Bude Živnostenská banka na prodej?

  • 4
Majoritní akcionář Živnostenské banky, německá Bankgesellschaft Berlin, se dostala do finančních problémů. Především v důsledku neúspěšných operací na trhu s nemovitostmi dosáhla její ztráta za rok 2000 gigantických 56 miliard korun.
Majoritní akcionář Živnostenské banky, německá banka Bankgesellschaft Berlin (BGB), se dostala do obrovských finančních problémů. Především v důsledku neúspěšných operací na trhu s nemovitostmi dosáhla její ztráta za rok 2000 gigantický rozměr 56 miliard korun.

Koncem června sdělila berlínská státní prokuratura, že výkonný ředitel BGB Wolfgang Rupf je vyšetřován v souvislosti se snahou zamaskovat obrovské finanční ztráty banky prodejem realitní divize IBAG. V souvislosti s tímto sdělením oznámila dozorčí rada finančního ústavu, že se začala zabývat otázkami zásadní restrukturalizace banky. Nastínila, že se bude zabývat otázkou prodeje některých divizí a propuštění tisíců svých zaměstnanců, protože německý dohled nad bankovním trhem BAKred ústavu nařídil, aby ztráty pokryl zvýšením kapitálu o přibližně dvě miliardy EUR. Na pondělní schůzce zatím ponechala dozorčí rada ve funkci ředitele banky Wolfganga Rupfa, přestože je vyšetřován a odpovědnosti se zřejmě nevyhne.

Německá banka, jejímž majoritním akcionářem je město Berlín, vlastní v Živnostenské bance 85 procent akcií. A právě v souvislosti s nutnou restrukturalizací a úhradou ztrát se naskýtá otázka, jestli nebude Živnostenská banka v blízké době na prodej.

Živnostenská banka byla jako vůbec první banka ve střední a východní Evropě v roce 1992 privatizována a jejím největším akcionářem (40% akcií) se stala německá BHF-Bank. Jenže právě BHF-Bank nebyla nejšťastnější volbou a pod jejím vedením Živnostenská banka na rychle se rozvíjejícím trhu poněkud zaspala. V roce 1998 potom prodala svůj podíl právě berlínské Bankgesellschaft Berlin a ta dále zvýšila v loňském roce svůj podíl na stávajících 85,16 procenta.

Možná právě proto, že nepatřila Živnobanka k nejdravějším bankám na českém trhu, se jí dařilo po celou dobu své novodobé existence s výjimkou roku 1999 dosahovat každý rok několika set milionových zisků. A právě proto by se mohla stát zajímavou investicí, pokud se jí mateřská BGB rozhodne za rozumnou cenu prodat.

Jako nový vlastník by připadala v úvahu například italská UniCredito, která v nedávné době prohrála souboj o 60-ti procentní balík akcií Komerční banky s francouzskou Société Générale. Podle nedávných vyjádření představitelů této banky totiž její zájem o vstup na český trh trvá. Navíc dlouholetý ředitel a předseda představenstva Jiří Kunert odchází z Živnostenské banky nepřímo právě do služeb UniCredito, jelikož má převzít funkci šéfa slovenské Polnobanky a ta je pod její kontrolou.

Ještě v březnu, kdy vyplouval celý problém BGB na povrch, vyjádřila německá banka k otázce prodeje Živnobanky jasně odmítavý postoj. Od té doby se toho ovšem mnoho změnilo a pokud neposkytne potřebné dvě miliardy EUR majoritní akcionář, bude muset BGB získávat prostředky na kapitálové posílení jinými způsoby. Ať již bude Živnostenská banka na prodej či nikoli, její stávající klienty by neměly současné problémy BGB nijak ohrozit.

Zprávu dozorčí rady Bankgesellschaft Berlin ze 17. července, kterou nám zaslala Živnostenská banka, si můžete přečist zde.

Hrozí podle vás podobné problémy i některé z českých bank? Mají se klienti Živnostenské banky obávat o své peníze?