Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bude pat ve volbách znamenat pro trhy pohromu?

aktualizováno 
Uplynulý týden na akciových trzích se vyznačoval velkou nervozitou a nejistotou investorů, obávajících se zvyšování úrokových sazeb a vysoké ceny ropy, na což nejvíce doplatila Pražská burza. Její další směřování je navíc kvůli výsledku voleb nejisté.
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Po volném pondělí se investoři v USA vrátili na trhy plní pesimizmu a výprodeje na sebe nenechaly dlouho čekat. K celkově ponuré náladě spojené se stálými obavami ze zvyšování úrokových sazeb a rostoucí ceny ropy přispívají také nepříznivé makrodata, na které jsou investoři velmi citliví. Ve středu sice indexy zakončily den v kladných hodnotách, neklid na trzích ale i přes pokles ceny ropy pokračoval.

Čtvrteční optimizmus na trzích byl v souvislosti s komentářem FED, na základě něhož se očekávání růstu sazeb zvýšily, dosti překvapivý. Nic však netrvá věčně a pateční očekávané posilování se i přes příznivá data z trhu práce nedostavilo. K růstu nepomohla trhům ani správa o fůzi Newyorské burzy a evropské burzy Euronext, čímž vznikla první burza fungující na obou stranách Atlantiku. Po volatilním průběhu tak trhy zakončily týden se smíšenými výsledky (DJIA -0,3%, Nasdaq +0,4 %, S&P 500 +0,6 %).

Nervozita na zámořských trzích se v průběhu týdne odrážela i na vývoji evropských akciových trhů, na nichž se také projevuje hrozba zvyšování úrokových sazeb, a potažmo na Pražské burze cenných papírů. Poslední květnové dny se tak nesly ve znamení výprodejů, umocněných předvolební atmosférou.  Největší ztráty utrpěly akcie Unipetrolu, Českého Telecomu a ČEZ, které se ani po zlepšení nálady v posledních dvou dnech ze svých výrazných ztrát nevzpamatovaly. Celkově si tak BCPP za květen připsala ztrátu přes 10 %.

Čtvrteční a páteční obchodování znamenalo návrat kupců na trh, což nejvíce prospělo bankovním titulům, které tak byly společně s výrazně posilujícím Philips Morrisem jedinými tituly s týdenním přírůstkem. Ani finiš posledních dnů však neodvrátil týdenní propad hlavního burzovního indexu PX (-1,43 %).

Patový výsledek víkendových voleb nevěští pro akciový trh do budoucna nic dobrého. Šance brzkého vytvoření stabilní a silné vlády jsou (zejména po skandálním vystoupení současného premiéra Paroubka) velmi malé a možnost vytvoření velké koalice, která by ale nejspíš byla prohrou všech, je takřka mizivá (i když po zkušenostech z minulosti platí staré známé „nikdy neříkej nikdy“). Teď záleží už jen na investorech, jestli pro ně bude důležitější politická situace, nebo samotné výsledky firem jako určující faktor ovlivňující ceny akcií.

Fondy příjemně překvapily

S ohledem na výsledky akciových trhů může vyznívat výkonnost podílových fondů trochu překvapivě. Akciovým fondům se po dvou týdnech propadů konečně podařil návrat k ziskům (po ztrátách z předešlých týdnů potěší i mírný nárůst). O zlepšení reputace se pokouší zejména ISČS Sporotrend (+1,93 %), který těžil z pozitivních výsledků středoevropských a východoevropských akciových trhů (BCPP byla tento týden jedinou ztrátovou burzou v regionu). Rovněž fond AKRO nových ekonomik (+1,67 %) má po předešlých týdnech co dohánět.

Nedařilo se naopak dalšímu hříšníkovi týdnů minulých, fondu J&T Opportunity CZK (-0,76 %) a ještě hůř na tom byl jeho kolega, další smíšený fond J&T Perspektiva (-0,83 %).

