Martin Kahanec

Martin Kahanec | foto: Archiv Martina Kahance

Brzy změříme plat i studentům, říká otec projektu MujPlat.cz

  • 54
Stačí pár kliků myší a na stránce MujPlat.cz si zjistíte, zda vás zaměstnavatel na platu nešidí. Stejně rychle se dá prověřit, o kolik byste si polepšili na stejné pracovní pozici v cizině. "Pro mě je MujPlat.cz zdrojem mezinárodně porovnatelných informací o trhu práce," říká spoluautor projektu Martin Kahanec.

Co vás vedlo k tomu, že jste se jako specialista na migraci a postavení etnických menšin začal věnovat projektu MujPlat.cz?
MujPlat.cz poskytuje informace i o menšinách a migrující pracovní síle. Do teď se zdálo, že dopady, migrace lidí mezi východní a západní Evropou na trh práce jsou vcelku pozitivní. Další výhodou je, že naše data jsou sbírané kontinuálně a jsou velmi rychle po sesbírání použitelné pro analýzu.

Co je platometr?

PlatoMetr na základě statistických analýz poskytuje možnost ověřit si, zda jste v práci dostatečně ohodnoceni. A to ne jen podle povolání nebo regionu, ale i věku, délky praxe, vzdělání a jiných charakteristik.

Vyzkoušet si ho můžete ZDE

Na jaké bázi tedy PlatoMetr funguje?
PlatoMetr funguje na základě dat získaných prostřednictvím dotazníku. Tím, že lidé vyplní dotazník, přispějí k přesnějšímu odhadu PlatoMetru.

Jsou data, která vyplníme do zmíněného dotazníku anonymní?
Stoprocentně. Je to zaručené univerzitou v Amsterodamu, kde jsou data skladovaná a anonymizovaná. Neanonymizovaná data nejsou v žádné případě dostupná ani pro mě.

Jakým způsobem je ošetřeno, aby lidé do dotazníku nevyplňovali nesmysly?
Specializovaný tým čistí data od nesmyslných údajů. Avšak respondent nemá důvod zadat nesprávné údaje. Mohl by se totiž diskvalifikovat z účasti na soutěži. Za vyplnění dotazníku je totiž možné vyhrát mzdu nebo dovolenou v Jižní Africe.

Když dnes vyplním svůj plat, za několik let bude ekonomická situace třeba úplně jiná. Předcházíte nějak stárnutí databáze?
Samozřejmě. Do databáze stále přibývají nové údaje a v analýzách stará data používáme takovým způsobem, který je očistí od zastarávání.

soutěž

Vyhrajte dovolenou v Jižní Africe. Podrobnosti naleznete ZDE.

Výsledný plat, který mi databáze vydá je tedy pro mou profesi průměrný?
Výsledný plat odpovídá statistickému odhadu, kolik se průměrně vydělává se stejnými charakteristikami – povoláním, pohlavím, věkem, vzděláním atd. Většinou respondenta zajímá plat člověka, který se mu na trhu práce podobá. Je ale možné z PlatoMetru zjistit, kolik by dotyčný vydělával, kdyby pracoval v jiném městě, na jiné pozici, nebo kdyby měl třeba vysokou školu.

Máte nějaké ohlasy na váš projekt od firem a od lidí? Co na to říkají?
Zájem o projekt je velký. V České republice začínáme se základním balíčkem služeb, který budeme postupně rozšiřovat. Například vyvíjíme PlatoMetr speciálně pro ženy, studenty a nástroj podobný PlatoMetru, který respondentovi poskytne informace o kvalitě jeho pracovního místa v mezinárodním porovnání.

Co dělá institut CELSI se získanými daty?
Data jsou uložena na Amsterdamské univerzitě. Plně anonymizovaná data CELSI používá k aktualizaci PlatoMetru, vývoji nových nástrojů pro MujPlat.cz a také pro výzkumné účely. Analyzujeme různé charakteristiky trhu práce, jako například návratnost investic do vzdělání.

Vaše firma je nezisková organizace. Z čeho čerpáte finanční zdroje?
CELSI je financovaná z členského příspěvku, podílí se na projektech v rámci programů Evropské komise a různých vědeckých grantových agentur.

Působíte jako zástupce ředitele pro výzkum na institutu IZA v Německu, také jako expert Světové banky. Jaká byla vaše cesta k této pozici?
Rodiče mě vedli tomu, abych věci nebral, jak přijdou, ale abych nad nimi přemýšlel. Pak v mém životě nastalo několik zlomových bodů v podobě různého studia. Specializace na minority mě přivedla na institut pro výzkum práce IZA v Bonnu. Tam jsem koordinoval projekt o minoritách v Evropské unii pro Evropskou komisi. Po dobu tohoto projektu jsem přišel do kontaktu se Světovou bankou a zjistil jsem, že máme společné zájmy v rámci výzkumu postavení Romské menšiny v Evropě.