Brigád je mnoho, ale chybějí lidé

  • 5
Brigády už dávnou nejsou vyhrazeny jenom pro studenty. Mnoha lidem může dočasná práce pomoci například při ztrátě zaměstnání. „Někdy ale máme pocit, že lidem se pracovat nechce,“ říká spolumajitelka personální agentury Axial Kristina Stiefelová.

Rozhovor s Kristinou Stiefelovou, spolumajitelkou agentury Axial

Agentury zprostředkovávající práci si stěžují, že jim nový zákon o zaměstnanosti ohledně brigádníků zkomplikoval situaci...

  • Nové předpisy nám přinesly administrativu, administrativu a opět administrativu. Vyplňujeme spousty formulářů, potvrzení, přihlášek, odhlášek. Zákonem předepsané formality ubírají nám i brigádníkům mnoho času a ve výsledku i trochu peněz. Právní úprava agenturního zaměstnávání dlouho chyběla, takže legislativní aktivita je na místě. Bohužel nová nařízení neodpovídají v některých směrech stavu na trhu práce a zákonodárci v pracovním právu pokračují v koncepci „co není povoleno, je zakázáno“. Větší pružnost v pracovních vztazích by byla na místě, zejména při zaměstnávání studentů.

Říkáte, že brigád je hodně. Jakých?

  • S agenturami spolupracují firmy různých typů, velikostí i odvětví -zásilkové, počítačové, logistické, obchodní podniky, ale také továrny či obchodní řetězce. Proto i na krátkodobé práce zaměstnáváme pracovníky různých úrovní kvalifikace, od dělníků po IT specialisty. Nárazová práce už dávno není jen chmelová brigáda či záskok na recepci.

Kolik korun si lze vydělat?

  • Minimálním základem je padesát korun na hodinu. Takto jsou honorovány většinou jednoduché administrativní či manuální práce bez odpovědnosti a s dobrým dopravním spojením, je to například kopírování, rovnání zboží, rozdávání letáků a podobně. Kvalifikovaní pracovníci, třeba účetní, číšníci či svářeči, si vydělají zhruba dvakrát tolik. Průměr honorářů nabízených brigád se pohybuje okolo pětašedesáti korun za hodinu. Výše mzdy záleží na druhu práce a délce jejího výkonu.

O jaká místa je největší zájem?

  • Největší zájem je o nejlépe honorované brigády - hostesky, překlady, IT. Vzhledem ke krátkodobému trvání brigád je motivace zájemců zejména finanční. Výjimkou jsou studenti. Ty lákají práce pro prestižní firmy či místa, kde se mohou něco přiučit. Často je třeba pracovníky vyškolit, což bývá pro studenty většinou atraktivní a přínosné. Méně atraktivní jsou pozice, kde je vyžadována odpovědnost, práce v hlučném či stresujícím prostředí.

Proč je podle vás při tak vysoké nezaměstnanosti nedostatek brigádníků?

  • To souvisí s nároky na místo, které jsem částečně zmínila - někoho odradí fyzická či psychická náročnost některých prací. Pro jiné může být problémem dojíždění. Zvláště na menších vesnicích mnohdy nefunguje doprava. Lidé se do práce dostanou komplikovaně a v souhrnu se jim to ani nevyplatí. Dalšímu nestojí za námahu nabízené finance. Myslím, že je stále mnoho lidí, kteří pracovat nechtějí.

Kde se dají nalézt nabídky volných míst?

  • V prvé řadě je to internet či různé pracovní portály. Tisková inzerce v případě brigád dost ustupuje do pozadí. Nabídky volných míst jsou rovněž k dispozici v kancelářích pracovních agentur.

Co má zájemce o brigádu dělat?

  • Každý, kdo má zájem a je časově pružný, se může zaregistrovat u kterékoli pracovní agentury, která brigády nabízí. Stačí tam zavolat, sjednat si termín registrace a přinést s sebou osobní doklady. U registrace konzultant zjistí časové možnosti, prověří znalosti a případně nabídne brigádu. U nás se třeba vždy vyplatilo, že každý pracovník vyslaný na brigádu musí mít za sebou pohovor s naším zástupcem, i když jde třeba jen na hodinovou výpomoc.

Jak je to s brigádami pro nezaměstnané nebo důchodce. Mohou pracovat, aniž přijdou o peníze od státu?

  • Podle zákona o zaměstnanosti si mohou jak nezaměstnaní, tak důchodci přivydělat, aniž přijdou o důchod či podporu. U podpory je hranice přivýdělku omezena na výši poloviny minimální mzdy a práce musí být v rozsahu menším než polovina stanovené týdenní doby.

Chystáte se kolegovi, nebo dokonce šéfovi říct něco pěkně od plic? Jak na to? Čtěte ZDE.