Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budeme mít více: snižují se daně

aktualizováno 
Konečně jsme se dočkali. Investiční společnosti a hlavně investory jistě potěší zpráva, že se sníží daň, kterou fondy platí. Snížení by se totiž mělo celé přenést do zvýšeného výnosu pro podílníky a měli bychom tedy ve fondech vydělat o deset procent více, než dosud. Minulý týden by zajímavý i co se týče výkonnosti fondů: akciové rostly, avšak dluhopisové fondy opět výrazně ztrácely.

Snížení daní ze zisků fondů, o které se investiční společnosti snaží již několik let, se nyní velmi snadno podařilo prosadit v parlamentu, ze 173 přítomných poslanců bylo pro nížení sazby z 15 na 5 procent 169 poslanců (paradoxní je i to, že návrh na snížení daně je součástí novely zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). Pro to, aby od nového roku platily fondy nižší daň stačí již jen schválení v senátu a podpis prezidenta. Od roku 2006 se poté počítá s nulovým daňovým zatížením fondů, čímž by se mělo úplně odstranit znevýhodnění domácích fondů oproti fondům zahraničních správců, a ovšem také umožnit dosažení stejného výnosu při individuálním investování a investování prostřednictvím subjektů kolektivního investování.

Přestože stát by měl v příštím roce přijít v důsledku snížení daně o 165 mil. Kč, dlouhodobě by mělo být „zrovnoprávnění“ domácích a zahraničních fondů výhodné nejen pro podílníky, ale i pro stát. Jednak v České republice zůstanou společnosti, které uvažovaly, že se kvůli nižším daním přesunou do zahraničí, jednak dojde k dalšímu rozvoji kolektivního investování v ČR. Stát totiž více než na dani z fondů vydělává na dani, kterou do státního rozpočtu odvádějí subjekty poskytující fondům různé navazující služby (depozitáři, obchodníci s cennými papíry,…). Fondy zaplatí

Daší zprávy, komentáře a žebříčky ze světa fondů naleznete v naší specializované sekci ZDE

dalším společnostem za navazující služby přibližně 1,5 mld. Kč, z čehož však tyto společnosti platí již 31% daň, tedy asi 500 mil. Kč.

Pokud vezmeme v úvahu, že do fondů by mělo během pěti let přibýt k dnešním 110 miliardám korun dalších 350 mil. Kč, jedná se již o významnou položku.

Jak uvádí Petr Zapletal, předseda Unie investičních společností, dojde počínaje rokem 2004 ke zvýšení výnosů fondů o 10 procent, neboť peníze na daň, které dříve skončily ve státní pokladně, teď skončí rovnou v „kapse“ podílníků.

Výsledky fondů nejsou nijak přesvědčivé

V uplynulém týdnu se podílovým fondům příliš nedařilo. Nejlepší týden měly akciové fondy, které těžily z růstu akciových trhů především v USA a Evropě. Výnos mírně převyšující 3 % u nejúspěšnějších fondů, IKS Světových indexů (+3,37 %) a ISČS Eurotrend (+3,14 %) odpovídá růstu světových akciových indexů (Eurostoxx50 +3,58 %, DJIA +2,13 %, Nasdaq +3,60 %). Růst byl tažen především očekáváním ohledně růstu americké ekonomiky, posléze ještě překonaným skutečnou hodnotou: mezikvartální nárůst HDP totiž činí 7,2 % anualizovaně. Oproti České republice, kde vzrostl HDP o 7 % jen díky nové metodice výpočtu v SCP (více v článku Statistici zvedli výši HDP), jde v USA o skutečný růst odvozený především od růstu spotřebitelské poptávky. 

Na posilování akcií však doplatily dluhopisy, které opět poslaly dluhopisové fondy do červených čísel. Nejhůře skončil IKS Dluhopisový (-0,8 %), jen o trochu lépe ISČS Trendbond (-0,75 %) a ISČS Sporobond (-0,51 %). Jediný v kladném teritoriu zůstal ČPI korporátních dluhopisů s 0,09 %. Říjen byl pro dluhopisové fondy opravdu pohromou. Všechny skončily s poklesem, nevíce dva fondy, u kterých jako jediných byla naděje na zachování sedmi osmiprocentního ročního růstu. Jenže ISČS Trendbond a IKS Plus bondový doplatily na rozpočtové a další politické nesnáze v Polsku a Maďarsku a za říjen ztratil ISČS Trendbond –2,98 % a IKS Plus bondový –2,09 %.

