Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brigáda v důchodu? Klidně

  10:00aktualizováno  10:00
O příležitostnou práci mají v Česku zájem především studenti. Na ně se také většina pracovních agentur zaměřuje. Přivydělat si třeba na rodičovské dovolené nebo v důchodu je přitom možné neomezeně. A i když tu taková možnost občas je, málokdo ji využije. Rodiče dětí do tří let dokonce ještě méně než důchodci.

Pracovních příležitostí respektujících horší zdraví důchodce nebo potřebu starat se o dítě je v nabídkách práce pomálu. Radovan Burkovič z Job Centra Ostrava však tvrdí, že ten, kdo hledá, časem najde.

Nabídky ojediněle, ale jsou

"Dlouhodobě spolupracujeme s firmami, které vyžadují důchodce. Většinou je to jejich známý nebo bývalý zaměstnanec," říká Burkovič. Od důchodců mají v agentuře tak dvě poptávky za měsíc. S maminkami je to horší. Do roka se objeví tak deset zájemkyň. "Oslovujeme maminky přímo v mateřských centrech, ale nezabírá to. U některých je to zkrátka nechuť. Na druhou stranu opravdu chybí nabídka práce, kterou je možné dělat z domova," vysvětluje Burkovič.

Ludmila Žemberiová z plzeňské pobočky Jobcentra se nejvíce setkává se zájmem studentů. "Podle nároků na fyzickou kondici nabízíme úklidové práce či práce ve skladu, u pokladny i důchodcům. Maminky s dětmi mají nejmenší zájem," potvrzuje Burkovičova slova Žemberiová. Většinou prý maminky chtějí pracovat tak čtyři hodiny denně a doma dělat ještě nějakou práci. Takové požadavky splňuje málokterá práce. Mnoho lidí, kteří si chtějí přivydělat, spoléhá na inzertní nabídku, která jim přijde do poštovní schránky a které je plný také internet. Většinou se ale takovým nabídkám nedá věřit. Zvláště těm slibujícím dosažení rychlého zisku, když je člověk ochoten zaplatit za zaslání dalších informací, které samozřejmě nic konkrétního neprozradí.

Když vyprší mateřská

V práci jsme jako sardinky. Musíte mít prostor a vzduch. Čtěte ZDE.

"Pokud už u nás hledá práci matka na rodičovské dovolené, má obvykle již takřka tříleté dítě," říká Renata Schlesingerová z pracovní agentury Manpower. Zaměstnanec či zaměstnankyně na rodičovské dovolené si přitom mohou přivydělávat neomezeně hned po uplynutí mateřské dovolené (v trvání 28 týdnů nebo u osamělých matek či při vícečetném porodu 37 týdnů), aniž přijdou o rodičovský příspěvek.

Pokud se někomu podaří dohodnout na spolupráci se svým zaměstnavatelem, může s ním uzavřít dohodu o provedení práce nebo sjednat kratší úvazek. "Nesmí však u něho pracovat na plný úvazek. Pokud na něm trvá, musí se na hlavním pracovním poměru domluvit s jiným zaměstnavatelem," říká právník Libor Hůla. Přitom má takový pracovník nárok na nemocenskou i dovolenou podle běžných pravidel.

Stává se však, že zaměstnavatel využije ochotu zaměstnankyně na rodičovské dovolené si přivydělat a nutí ji, aby zrušila stávající pracovní poměr na dobu neurčitou a podepsala třeba dohodu o pracovní činnosti. "Ale může tak učinit jen s jejím souhlasem, jinak nemůže stávající sjednaný pracovní poměr měnit," vysvětluje právník Hůla.

Ještě si vás tu nechám

"Když jsem měla jít do důchodu, zbýval mé mladé kolegyni rok rodičovské dovolené. A tak jsme se se zaměstnavatelem dohodli, že tam ještě pobudu," říká učitelka Dana Kučerová z Prahy. Také ona si může přivydělat neomezeně. Žádný zaměstnavatel přitom nemá právo dožadovat se informace, kolik činí její důchod. I když mnozí tento údaj vyžadují s odůvodněním, že musí určit správnou výši platu.V situaci paní Kučerové je nejsnadnější dosavadní pracovní poměr na dobu neurčitou změnit s jejím písemným souhlasem na pracovní poměr na dobu určitou, a to formou dohody o změně pracovního poměru.

"Možné je také po skončení pracovního poměru uzavřít nový na dobu určitou, nepřesahující jeden rok," říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Pokud bude paní Kučerová pracovat ve škole pouze jeden rok, má nárok po tuto dobu pobírat i důchod. Pokud bude takto pracovat déle, nárok na něj po uplynutí 12 měsíců ztrácí.

Kde hledat přivýdělek?

Užitečné internetové adresy:

www.brigady.cz

www.jobs.cz

www.prace.cz

www.praceihned.cz

www.inzerceprace.cz


Smlouvy uzavírané pro příležitostnou práci:

  • Dohoda o provedení práce Může být uzavřena písemně i ústně, rozsah předpokládané práce nesmí přesáhnout u jednoho zaměstnavatele 100 hodin v roce. Pro ty, kdo si chtějí vydělat opravdu jen příležitostně, je nejvhodnější.
  • Dohoda o pracovní činnosti Musí být uzavřena písemně, pracovník nesmí pracovat déle než polovinu pracovní doby, nejčastěji 20 hodin týdně.
  • Vedlejší pracovní poměr Uzavírá se písemně na dobu kratší, než je stanovená týdenní pracovní doba (třeba na 37 hodin týdně).

Autor:


Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Z malé dílny vybudoval obuvnické impérium. Pak nastaly spory o majetek

Zakladatelem zlínské továrny byl Tomáš Baťa (vpravo), který na trh prorazil s...

Nastoupíte do unikátní pracovny, která funguje jako výtah, a za okamžik se ocitnete na vyhlídkové terase...KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Jaké odškodnění žádat, když po příletu nedorazí kufr, nebo je na odpis

Ilustrační snímek

Letět na dovolenou či služební cestu letadlem je rychlé a pohodlné. Můžete mít však smůlu a vaše zavazadla, která jste...

PŘEHLEDNĚ: Kdy zaměstnavatel musí uznat a odškodnit úraz jako pracovní

Ilustrační snímek

Aby mohl být úraz zaměstnance považován za pracovní, musí být splněno několik podmínek. Především se úraz musí stát při...

Další z rubriky

Co je dobré vědět o odvodech a daních, když si v létě přivyděláváte

Ilustrační snímek

Prázdninové měsíce jsou ideální příležitostí pro přivýdělek nejen pro studenty, ale i zaměstnance nebo osoby samostatně...

Pět kroků k tomu, jak zachránit vztahy ve firmě a být lepším šéfem

Ilustrační snímek

Vztahy na pracovišti výrazně ovlivňují naši spokojenost a tím i pracovní výkony. Řada manažerů si to ovšem neuvědomuje...

Práce na směny bývá náročná. Jak zabránit zdravotním potížím

Ilustrační snímek

Je doba zkracování. Odbory tlačí na zkrácení pracovní doby, zaměstnavatelé zase zkracují směny. A některé firmy...

Víkendář: Obama to nakonec nevydržel a promluvil

Víkendář: Obama to nakonec nevydržel a promluvil

Kurzy.cz „Méně než 24 hodin po neuvěřitelné tiskové konferenci amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimi...

Najdete na iDNES.cz