Bude ČS špičkou na internetu?

aktualizováno 
Přímé bankovnictví je již několik let běžně dostupnou službou k bankovnímu účtu. Většina bank nabízí založení jeho kanálů (telebanking, internetbanking, GSM banking) ve svých balíčcích zdarma a zvýhodňuje finančně transakce provedené přes tyto kanály. Momentálně se na tomto poli snaží se svými nejsilnějšími konkurenty srovnat krok Česká spořitelna a rozšiřuje nabídku služeb přes internet. Co nového svým klientům nabízí?

Česká spořitelna nabídla poprvé svým klientům přístup k účtům přes internet v roce 2002. Od srpna letošního roku jej rozšiřuje a svým stávajícím i potenciálním klientům nabízí novou verzi Servis 24 Internetbanking. Přichystala klientům převratné změny, nebo jen doplňuje svou službu o to, co jí chybělo ve srovnání s konkurencí?

K novinkám, které ČS pro více než 350 000 stávajících uživatelů služby Servis 24 Internetbanking připravila, patří:
· zvýšení bezpečnosti pomocí klientského certifikátu
· možnost zavedení disponenta k účtu
· hromadný příkazy k úhradě (zejména u právnických osob)
· platební příkaz v cizí měně
· připodepisování transakcí (zejména u právnických osob)
· samostatný vkladový účet

Zlepšení zabezpečení

NENECHTE SI UJÍT
akcie
Dividendová politika je spíše raritou
 Výše dividendy sice není jednoznačným ukazatelem úspěšnosti hospodaření společnosti, nicméně je jedním z činitelů ovlivňujících kurz akcie.

hodiny
Jak to všechno zvládnout a ještě mít čas si hrát?
 Teď je 20.30 a já stále civím do monitoru. Piluji prezentaci na zítřek. Tento týden je to už podruhé, co zůstávám v práci tak dlouho. Čím to je?


Klobásy, grilování
Příběh norimberské klobásy
Je světlá, malá, tenká a opečená na roštu chutná skvěle. Nürnberger Bratwurst, norimberská klobása.

Protože chce ČS nabízet své služby internetbankingu i podnikatelům a menším podnikům, musela vylepšit bezpečnost přístupu k účtům. Začíná tak nabízet přístup pomocí klientského certifikátu jak fyzickým tak právnickým osobám. Se zvyšující se bezpečností přístupu se sice poněkud snižuje jednoduchost přihlášení do aplikace, ale rozhodně je to snesitelné právě z důvodu bezpečnosti.

Co je klientský certifikát?

Klient (fyzická nebo právnická osoba) se může sám rozhodnout, zda se operace zadávané přes internet pohybují v takových částkách, aby bylo nutné je více zabezpečit. Pokud dojde k závěru že je tomu tak, požádá u své pobočky o poskytnutí vyššího typu zabezpečení - klientský certifikát.

Balíček obsahuje čipovou kartu, čtečku, instalační CD a certifikát. Jeho cena je 990 Kč. Samostatně lze pořídit kartu za 320 Kč, čtečku za 350 Kč a certifikát s roční platností za 320 Kč. Čtečku je možné připojit přes USB port do počítače a následně pomocí CD nainstalovat.

Jakmile se pak budete přihlašovat na webových stránkách ČS Servis 24, vyberete si možnost "klientským certifikátem". Vložíte čipovou kartu do čtečky a po proběhnutí autorizace, můžete svůj účet ovládat.

Podobně fungují i ostatní

Na podobném principu funguje zabezpečení i u ČSOB. Ta nabízí balíček s čipovou kartou a čtečkou za 600 Kč. Pokud pořizujete samotnou kartu, v případě že čtečku čipových karet již máte, zaplatíte 100 korun. Využít můžete i variantu SMS klíče, který je vázaný na mobilní telefon.

Klient ČS, pokud nevyužije vyššího zabezpečení (PIN kalkulátor, certifikát), bude i nadále moci po přihlášení jen pomocí klientského čísla a hesla provádět aktivní operace s účtem. Oproti tomu ČSOB bez certifikátu nebo SMS klíče umožňuje přihlášenému klientovi získat jen pasivní informace (např. zůstatek účtu).

Další „novinky“

Zbraň střelec pistole únos - ilustrační foto

Není radno zahrávat si s věřetelem. Více o úvěrových registrech ZDE.

Nově u Servisu 24 internetbankingu najdete možnost zavedení tzv. disponentů, tj. dalších osob, které mohou účet přes internet ovládat. Disponentem se může stát jakákoliv fyzická osoba, která bude mít k danému účtu zaveden podpisový vzor.

U účtů soukromých osob to většinou jsou manžel/ka, nebo rodiče dětem. Nejvíce službu ocení zřejmě podnikatelé spolupracující s externí účetní, která za ně připravuje příkazy k úhradě např pro finanční úřad nebo jiné firmy. V těchto případech může disponent podle určených pravidel zmocněné osoby nakládat s účtem.

