Budoucnost jak na dlani za tisícovku aneb jak podniká úspěšná kartářka

aktualizováno 
Mezi čarodějnicí a čarodějkou je velký rozdíl. Jak funguje podnikání čarodějce Ivetě Lejskové – Vojtové, která už deset let vykládá karty a dokonce je schopná přetáhnout klienty konkurenci? Někteří lidé se jí snaží dokázat, že si vymýšlí, ale jak ona sama říká, většinou odcházejí jako spráskaní psi.
Iveta Lejsková - Vojtová už 10 let vykládá karty.

Iveta Lejsková - Vojtová už 10 let vykládá karty. | foto: Helena Jandová

Někteří jim přičítají nadpřirozené schopnosti, jiní jsou zase toho názoru, že se jedná o podvodnice. Zatímco jedni jim bezmezně věří, druzí tvrdí, že z lidí jen tahají peníze a k žádné takové osobě by nikdy nešli. Řeč je o čarodějkách, vědmách nebo kartářkách, zkrátka ženách, jež v sobě nosí něco neobvyklého, snad i těžko vysvětlitelného, nikoli však ne nepochopitelného.

Já jsem se vypravila za jednou z nich, paní Ivetou Lejskovou – Vojtovou, 37 letou maminkou dvouletého synka. Čekala jsem polorozbořený nebo alespoň tajemně vyhlížející dům, už i adresa Újezd nad Lesy skýtala možnost setkání uprostřed hlubokých lesů...
Omyl. Tahle vědma žije v docela útulném řadovém domku, tedy v symbióze s okolními obyvateli satelitní čtvrti. Nepřišla mi otevřít ani dáma podivného vzezření, jak by se od čarodějnice očekávalo, zato jsem hned mezi dveřmi chytla výtku: "Já vám dám čarodějnice! Jsem čarodějka, to si zapamatujte a nepleťte to!"

. IVETA lejsková - Vojtová říká

Nepovažuji se za čarodějnici, říkám, že jsem čarodějka. Za čarodějnici považuji ženy, které pracovaly s negativní energií, černou magií. Čarodějnice mi přijde jako hanlivé označení. V minulosti to čarodějky neměly jednoduché, mám pocit, že bych také skončila na hranici, dokonce jsem tam zřejmě (dle návratů do minulých životů) skončila. Myslím si, že většina z těchto žen jen byly nepohodlné, protože moc věděly a uměly pomoci druhým prostřednictvím energie a bylin.

Usedám do proutěného křesílka a poté, co obdržím voňavý čaj, pokládám první otázku:

Kdy jste se poprvé setkala s výkladem karet a jaké to pro vás bylo?
Poprvé jsem byla na výkladu karet v Jablonci nad Nisou, kde jsem v té době bydlela. Zašla jsem k takové stařičké paní, když mi bylo zhruba 19 let. Byla jsem v té době na vysoké škole a vůbec jsem nechápala, co mi to říká. Mluvila o bydlení v jiném městě, ukončení studií, v té době jsem měla 2 roky známost a samozřejmě jsem ji brala jako definitivní, což ona tak neviděla. Vše ale bylo nakonec tak, jak předpověděla a skutečně jsem se záhy přestěhovala do jiného města, ani partner nezůstal.

Před 14 lety jsem byla na výkladu karet u jiné paní, která mně řekla, že mám obrovský dar na výklad karet, že bych se tomu měla věnovat. Přiznám se, že mě to tehdy docela překvapilo, nicméně už desátým rokem se jako kartářka živím. V té době mě to nadchlo, ale nebrala jsem výzvu té paní reálně, necítila jsem se, že bych byla tak silná a unesla problémy druhých lidí, které na sebe, ať chceš, nebo nechceš, přebíráš.

Napadlo vás hned při tom prvním výkladu, že byste je chtěla umět také vykládat?
Jasně, úplně mě to fascinovalo, ale nikdy by mě nenapadlo, že to bude jednou moje práce. Jak je vidět, nikdy nevíš, co vše je v životě možné dokázat, pokud si připustíš, že to může nastat.