Peněžní fondy nijak nepřekvapily, pozitivně ani negativně. Největší ISČS Sporoinvest a IKS Peněžní trh mají nejvyšší roční výkonnost z fondů určených pro drobnou klientelu na úrovni 2,3 %.

V prodejnosti zaznamenaly tentokrát nehorší výsledky největší dluhopisové fondy. IKS Dluhopisový přišel o 40 mil. Kč, ČSOB Bond mix o 32 mil. Kč a ISČS Sporobond o 23 mil. Kč. Důvod lze jistě hledat ve výkonnosti dluhopisových fondů v posledním půlroce. Peníze možná opět putují do bezpečnějších fondů peněžního trhu, kde si IKS Peněžní trh připsal 79 mil. korun a ISČS Sporoinvest 49 mil. Kč. Celkově za minulý týden přiteklo do retailových fondů 16 mil. Kč.

Možná, že s koncem „éry“ dluhopisových trhů začnemě ještě ve větší míře využívat zajištěné fondy, které více připomínají minimálně-rizikové termínované vklady. S novou nabídkou přichází HSBC, která opět přináší dva zajištěné fondy. Jeden s vyšší garantovanou návratností (11,5 % při investici v GBP, resp. 9,5 % při investování v USD) a druhý se 100 % minimální návratností, ale zato s vyšším potenciálem růstu. Jak vyplývá ze statistiky HSBC, jsou investice do zajištěných fondů opravdu jen alternativou k termínovaným vkladům, neboť v minulé nabídce činily podíl prodejů fondu s vyšší garantovanou návratností celých 80 %. Investoři nechtějí podstupovat přílišné riziko, stačí jim malý výnos nad sazbou na termínovaném vkladu. (Více o zajímavých podmínkách nových fondů HSBC, např. simulovaný výnos z historických dat by činil více jak 50 % za 4,5 roku, v pátečním komentáři).

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové IKS fond světových indexů 3,37% ČPI Fond ropného a energet -0,37%
ISČS EUROTREND 3,14% ISČS SPOROTREND 0,21%
ČPI Fond nové ekonomiky 2,81% ČPI Fond farmacie a biotec 0,54%
Dluhopisové ČPI korp. dluhopisů 0,09% IKS dluhopisový -0,80%
ČSOB Bond Mix -0,14% ISČS TRENDBOND -0,75%
Živnobanka obligační fond -0,18% ISČS SPOROBOND -0,51%
Fondy fondů IKS fond fondů 3,26%    
ISČS GLOBALTREND 1,22%      
Peněžního trhu AKRO OBLIGACE 0,74% Živnobanka Sporokonto -0,06%
ČPI Peněžní 0,06% IKS peněžní trh -0,03%
ČSOB výnosový 0,04% ISČS SPOROINVEST 0,01%
Smíšené Pioneer Trust 1,77% AKRO Český -1,16%
ISČS SPOROMIX 5 1,41% IKS globální -0,52%
AKRO mezinár. balancovaný 1,36% ČSOB středoevroproský -0,24%
Čisté prodeje mil. Kč IKS peněžní trh 78,9 IKS dluhopisový -40,4
ISČS SPOROINVEST 48,6 ČSOB Bond Mix -32,1
ČSOB výnosový 15,0 ISČS SPOROBOND -23,4

Zdroj: UNIS ČR

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Ilustrační snímek

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru...

Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své...

Škola investora: začínáme investovat s podílovými fondy

Ilustrační snímek

Z hlediska financí panuje jeden zásadní rozdíl mezi USA a Evropou. Lidé ve Spojených státech své volné finanční...

Další nabídka

Kurzy.cz

Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina
Účtenkovka má své první výherce - výsledková listina

1 milion korun činí nejvyšší výhra aktuálního slosování. MFČR zveřejnilo na svých stránkách kompletní výherní listinu h... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.