Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brigáda v důchodu? Klidně

  10:00aktualizováno  10:00
O příležitostnou práci mají v Česku zájem především studenti. Na ně se také většina pracovních agentur zaměřuje. Přivydělat si třeba na rodičovské dovolené nebo v důchodu je přitom možné neomezeně. A i když tu taková možnost občas je, málokdo ji využije. Rodiče dětí do tří let dokonce ještě méně než důchodci.

Pracovních příležitostí respektujících horší zdraví důchodce nebo potřebu starat se o dítě je v nabídkách práce pomálu. Radovan Burkovič z Job Centra Ostrava však tvrdí, že ten, kdo hledá, časem najde.

Nabídky ojediněle, ale jsou

"Dlouhodobě spolupracujeme s firmami, které vyžadují důchodce. Většinou je to jejich známý nebo bývalý zaměstnanec," říká Burkovič. Od důchodců mají v agentuře tak dvě poptávky za měsíc. S maminkami je to horší. Do roka se objeví tak deset zájemkyň. "Oslovujeme maminky přímo v mateřských centrech, ale nezabírá to. U některých je to zkrátka nechuť. Na druhou stranu opravdu chybí nabídka práce, kterou je možné dělat z domova," vysvětluje Burkovič.

Ludmila Žemberiová z plzeňské pobočky Jobcentra se nejvíce setkává se zájmem studentů. "Podle nároků na fyzickou kondici nabízíme úklidové práce či práce ve skladu, u pokladny i důchodcům. Maminky s dětmi mají nejmenší zájem," potvrzuje Burkovičova slova Žemberiová. Většinou prý maminky chtějí pracovat tak čtyři hodiny denně a doma dělat ještě nějakou práci. Takové požadavky splňuje málokterá práce. Mnoho lidí, kteří si chtějí přivydělat, spoléhá na inzertní nabídku, která jim přijde do poštovní schránky a které je plný také internet. Většinou se ale takovým nabídkám nedá věřit. Zvláště těm slibujícím dosažení rychlého zisku, když je člověk ochoten zaplatit za zaslání dalších informací, které samozřejmě nic konkrétního neprozradí.

Když vyprší mateřská

V práci jsme jako sardinky. Musíte mít prostor a vzduch. Čtěte ZDE.

"Pokud už u nás hledá práci matka na rodičovské dovolené, má obvykle již takřka tříleté dítě," říká Renata Schlesingerová z pracovní agentury Manpower. Zaměstnanec či zaměstnankyně na rodičovské dovolené si přitom mohou přivydělávat neomezeně hned po uplynutí mateřské dovolené (v trvání 28 týdnů nebo u osamělých matek či při vícečetném porodu 37 týdnů), aniž přijdou o rodičovský příspěvek.

Pokud se někomu podaří dohodnout na spolupráci se svým zaměstnavatelem, může s ním uzavřít dohodu o provedení práce nebo sjednat kratší úvazek. "Nesmí však u něho pracovat na plný úvazek. Pokud na něm trvá, musí se na hlavním pracovním poměru domluvit s jiným zaměstnavatelem," říká právník Libor Hůla. Přitom má takový pracovník nárok na nemocenskou i dovolenou podle běžných pravidel.

Stává se však, že zaměstnavatel využije ochotu zaměstnankyně na rodičovské dovolené si přivydělat a nutí ji, aby zrušila stávající pracovní poměr na dobu neurčitou a podepsala třeba dohodu o pracovní činnosti. "Ale může tak učinit jen s jejím souhlasem, jinak nemůže stávající sjednaný pracovní poměr měnit," vysvětluje právník Hůla.

