci přivydělat, aniž přijdou o důchod či podporu. U podpory je hranice přivýdělku omezena na výši poloviny minimální mzdy a práce musí být v rozsahu menším než polovina stanovené týdenní doby.

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.

 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Jobs Contact
Zámečník (18.000 - 22.000 Kč)

Jobs Contact
Středočeský kraj, Praha
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz