Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budete moci i vy získat podporu z EU?

aktualizováno 
Evropská komise schválila nové pokyny k regionální podpoře podle pravidel Smlouvy o ES o státní podpoře. Tyto pokyny se budou používat v období let 2007 až 2013, což se shoduje s příštím plánovacím obdobím strukturálních fondů EU. Pokyny stanoví pravidla pro přiznávání státní podpory, která podporuje rozvoj chudších regionů, a týkají se takových podpor, jako jsou přímé investiční dotace a daňové úlevy pro obchodní společnosti.
Peněženka, peníze, koruna, rozpočet

Peněženka, peníze, koruna, rozpočet - Peněženka, peníze, koruna, rozpočet | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

Pokyny upřesňují pravidla výběru regionů způsobilých pro regionální podporu a vymezují nejvyšší přípustnou úroveň této podpory v souladu s politikou soudržnosti EU a požadavkem Evropské rady na nižší a lépe zacílenou státní podporu. Členské státy by podle nových pokynů měly připravit své strategie regionálního rozvoje na léta 2007 – 2013.

Podle nyní platných pokynů žije 52,2 % obyvatel EU-25 v regionech způsobilých pro regionální státní podporu. Podle nových je celková míra pokrytí obyvatelstva je to 43,1 % počtu obyvatel EU-25. Toto kritérium zahrnuje záchrannou sociální síť, aby se zajistilo, že žádný členský stát nepřijde o více než 50 % svého současného oprávnění.

Regiony s HDP na obyvatele nižším než 75 % průměru EU-25 (tj. znevýhodněné regiony) splňují podmínky pro nejvyšší míru podpory, jakož i pro provozní podporu (regionální podpora, jejímž cílem je snížit běžné výdaje obchodní společnosti). V těchto regionech žije 27,7 % obyvatel EU-25. Jsou rozděleny do tří kategorií vzhledem k tomu, že mezi nimi  panují obrovské rozdíly (od 32,2 % do 74,9 % průměru Společenství). To znamená, že pokud se regionální podpora poskytne velkým podnikům v těchto regionech, maximální míra podpory vypadá takto:

Regionální HDP jako podíl (%) HDP EU-25 Podíl (%) populace  EU-25 Maximální míra podpory pro velké podniky
< 75 % 14,05 % 30 %
< 60 % 6,30 % 40 %
< 45 %

7,37 %

50 %

Kvůli svému zvláštnímu znevýhodnění splňují nejvzdálenější regiony kritérium znevýhodněných regionů bez ohledu na jejich relativní HDP.

Takzvané „regiony se statistickým účinkem“, jejichž HDP je nižší než 75 % HDP v EU-15, ale vyšší než 75 % HDP v EU-25 (žije zde 3,6 % obyvatel EU-25), mohou využít výhod přechodného statusu „znevýhodněných“ a až do 31.12. 2010 plnit podmínky pro nejnižší míru podpory pro velké společnosti. V roce 2010 bude situace v těchto regionech přezkoumána. Pokud se jejich situace zhorší, budou moci nadále využívat výhod. V opačném případě jim bude od 1.1. 2011 podpora snížena na 20 procent.

Co se týče regionů, jejichž HDP na obyvatele dosahuje více než 75 % průměrného HDP/obyvatele v EU-25, členské státy budou moci přiznávat nižší míru regionální podpory (10 % - 15 %) oblastem, které samy vymezí v souladu s vnitrostátní politikou regionálního rozvoje, a to při respektování podmínky maximálního pokrytí obyvatelstva a některých dalších minimálních podmínek, jejichž smyslem je zamezit zneužívání podpory.

Pro regiony, které postihne nejhlubší snížení míry podpory, se počítá s přechodným režimem do roku 2010, který bude do roku 2008 platit také pro regiony, jež o svou způsobilost přijdou podle nových pokynů.

Co znamenají nové pokyny pro Česko

Podpora společnostem se v České republice bude týkat regionů s 88,6 % obyvatelstva. Kromě bohaté Prahy, která má odlišnou ekonomickou strukturou a vyšší koupěschopnou poptávku a ukazatelem HDP na obyvatele se od ostatních regionů stále více vzdaluje, jsou v ČR považovány za znevýhodněné všechny regiony podle dělení používaného v EU (tzv. NUTS 2 – oblast regionů soudržnosti, v ČR je jich celkem 8). Maximální úroveň poskytované státní regionální podpory velkým firmám naleznete v následující tabulce:

  NUTS2 HDP/obyv. k průměru EU-25 Max.úroveň podpory
Znevýhodněné regiony Střední Morava 52,03 % 40 %
Severozápad 53,29 % 40 %
Střední Čechy 54,35 % 40 %
Moravskoslezsko 55,29 % 40 %
Severovýchod 55,59 % 40 %
Jihovýchod 58,17 % 40 %
Jihozápad 60,41 % 30 %

Menší podniky mohou dostat více

Míru podpory lze zvyšovat o 20 % ve všech podporovaných oblastech, pokud je podpora poskytnuta malým podnikům, a o 10 %, pokud je poskytnuta středně velkým podnikům.

Aby se povzbudil rozběh nových podniků v podporovaných oblastech, bude povolena nová forma podpory, která se bude vztahovat na zakládání a rozšiřování malých podniků během prvních pěti let jejich existence.

Proti vylidňování oblastí s nejnižší hustotou obyvatelstva bude sloužit nová forma provozní podpory a budou zjednodušena pravidla poskytování provozní podpory v nejvzdálenějších regionech.

Zdroj: europa.eu.int

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stephan Pramstrahler
Hotel může vlastnit jen blázen, říká úspěšný podnikatel

S oblibou o sobě říká, že je blázen. Jinak by prý tuto práci dělat nemohl. Pětapadesátiletý Stephan Pramstrahler vede se svou o generaci mladší ženou Kathi...  celý článek

Ilustrační snímek
Ode dneška až do penze. Zážitky mladých a rady, jak přežít první práci

Je to šok. Jeden den sedíte ve školní lavici, druhý za pracovním stolem. Ve zcela novém světě. Musíte si zvyknout na pravidla, zodpovědnost, stereotypní režim...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Mám být na mobilu, v pohotovosti. Kdy můžu říct šéfovi dost?

Zaměstnavatel mi nařídil držet pracovní pohotovost. Můžu to odmítnout, když se mi to nehodí? A dostanu peníze i za to, že nakonec do práce nepůjdu? Pokud jste...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ WEBOVÝCH APLIKACÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.