Ze souboje peněžních a dluhopisových fondů opět vyšly vítězně fondy peněžního trhu. Zejména v delším horizontu jsou na tom konzervativnější produkty mnohem lépe. Ztráta bezmála 7 % od začátku roku u fondu ČSOB dluhopisových příležitostí vypadá hrozivě a dohnat jí bude pro manažery fondu velmi těžké.

V současném období, kdy hrozba růstu úrokových sazeb (a s tím spojený pokles cen dluhopisů) v USA i v Evropě je pořád aktuální, jsou možná právě fondy peněžního trhu nejlepší možností, jak vyřešit otázku defenzivní části portfolia. Roční přírůstky v řádech procent se sice od termínovaných vkladů v bankách moc neliší, vysoká likvidita však přeci jen zvýhodňuje podílové fondy.

Obě zmíněné skupiny podílových fondů již tradičně zaznamenaly největší odliv peněžních prostředků. Dluhopisové fondy na tom byly hůř především zásluhou fondu ISČS Sporobond (-98,4 mil. Kč), na straně peněžních fondů si největší odliv peněz připsal IKS Peněžní trh (-70,3 mil. Kč).

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS Sporotrend 1,93% AIG zahraničný rastový 0,03%
AKRO nových ekonomik 1,67% ČPI GLobálních značek 0,20%
ČSOB Realitní Mix 1,45% IKS Světových indexů 0,44%
Dluhopisové ČSOB dluhopis. příležitostí 0,42% Pioneer-obligační -0,50%
ISČS-ČS korp. dluhopisový 0,17% ČPI Státních dluhopisů -0,38%
AIG stredoeurópsky 0,11% ISČS Bondinvest -0,34%
Fondy fondů IKS Fond fondů 0,95% IKS Euro Max -0,18%
ISČS Global Stocks 0,81% IKS MAX 1 -0,18%
IKS MAX 5 0,63% ISČS Opatrný Mix -0,08%
Peněžního trhu ČSOB Výnosový 0,03% Pioneer-Sporokonto 0,01%
IKS Peněžní trh 0,03% ČPI Penežního trhu 0,01%
ISČS Sporoinvest 0,02%    
Smíšené IKS MAX 4 1,29% J&T Perspektiva -0,83%
ČSOB středoevropský 0,86% J&T Opportunity -0,76%
ČSOB bohatství 0,64% IKS Global konzervativní -0,34%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS Sporotrend 260 ISČS Sporobond -98,4
MAX 6 64,3 IKS Peněžní trh

-70,3

IKS Balancovaný 60,3 ISČS Sporoinvest -33,5

Zdroj: AFAM

Rekordním přírůstkem přes čtvrt miliardy se může pochlubit favorit tohoto týdne, fond ISČS Sporotrend (+260,0 mil. Kč), díky němuž tento týden kralují akciové fondy statistice čistých prodejů fondů AFAM. Za nimi se pak zařadily fondy smíšené, s velkým přispěním fondu IKS Balancovaný (+60,3 mil. Kč). Na čistých prodejích ve skupině fondů fondů se víc než polovinou podílel zajištěný IKS MAX 6 (+64,3 mil. Kč).

Zajištěné fondy již tradičně přispívají největším dílem také do statistiky čistých prodejů fondů KBC/ČSOB. Tento týden se pořadí nemění, pouze přírůstky jsou výraznější. ČSOB Krátkodobého růstu 2 (+78,2 mil. Kč), ČSOB Digitální reverzní 1 (+63,4 mil. Kč) a ČSOB Světový strom 10 (+21,9 mil. Kč). nejvýraznějším odlivem prostředků se opět prezentoval peněžní fond MultiCash CZK (-94,1 mil. Kč).

 

Jaký dopad budou mít podle vás výsledky voleb na další směřování českého akciového trhu? Napište nám své názory a zkušenosti.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Ilustrační snímek

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení...

Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především...

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Další nabídka

Kurzy.cz

Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché
Jiří Menzel je v kritickém stavu a uzdravení nebude jednoduché

Oskarový režisér Jiří Menzel (79) leží od úterka v kritickém stavu v nemocnici v pražských Střešovicích. Podle informac... celý článekNajdete na iDNES.cz