Je ale pravda, že už jako dítě jsem rodičům říkala různé věci, jak to vidím já a jak si jednou zařídím život, což oni nebrali vážně. Narodila jsem se totiž se zánětem mozkových blan, tak moje předpovědi budoucnosti naši přičítali této nemoci.

Až v době, kdy jsem už výklad dělala, mi rodiče prozradili, že moje babička karty také vykládala, za komunistů - takže tajně. Karty, které k výkladu používám, jsem dostala právě po ní. Občas se jich na něco pro sebe zeptám, ale neberu odpověď zásadně moc vážně.

Co vás na výkladu budoucnosti v těch počátcích tak zajímalo?
Možná to bude znít jako pouhá fráze, ale vždycky jsem chtěla pomáhat lidem. Snad díky mým zdravotním problémům v dětství, chtěla jsem být zdravotní sestra, ale nedopadlo to tak. Na karty jsem nikdy nepomyslela, na svůj první výklad jsem šla ze zvědavosti, ale je pravda, že mě vždycky přitahovalo záhadno, mystika, fascinovalo mě, že se někdo může podívat do budoucnosti jiných a chtěla jsem to také zažít.

Došlo k tomu úplnou náhodou o pár let později v jedné restauraci, kdy vedle u stolu vykládala nějaká paní karty a já jí řekla, že ji poslouchám, ale že to cítím naprosto jinak a že tu paní čeká to a to, že má úplně jiný problém, než jí kartářka říká. Paní, která si nechala ty karty vykládat, tehdy málem trefilo, ale já jsem si už dříve potvrdila, že pocity, které ke mně chodí jsou skutečné, proto jsem si za svým tvrzením stála – a ona mi uvěřila.

Vzala si na mne číslo a zhruba po půl roce mi zavolala, že se mé předpovědi skutečně plní a požádala mě, jestli by nemohla přijet na další výklad. Od té doby jsem občas někomu karty vyložila, jen tak, z kamarádství nebo proto, že mě o to požádal někdo tak, jako ona paní. Skutečně jsem ale nepočítala s tím, že by tohle někdy mohla být má profese.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Komu vykládáte budoucnost raději? Známým nebo cizím lidem?
Nejraději vykládám úplně cizím lidem, které neznám, nic o nich nevím a zase je dlouho neuvidím. Na výklad beru lidi maximálně jednou za rok, tím pádem nepřichází v úvahu, abych si pamatovala, co jsem jim říkala před rokem.

Pochopitelně neříkám pouze pozitivní věci, vždyť víte, že život není jen o pozitivních zprávách, to by nebyla žádná realita. Někdy je to hodně náročné, když lidem předkládám v budoucnosti především to, co nechtějí vidět a slyšet, někteří lidé mě vyčerpávají, pár mužů, ale i žen ke mně chodí s přesvědčením, že vás převezou, nejednají fér a pokouší se dokázat, že to nefunguje. Mají ale smůlu, většinou odcházejí jako spráskaní psi. Možná bych to neměla prozrazovat, ale tohle chování se týká převážně mužů.

To víte, že mi nějakou dobu trvalo naučit se říkat nepříjemné věci. Je to vlastně i o jakési vnitřní vyzrálosti a k té musí každý člověk, tedy i čarodějky, dojít. Už dávno s tím problém nemám, většinou vycítím, komu můžu říct negativní věci na rovinu a pokud mám pocit, že takovou pravdu neunese, tak pouze naznačím.
 
Potřebujete k výkladu nějakou speciální atmosféru?

Potřebuji hlavně klid a potom svíčku, kterou si zapaluji vždy před počátkem výkladu, zároveň očišťuji plamenem i karty po každém výkladu. Už bych nevykládala v restauraci, jako poprvé, ta doba je dávno pryč, i když stane se, že mě někdy kamarádky ukecají, abych vzala karty s sebou někam na podobné místo, když si třeba jdeme sednout, ale dělám to opravdu výjimečně a nerada. Není dobré pokoušet karty a věci kolem. Na to je vážně zapotřebí klidná atmosféra a respekt, jinak nefunguje napojení.

