Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bude ČS špičkou na internetu?

aktualizováno 
Přímé bankovnictví je již několik let běžně dostupnou službou k bankovnímu účtu. Většina bank nabízí založení jeho kanálů (telebanking, internetbanking, GSM banking) ve svých balíčcích zdarma a zvýhodňuje finančně transakce provedené přes tyto kanály. Momentálně se na tomto poli snaží se svými nejsilnějšími konkurenty srovnat krok Česká spořitelna a rozšiřuje nabídku služeb přes internet. Co nového svým klientům nabízí?

Česká spořitelna nabídla poprvé svým klientům přístup k účtům přes internet v roce 2002. Od srpna letošního roku jej rozšiřuje a svým stávajícím i potenciálním klientům nabízí novou verzi Servis 24 Internetbanking. Přichystala klientům převratné změny, nebo jen doplňuje svou službu o to, co jí chybělo ve srovnání s konkurencí?

K novinkám, které ČS pro více než 350 000 stávajících uživatelů služby Servis 24 Internetbanking připravila, patří:
· zvýšení bezpečnosti pomocí klientského certifikátu
· možnost zavedení disponenta k účtu
· hromadný příkazy k úhradě (zejména u právnických osob)
· platební příkaz v cizí měně
· připodepisování transakcí (zejména u právnických osob)
· samostatný vkladový účet

Zlepšení zabezpečení

NENECHTE SI UJÍT
akcie
Dividendová politika je spíše raritou
 Výše dividendy sice není jednoznačným ukazatelem úspěšnosti hospodaření společnosti, nicméně je jedním z činitelů ovlivňujících kurz akcie.

hodiny
Jak to všechno zvládnout a ještě mít čas si hrát?
 Teď je 20.30 a já stále civím do monitoru. Piluji prezentaci na zítřek. Tento týden je to už podruhé, co zůstávám v práci tak dlouho. Čím to je?


Klobásy, grilování
Příběh norimberské klobásy
Je světlá, malá, tenká a opečená na roštu chutná skvěle. Nürnberger Bratwurst, norimberská klobása.

Protože chce ČS nabízet své služby internetbankingu i podnikatelům a menším podnikům, musela vylepšit bezpečnost přístupu k účtům. Začíná tak nabízet přístup pomocí klientského certifikátu jak fyzickým tak právnickým osobám. Se zvyšující se bezpečností přístupu se sice poněkud snižuje jednoduchost přihlášení do aplikace, ale rozhodně je to snesitelné právě z důvodu bezpečnosti.

Co je klientský certifikát?

Klient (fyzická nebo právnická osoba) se může sám rozhodnout, zda se operace zadávané přes internet pohybují v takových částkách, aby bylo nutné je více zabezpečit. Pokud dojde k závěru že je tomu tak, požádá u své pobočky o poskytnutí vyššího typu zabezpečení - klientský certifikát.

Balíček obsahuje čipovou kartu, čtečku, instalační CD a certifikát. Jeho cena je 990 Kč. Samostatně lze pořídit kartu za 320 Kč, čtečku za 350 Kč a certifikát s roční platností za 320 Kč. Čtečku je možné připojit přes USB port do počítače a následně pomocí CD nainstalovat.

Jakmile se pak budete přihlašovat na webových stránkách ČS Servis 24, vyberete si možnost "klientským certifikátem". Vložíte čipovou kartu do čtečky a po proběhnutí autorizace, můžete svůj účet ovládat.

Podobně fungují i ostatní

Na podobném principu funguje zabezpečení i u ČSOB. Ta nabízí balíček s čipovou kartou a čtečkou za 600 Kč. Pokud pořizujete samotnou kartu, v případě že čtečku čipových karet již máte, zaplatíte 100 korun. Využít můžete i variantu SMS klíče, který je vázaný na mobilní telefon.

Klient ČS, pokud nevyužije vyššího zabezpečení (PIN kalkulátor, certifikát), bude i nadále moci po přihlášení jen pomocí klientského čísla a hesla provádět aktivní operace s účtem. Oproti tomu ČSOB bez certifikátu nebo SMS klíče umožňuje přihlášenému klientovi získat jen pasivní informace (např. zůstatek účtu).

Další „novinky“

Zbraň střelec pistole únos - ilustrační foto

Není radno zahrávat si s věřetelem. Více o úvěrových registrech ZDE.

Nově u Servisu 24 internetbankingu najdete možnost zavedení tzv. disponentů, tj. dalších osob, které mohou účet přes internet ovládat. Disponentem se může stát jakákoliv fyzická osoba, která bude mít k danému účtu zaveden podpisový vzor.

U účtů soukromých osob to většinou jsou manžel/ka, nebo rodiče dětem. Nejvíce službu ocení zřejmě podnikatelé spolupracující s externí účetní, která za ně připravuje příkazy k úhradě např pro finanční úřad nebo jiné firmy. V těchto případech může disponent podle určených pravidel zmocněné osoby nakládat s účtem.