Nová je v nabídce ČS také možnost tzv. připodepisování. Funguje na principu povinnosti schválení příkazu k úhradě (i s určitým finančním limitem) předem určeným počtem osob.  Službu je samozřejmě možné použít i u soukromých účtů. Komerční banka tuto možnost nabízí taktéž. Mohou ji využít všechny fyzické osoby, ovšem není nutné, aby měly zřízeno podpisové právo k účtu.

Rozšiřují se i aktivní operace

Vesměs všechny banky nabízejí podobné operace s účtem pomocí internetbankingu. Zjistit se snadno dají zůstatky jednotlivých účtů, nebo jejich transakční historie. Zadávat lze jednorázové nebo trvalé platební příkazy či inkasa.

Víte, jak nejvýhodněji komunikovat s bankou? Nechte si poradit ZDE

Hromadné příkazy nepatřily mezi běžně rozšířenou službu. ČS ji nyní umožňuje. V nové verzi internetového bankovnictví je možné vytvořit hromadný příkaz až s 10 položkami. Cena je 2 Kč za jednu položku. Pokud klient využije vyšší zabezpečení, pak je autorizace (pomocí PIN kalkulátoru nebo certifikátu) vyžadována jen jednou za celý hromadný příkaz. Tuto službu nabízí rovněž ČSOB a KB

On-line bankovnictví pozvolna koketuje i s importem a exportem dat. Nyní je možné napojení na externí účetní program např. v Komerční bance nebo u HVB Bank. ČS jej nyní nově nabízí také v Servisu 24.

Servis 24 Internetbanking nabízí také poměrně širokou historii účtů. Stahovat lze vždy posledních 7 výpisů z jednotlivých účtů. Nastavit lze výpisy s denní, týdenní i měsíční periodicitou. A to i všechny najednou.

Nyní i v cizí měně

Nově je možné spravovat cizoměnové účty. Zadávat lze příkazy k úhradě, souhlasy s inkasem nebo se nechat informovat o každém pohybu pomocí SMS zprávy. Většina bank tuto službu zatím ve své nabídce nemá, lze ji najít kromě ČS i u Raiffeisenbank  Ostatní banky nabízí zasílání zůstatku účtu denně nebo po pohybu na účtu.

V souvislosti s účty v zahraničních měnách je dobré zmínit ještě novou možnost Služby 24 – zadání platebního příkazu v cizí měně. Zadávání příkazů do zahraničí se řídí speciálními požadavky, a tak je formulář poněkud komplikovanější. V tuto chvíli umožňují zadávání zahraničních plateb přes internet všechny tuzemské banky kromě GE Capital Bank.

Propojení s dcerami

Česká spořitelna svůj systém internetového bankovnictví vylepšila, ovšem v porovnání s konkurencí nejde o obohacení nějakými výjimečnými prvky. V jedné oblasti však banka o krok před ostatními bankami přece jen je. Svým klientům nabízí přes Servis 24 Internetbanking možnost informování o produktech svých (poskytnuté hypotéky, investice) a dceřiných společností (nyní Pojišťovna ČS). Znamená to, že při přihlášení do aplikace můžete nejen zadávat transakce ve spojení s běžnými či úvěrovými účty (což je možné u všech bank), ale dostanete se např.i ke své pojistné smlouvě. Česká spořitelna slibuje klientům, že v brzké budoucnosti se dostanou i ke smlouvě o stavebním spoření vedené u ČSST. Takto rozsáhlou nabídku ostatní produktů ke správě nabízí pouze eBanka, která je vedoucí bankou právě na poli internetového bankovnictví.

internetbanking

Velký test internetbankingu! Která banka nabízí nejlepší služby po internetu? Více ZDE.

 

Jak se vám líbí novinky internetového bankovnictví České spořitelny? Využijete možnost zvýšit zabezpečení internetbankingu? Těšíme se na vaše názory, napište nám.

 

Autor:

Nejčtenější

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Po rozvodu jí zbyly manželovy dluhy a stres. Řešení se nakonec našlo

Exekuce je stresující záležitost pro každého.

Dostali jste se kvůli někomu blízkému do finančních problémů? Hrozí vám exekuce? Neskákejte hned z mostu a raději se...

Další z rubriky

Jak se říjnové zpřísnění pravidel u hypoték dotkne daní?

Ilustrační snímek

Pořídit si nový byt či dům za hotové je pro naprostou většinu rodin nereálné. Pro řadu lidi je proto hypotéka jasnou...

Státní hypotéka není takový trhák, jak se čekalo. Co vlastně je?

Ilustrační snímek

Mluvilo se o enormním zájmu. A počítalo se s tím, že bude objem peněz určený na státní hypotéku pro mladé vybraný do...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Deset Babišových výroků: O vládě s Okamurou i zásnubách syna

Deset Babišových výroků: O vládě s Okamurou i zásnubách syna

Kurzy.cz Syn Andreje Babiše se na Ukrajině zasnoubil, lékařku Protopopovou premiér poznal až ve chvíli, kdy byl do ústavu, kde p...

Najdete na iDNES.cz