Když jsem začala s výkladem karet, dělala jsem ho naprosto výjimečně, vzdělávala jsem se, studovala kineziologii, regrese (návraty do minulého života), dělala jsem terapie. Vnímání informací, které ke mně chodí "z universa" bylo těžší, po porodu syna je však daleko intenzivnější, často už karty vůbec nepotřebuji.

Je něco, co říkáte nerada a nebo raději zatajíte?
Samozřejmě, pokud je nějaké neštěstí, které jde k někomu blízkému, nebo pokud vidím, že matka přežije své dítě, což bývá opravdu smutný výklad, neřeknu to naplno, ale pouze naznačím, že by mohl být problém a pokusím se najít řešení, jak z toho ven.

Lidé k čarodějkám přece chodí proto, že potřebují pomoci nahlédnut do jejich budoucnosti, vyřešit nějaký problém nebo pomoci se situací, do níž se dostali. Proto se musí dozvědět co nejvíce.

Výklad budoucnosti ale není jediné, čemu se věnujete...
Momentálně jsem ve výcviku systematických konstelací, což je naprosto fascinující skupinová terapie, při které si vybereš členy své původní rodiny z lidí, kteří jsou přítomni na terapii a zjišťuješ, kde vznikl problém v systému, který tě v současnosti trápí. Úžasně to funguje.

Například, pokud má žena problémy v partnerských vztazích, tak při stavbě rodinného systému zjišťuje, kde vznikl problém, čí osud nese, proč se bojí nebo naopak, proč pohrdá muži. Když se v rodině stane neštěstí, sebevražda, potraty, vždy to někoho z budoucí generace ovlivní, proto je zapotřebí tímto zvláštním způsobem pročistit energie předků.

Svíčka dohořívá a s ní končí i mé posezení s čarodějkou, o níž se říká, že od ní nezřídka odcházejí lidé s pláčem. Ona se ale usměje a ještě před rozloučením povídá: "I pláč je svým způsobem pozitivní emoce, pokud se vám proudem těch slz uleví. A jestli lidi pláčou proto, že se dozvěděli fakta, která jim přiblížila je samotné, je to jedině dobře."

Autor:

Nejčtenější

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Srazil na sjezdovce v Alpách lyžařku. Stálo to dva miliony korun

ilustrační snímek

Srážka s jiným lyžařem je podle pojišťoven poměrně častou pojistnou událostí. V alpských zemích navíc velmi drahou. V...

Společně, nebo každý sám? Poradíme, jak řešit finance v domácnosti

Ma si mladý pár zřídit nový účet, ke kterému budou mít oba přístup,nebo to...

Mladý pár se rozhodne bydlet spolu. Výhledově by si chtěli pořídit vlastní bydlení a založit rodinu. Jak si však...

Další z rubriky

Roboti už jdou. Které profese nahradí nejdříve?

Ilustrační snímek

Co mají společného recepční, taxikář a pojišťovací agent? Všechna tato povolání se prý do několika desítek let z trhu...

PORADNA: Nepřišla mi výplata, můžu dát výpověď a dostanu odstupné?

Ilustrační snímek

I zaměstnanec je v určitých případech oprávněn zrušit pracovní poměr okamžitě. Důvody i postup u okamžitého zrušení...

Odborník: Průměrní lidé tvoří masu, lépe se s nimi manipuluje

Praha 3.10.2018 iDnes finance Pavel Vosoba foto Mafra Tomáš Krist

Pavel Vosoba se více než čtvrt století věnuje firemnímu poradenství. O spolupráci s ním stojí mimo jiné lidé, kteří...

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů

Kurzy.cz Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumného týmu zabývajícího se blockchainem na Digital ...

Najdete na iDNES.cz