Nová je v nabídce ČS také možnost tzv. připodepisování. Funguje na principu povinnosti schválení příkazu k úhradě (i s určitým finančním limitem) předem určeným počtem osob.  Službu je samozřejmě možné použít i u soukromých účtů. Komerční banka tuto možnost nabízí taktéž. Mohou ji využít všechny fyzické osoby, ovšem není nutné, aby měly zřízeno podpisové právo k účtu.

Rozšiřují se i aktivní operace

Vesměs všechny banky nabízejí podobné operace s účtem pomocí internetbankingu. Zjistit se snadno dají zůstatky jednotlivých účtů, nebo jejich transakční historie. Zadávat lze jednorázové nebo trvalé platební příkazy či inkasa.

Víte, jak nejvýhodněji komunikovat s bankou? Nechte si poradit ZDE

Hromadné příkazy nepatřily mezi běžně rozšířenou službu. ČS ji nyní umožňuje. V nové verzi internetového bankovnictví je možné vytvořit hromadný příkaz až s 10 položkami. Cena je 2 Kč za jednu položku. Pokud klient využije vyšší zabezpečení, pak je autorizace (pomocí PIN kalkulátoru nebo certifikátu) vyžadována jen jednou za celý hromadný příkaz. Tuto službu nabízí rovněž ČSOB a KB

On-line bankovnictví pozvolna koketuje i s importem a exportem dat. Nyní je možné napojení na externí účetní program např. v Komerční bance nebo u HVB Bank. ČS jej nyní nově nabízí také v Servisu 24.

Servis 24 Internetbanking nabízí také poměrně širokou historii účtů. Stahovat lze vždy posledních 7 výpisů z jednotlivých účtů. Nastavit lze výpisy s denní, týdenní i měsíční periodicitou. A to i všechny najednou.

Nyní i v cizí měně

Nově je možné spravovat cizoměnové účty. Zadávat lze příkazy k úhradě, souhlasy s inkasem nebo se nechat informovat o každém pohybu pomocí SMS zprávy. Většina bank tuto službu zatím ve své nabídce nemá, lze ji najít kromě ČS i u Raiffeisenbank  Ostatní banky nabízí zasílání zůstatku účtu denně nebo po pohybu na účtu.

V souvislosti s účty v zahraničních měnách je dobré zmínit ještě novou možnost Služby 24 – zadání platebního příkazu v cizí měně. Zadávání příkazů do zahraničí se řídí speciálními požadavky, a tak je formulář poněkud komplikovanější. V tuto chvíli umožňují zadávání zahraničních plateb přes internet všechny tuzemské banky kromě GE Capital Bank.

Propojení s dcerami

Česká spořitelna svůj systém internetového bankovnictví vylepšila, ovšem v porovnání s konkurencí nejde o obohacení nějakými výjimečnými prvky. V jedné oblasti však banka o krok před ostatními bankami přece jen je. Svým klientům nabízí přes Servis 24 Internetbanking možnost informování o produktech svých (poskytnuté hypotéky, investice) a dceřiných společností (nyní Pojišťovna ČS). Znamená to, že při přihlášení do aplikace můžete nejen zadávat transakce ve spojení s běžnými či úvěrovými účty (což je možné u všech bank), ale dostanete se např.i ke své pojistné smlouvě. Česká spořitelna slibuje klientům, že v brzké budoucnosti se dostanou i ke smlouvě o stavebním spoření vedené u ČSST. Takto rozsáhlou nabídku ostatní produktů ke správě nabízí pouze eBanka, která je vedoucí bankou právě na poli internetového bankovnictví.

internetbanking

Velký test internetbankingu! Která banka nabízí nejlepší služby po internetu? Více ZDE.

 

Jak se vám líbí novinky internetového bankovnictví České spořitelny? Využijete možnost zvýšit zabezpečení internetbankingu? Těšíme se na vaše názory, napište nám.

 

Autor:Nejčtenější

Chtěl utáhnout nájem, tak začal podnikat a už má sedmičlenný tým

Radek Danč, provozovatel brněnské společnosti Internesto

Radka Danče dovedla k podnikání před pár lety tak trochu finanční nouze. Jako student bydlel v centru Brna a kamarád z...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Hypotéky se odrážejí ode dna a začínají zdražovat, zájem je menší

Ilustrační snímek

V září vzrostla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů na 2,04 procenta, ale objemy i počty oproti srpnu klesly. V...

Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Ilustrační snímek

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty...

Další nabídka

Kurzy.cz

MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií
MONETA v hledáčku Société Générale? Francouzi nakoupili již 1% akcií

Mateřská společnost Komerční banky francouzská Société Générale kapitálově vstoupila do další domácí banky - MONETA Mon... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.