Budou investoři nakupovat jen zajištěné fondy?

aktualizováno 
Klesající cena ropy a dobré makroekonomické údaje pomohly k růstu americkým a světovým akciím, na což pak navázaly také středoevropské trhy a potažmo i náš domácí. Investoři se však aktivitou určitě nevyznamenali, což platí také o domácích podílových fondech.
Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Šestý pokles ceny ropy v řadě byl v pondělí, současně s dobrými makrodaty, které slibují zachování úrokové sazby na nynějších hodnotách, hlavními „tahouny“ pondělního růstu na trzích v USA. Klesající cena ropy, tentokrát společně s dobrými podnikovými zprávami, byla také za úterním růstem.

Optimizmus investory neopustil ani ve středu (platilo to především u technologických titulů), i když ropa zaznamenala korekci směrem nahoru a mírně posílila. Mírný pokles trhů nastal ve čtvrtek, kdy náladu investorům pokazila horší čtvrteční makrodata a nervozita před dalšími daty uveřejňovanými v pátek. Jelikož ani ty nezklamaly, indexy zakončily týden v plusu a příští týden se možná dočkáme i překonání historického maxima u indexu Dow Jones (DJIA + 1,5 %, S&P 500 +1,5 %, Nasdaq +3,2 %).

Na domácí burze se investoři svou aktivitou nijak nepřetrhli a objemy obchodů byly spíše podprůměrné. Po nepovedených prvních obchodních dnech se však dobrá nálada ze světových trhů odrazila i ve středoevropském regionu a hlavní burzovní index nakonec zakončil týden mírně v plusu (PX +0,2 %). Jeho hodnota se v průběhu týdne dostala na úroveň ze začátku letošního roku.

Nejvýraznějším růstem se v uplynulém týdnu prezentovaly akcie společnosti CME, které posílily bezmála o deset procent (+9,3 %) díky plánu zakladatele firmy o navýšení svého podílu ve firmě. Dařilo se také akciím farmaceutické společnosti Zentiva (+3,4 %), na opačném konci zase skončil petrochemický koncern Unipetrol (-3,5 %). Pro drobné investory je novinkou otevření nového obchodního místa RM-Systému v Praze.

Čisté prodeje drží zajištěné fondy

Výkonnost domácích podílových fondů nebyla v uplynulém týdnu nijak přesvědčivá, přeci jen se však našly fondy, které se stydět nemusí. Nejvýkonnější byly tento týden podle očekávání akciové fondy, konkrétně ISČS Top Stocks (+2,03 %), IKS Světových indexů (+1,79 %) a ISČS Sporotrend (+1,65 %).

Dařilo se také dluhopisovému fondu ČSOB Dluhopisových příležitostí (+1,39 %), většina fondů v této skupině si však pohoršila. Ani se není co divit, že investoři se do těchto fondů v poslední době moc nehrnou. Největší propady v uplynulém týdnu si připsaly fondy MAX od společnosti IKS.

Jak již bylo zmíněno, v čistých prodejích je situace prakticky neměnná již několik týdnů. Největší odliv prostředků zaznamenal fond IKS Peněžní fond (-50,9 mil. Kč), výprodeje se však týkaly také většiny zástupců dluhopisových fondů.

Obchodování podle AFAMu  

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS Top Stocks 2,03% AKRO nových ekonomik 0,13%
ISK Světových indexů 1,79% ČSOB akciový Mix 0,18%
ISČS Sporotrend 1,65% Pioneer akciový 0,71%
Dluhopisové ČSOB dluhopis. příležitostí 1,39% IKS Dluhopisový -0,21%
IKS Plus bondový 0,92% ČSOB Bond Mix -0,20%
ISČS Trendbond 0,81% ISČS Sporobond -0,19%
Fondy fondů ISČS GLobal Stocks 1,35% IKS MAX 5 -1,30%
ISČS Dynamický Mix 0,84% IKS MAX 3 -1,25%
IKS Fond fondů 0,82% IKS MAX 6 -1,15%
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,08% Pioneer-Sporokonto -0,03%
ČSOB Výnosový 0,04%    
ISČS Sporoinvest 0,02%    
Smíšené IKS Balancovaný 1,27% IKS MAX 4 -1,17%
ISČS Výnosový 1,17% IKS MAX 2 -0,73%
ČSOB středoevropský 0,36% AKRO balancovaný -0,22%
Čisté prodeje mil. Kč Pioneer zajištěný 60,0 IKS Peněžní trh -50,9
Pioneer akciový 12,7 IKS Dluhopisový

-32,2

ISČČSOB Realitní Mix 8,7 ISČS Sporobond -24,1

Zdroj: AFAM

Nakonec se tak zdá, že všechny peníze skončí v zajištěných fondech. Mezi fondy KBC/ČSOB se nejlépe prodávaly fondy ČSOB Fixovaného růstu 2 (+39,1 mil. Kč) a ČSOB Světový Click+  23 (+22,1 mil. Kč), mezi fondy AFAM se tento týden prosadila novinka od společnosti Pioneer Investments, s originálním názvem Pioneer zajištěný fond (+60 mil. Kč).

Nový fond je určen pro konzervativní investory s investičním horizontem kolem tří let a nabízí zajištění a zamykání 90% historicky nejvyšší úrovně zhodnocení. Horní hranice zhodnocení není omezena, jelikož na rozdíl od klasických zajištěných fondů není výkonnost vázána na datum splatnosti a nákup a prodej podílových listů je možný kdykoli. Fond participuje na výkonnosti akciových trhů bez omezení a výnos je počítán včetně dividendy. Akciová složka je však omezena na 40 %, a tvoří ji akciové fondy Pioneer.

Již tradičně pro společnost Pioneer je fond zajištěn proti měnovému riziku. Do fondu je možné investovat jednorázově (5 000 Kč) i pravidelně (1 000 Kč), vstupní poplatky se pohybují v intervalu 0,8 až 2 %. Mírným omezením je výstupní poplatek 1 % v případě prodeje podílových listů do jednoho roku od data nákupu.

Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Kaspersky Lab: Nelegální těžba kryptoměn letos na silném vzestupu

Kaspersky Lab: Nelegální těžba kryptoměn letos na silném vzestupu

Kurzy.cz Nelegální těžba kryptoměn se v tomto roce rozjela na plné obrátky, což dokládá počet napadených uživatelů, kterých dopo...

Najdete na iDNES.cz