Bude Živnostenská banka na prodej?

  10:34aktualizováno  10:34
Majoritní akcionář Živnostenské banky, německá Bankgesellschaft Berlin, se dostala do finančních problémů. Především v důsledku neúspěšných operací na trhu s nemovitostmi dosáhla její ztráta za rok 2000 gigantických 56 miliard korun.
Majoritní akcionář Živnostenské banky, německá banka Bankgesellschaft Berlin (BGB), se dostala do obrovských finančních problémů. Především v důsledku neúspěšných operací na trhu s nemovitostmi dosáhla její ztráta za rok 2000 gigantický rozměr 56 miliard korun.

Koncem června sdělila berlínská státní prokuratura, že výkonný ředitel BGB Wolfgang Rupf je vyšetřován v souvislosti se snahou zamaskovat obrovské finanční ztráty banky prodejem realitní divize IBAG. V souvislosti s tímto sdělením oznámila dozorčí rada finančního ústavu, že se začala zabývat otázkami zásadní restrukturalizace banky. Nastínila, že se bude zabývat otázkou prodeje některých divizí a propuštění tisíců svých zaměstnanců, protože německý dohled nad bankovním trhem BAKred ústavu nařídil, aby ztráty pokryl zvýšením kapitálu o přibližně dvě miliardy EUR. Na pondělní schůzce zatím ponechala dozorčí rada ve funkci ředitele banky Wolfganga Rupfa, přestože je vyšetřován a odpovědnosti se zřejmě nevyhne.

Německá banka, jejímž majoritním akcionářem je město Berlín, vlastní v Živnostenské bance 85 procent akcií. A právě v souvislosti s nutnou restrukturalizací a úhradou ztrát se naskýtá otázka, jestli nebude Živnostenská banka v blízké době na prodej.

Živnostenská banka byla jako vůbec první banka ve střední a východní Evropě v roce 1992 privatizována a jejím největším akcionářem (40% akcií) se stala německá BHF-Bank. Jenže právě BHF-Bank nebyla nejšťastnější volbou a pod jejím vedením Živnostenská banka na rychle se rozvíjejícím trhu poněkud zaspala. V roce 1998 potom prodala svůj podíl právě berlínské Bankgesellschaft Berlin a ta dále zvýšila v loňském roce svůj podíl na stávajících 85,16 procenta.

Možná právě proto, že nepatřila Živnobanka k nejdravějším bankám na českém trhu, se jí dařilo po celou dobu své novodobé existence s výjimkou roku 1999 dosahovat každý rok několika set milionových zisků. A právě proto by se mohla stát zajímavou investicí, pokud se jí mateřská BGB rozhodne za rozumnou cenu prodat.

Jako nový vlastník by připadala v úvahu například italská UniCredito, která v nedávné době prohrála souboj o 60-ti procentní balík akcií Komerční banky s francouzskou Société Générale. Podle nedávných vyjádření představitelů této banky totiž její zájem o vstup na český trh trvá. Navíc dlouholetý ředitel a předseda představenstva Jiří Kunert odchází z Živnostenské banky nepřímo právě do služeb UniCredito, jelikož má převzít funkci šéfa slovenské Polnobanky a ta je pod její kontrolou.

Ještě v březnu, kdy vyplouval celý problém BGB na povrch, vyjádřila německá banka k otázce prodeje Živnobanky jasně odmítavý postoj. Od té doby se toho ovšem mnoho změnilo a pokud neposkytne potřebné dvě miliardy EUR majoritní akcionář, bude muset BGB získávat prostředky na kapitálové posílení jinými způsoby. Ať již bude Živnostenská banka na prodej či nikoli, její stávající klienty by neměly současné problémy BGB nijak ohrozit.

Zprávu dozorčí rady Bankgesellschaft Berlin ze 17. července, kterou nám zaslala Živnostenská banka, si můžete přečist zde.

Hrozí podle vás podobné problémy i některé z českých bank? Mají se klienti Živnostenské banky obávat o své peníze?

Autor:

Nejčtenější

Rodiny přicházejí zhruba o 80 tisíc ročně. Kdo za to může? Ženy přece

Ženy v Česku mají zhruba o 22 procent nižší platy než muži.

Ženy dostávají za svou práci až o sedm tisíc měsíčně méně než muži. Lépe jsou na tom jen státní zaměstnankyně a...

KVÍZ: Jak jste na tom s jazykovou inteligencí? Otestujte se

Ilustrační snímek

Už jste někdy absolvovali inteligenční test, abyste se dozvěděli, jaké máte IQ? Dnešní kvíz vám konkrétní číslo sice...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Cena ropy kolabuje, cena plynu letí vzhůru

Cena ropy kolabuje, cena plynu letí vzhůru

Kurzy.cz Cena ropy v posledních týdnech kolabovala. Za pouhých 6 týdnů se ropa Brent propadla zhruba o čtvrtinu z hladiny kolem ...

Najdete na iDNES.cz