Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Buďte opatrní: pro reklamaci ve směnárnách neexistují pravidla

aktualizováno 
Zajímá vás, zda můžete dostat ve směnárně padělané peníze, či kdo může začít provozovat směnárenskou činnost? Na tyto a další otázky odpovídá advokát Ondřej Surga.

Při nákupu či prodeji přesahujícím 100 000 Kč budete požádáni o průkaz totožnosti. | foto: Profimedia.cz

Co musí obsahovat účtenka obdržená ve směnárně?

Doklad o uskutečněném obchodu musí obsahovat:
a) pořadové číslo účtenky,
b) označení cizí měny kódem ISO, její množství a kurz,
c) kurzovní hodnotu, tj. částku k výplatě nebo příjmu v Kč,
d) cenu služby v Kč,
e) obchodní firmu, identifikační číslo, adresu provozovny a podpis oprávněného zaměstnance devizového místa,
f) datum a místo vystavení.

Při nákupu či prodeji v hodnotě přesahující 100 000 Kč se na odpočtu (dokladu o směně) dále uvede jméno a příjmení klienta, druh, číslo, doba platnosti a země vystavení průkazu jeho totožnosti.

Za jakých okolností lze uplatnit reklamaci?

Právní předpisy nestanoví žádná pravidla pro reklamace při nákupu či prodeji cizích měn ve směnárnách. Veškeré nároky klienta jsou omezeny praktickou stránkou věci. Je zřejmé, že ve chvíli, kdy se klient vzdálí od přepážky, bude jen velmi obtížně prokazovat oprávněnost reklamace vůči směnárně.

Jak je zabezpečeno, aby klient nedostal padělek?

Podle vyhlášky České národní banky platí, že prodej cizí měny může pro devizové místo, které není bankou, vykonávat pouze osoba, která je držitelem osvědčení o absolvování odborného kurzu o rozpoznávání padělaných a pozměněných platidel.

Kromě toho má každá směnárna povinnost obstarat si, aktualizovat a užívat kartotéku platidel s vyobrazením a popisem platných bankovek a mincí české i cizí měny a shromažďovat informace o vydání a platnosti těchto platidel, o době určené k jejich výměně v případě ukončení platnosti a popis, popřípadě vyobrazení jejich známých padělků.

Kdo si může v České republice otevřít směnárnu?

Směnárenskou činnost ve smyslu nákupu cizích měn může vedle bank provozovat každý, kdo má koncesi pro směnárenskou činnost. Koncese udělují na základě vyjádření České národní banky živnostenské úřady. Provozovny předem schvaluje Česká národní banka.

Jak se liší licence směnárny, která cizí měnu pouze vykupuje (například od turistů) a směnárny, která cizí měnu i prodává?

Formální rozdíl spočívá v tom, že zatímco nákup cizí měny lze provádět na základě koncese, vydané živnostenským úřadem, prodej cizí měny lze provozovat pouze na základě devizové licence, vydané přímo Českou národní bankou. Podstatnější je, že žadatelem o devizovou licenci k prodeji cizí měny může být pouze právnická osoba, která po dobu nejméně dvanácti měsíců před podáním žádosti nepřetržitě provozovala směnárenskou činnost v souladu s právními předpisy. Oba druhy směnáren zákon označuje jako devizová místa.

Týká se „zákon proti praní špinavých peněz“ i směnáren?

Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a o změně a doplnění souvisejících zákonů se uplatňuje i při nákupu či prodeji cizích měn směnárnami. Česká národní banka vydala pro směnárny podrobnou metodiku k některým povinnostem podle uvedeného zákona.

Advokátní kancelář Oškrdal, Hlucháň, Surga
Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Další z rubriky

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Proč platit za něco, co je absurdní. Boj s poplatky v Česku pokračuje

Ilustrační snímek

Na poplatcích vydělávají banky nemalé peníze, ty největší miliardy korun ročně. Již řadu let ale dávají Češi najevo, že...

KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Martin Mašát

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.