Ještě si vás tu nechám

"Když jsem měla jít do důchodu, zbýval mé mladé kolegyni rok rodičovské dovolené. A tak jsme se se zaměstnavatelem dohodli, že tam ještě pobudu," říká učitelka Dana Kučerová z Prahy. Také ona si může přivydělat neomezeně. Žádný zaměstnavatel přitom nemá právo dožadovat se informace, kolik činí její důchod. I když mnozí tento údaj vyžadují s odůvodněním, že musí určit správnou výši platu.V situaci paní Kučerové je nejsnadnější dosavadní pracovní poměr na dobu neurčitou změnit s jejím písemným souhlasem na pracovní poměr na dobu určitou, a to formou dohody o změně pracovního poměru.

"Možné je také po skončení pracovního poměru uzavřít nový na dobu určitou, nepřesahující jeden rok," říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Pokud bude paní Kučerová pracovat ve škole pouze jeden rok, má nárok po tuto dobu pobírat i důchod. Pokud bude takto pracovat déle, nárok na něj po uplynutí 12 měsíců ztrácí.

Kde hledat přivýdělek?

Užitečné internetové adresy:

www.brigady.cz

www.jobs.cz

www.prace.cz

www.praceihned.cz

www.inzerceprace.cz


Smlouvy uzavírané pro příležitostnou práci:

  • Dohoda o provedení práce Může být uzavřena písemně i ústně, rozsah předpokládané práce nesmí přesáhnout u jednoho zaměstnavatele 100 hodin v roce. Pro ty, kdo si chtějí vydělat opravdu jen příležitostně, je nejvhodnější.
  • Dohoda o pracovní činnosti Musí být uzavřena písemně, pracovník nesmí pracovat déle než polovinu pracovní doby, nejčastěji 20 hodin týdně.
  • Vedlejší pracovní poměr Uzavírá se písemně na dobu kratší, než je stanovená týdenní pracovní doba (třeba na 37 hodin týdně).

Autor:Nejčtenější

Patnáct nejdůležitějších změn, které čekají podnikatele v příštím roce

Ilustrační snímek

Některé jsou pozitivní, jiné ale zkomplikují život malým a středním podnikům. Balíček nejdůležitějších legislativních...

Firmy jsou letos na Vánoce štědřejší. Má ale mzda navíc ještě smysl?

Ilustrační snímek

Skoro polovina firem v České republice plánuje vyplatit svým zaměstnancům za letošní rok 13. plat nebo odměnu v podobné...Nefungoval mu zvonek a přišel kvůli tomu o tisíce

Sankce za nedodržování léčebného režimu znamená krácení nebo odejmutí...

Nemocenská znamená značný propad v příjmech. Určitým řešením je sjednat si pojištění pro případ nemoci u některé z...

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Oživila starou českou síťovku. Její výrobky dnes znají až v Austrálii

„Síťovka je kreativní, hravá, praktická, řadí se mezi české vynálezy, které...

Česká síťovka opět boduje. Karolína Pechová není první, která ji začala vyrábět. Podařilo se jí však posunout českou...Další z rubriky

Firmy jsou letos na Vánoce štědřejší. Má ale mzda navíc ještě smysl?

Ilustrační snímek

Skoro polovina firem v České republice plánuje vyplatit svým zaměstnancům za letošní rok 13. plat nebo odměnu v podobné...

Pohodlí a slávu v Londýně vyměnil za úspěšné bistro v Praze

Tim Simenon

Producent Depeche Mode, Davida Bowieho či Massive Attack by si mohl užívat pohodlí a slávy v rodném Londýně. Místo toho...

Výhru v loterii většina tají. Za bohatství považujeme 50 tisíc čistého

Ilustrační snímek

Bohatý člověk má podle Čechů čistý měsíční příjem minimálně 50 tisíc korun. Majetek bohatého člověka by pak měl mít...

Další nabídka

Kurzy.cz

ČR - inflace v listopadu meziročně zvolnila tempo růstu
ČR - inflace v listopadu meziročně zvolnila tempo růstu

Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména růst cen v oddíle doprava. ... celý článekNajdete na iDNES.cz