Býci v USA prozatím nekapitulovali

aktualizováno 
Strmý růst akciových trhů tažený akciemi technologických, telekomunikačních a dalších cyklických firem se prozatím zastavil, vybraný oddechový čas využívají investoři ke sběru informací - fundamentálních dat a očekávání. Tato data si dovolil trh uplynulé dva měsíce ignorovat díky stimulujícím opatřením fiskální a monetární politiky.

Na jaká data se investoři tedy dívají? 

Ø       Spotřeba obyvatel USA (tvoří dvě třetiny HDP ekonomiky) relativně klesá s tím, jak klesá spotřebitelská důvěra a roste nezaměstnanost. Listopadový index spotřebitelské důvěry klesl na hodnotu 82,2, tento měsíční pokles byl pátým poklesem v řadě. Hlavním důvodem je rostoucí nezaměstnanost, kterou někteří ekonomové možná podceňují. Nezaměstnanost v USA (graf) vzrostla v posledním roce o 1,5% na nejvyšší úroveň za posledních pět let, tento růst bude pokračovat také v dalších čtvrtletích jako důsledek přizpůsobování kapacit zejména v sektoru technologií, telekomunikací a cyklických odvětví.

Ø       Výrazně klesají inflační očekávání obyvatelstva. Ceny mají tendenci dále klesat. Jakkoli se firmám podaří sníženými cenami prodat své zásoby a dosáhnout cíl tržeb, trpí přitom firemní zisky. Na zisky a náklady firem tlačí také proces zvýšení efektivnosti využití výrobních kapacit a zreálnění hodnoty finančních a kapitálových investic uplynulých let.

Ø       Průmyslová produkce v největších ekonomikách světa přibližně rok relativně klesá (viz. graf pro USA a Německo). Optimisti na trhu očekávají oživení již v první polovině roku 2002. Z kterých sektorů však bude vycházet? Ekonomika jenom ze státních zakázek nevyžije.

Ø       Nová data z firem dosud přicházejí v omezené míře. Jedná se o výhledy společností pro další období, v posledním týdnu své odhady prezentovala Nokia. Finská firma potvrdila stabilní hospodaření také v příštím roce, růstová očekávání však pouze potvrdila nebo korigovala. S blížícím se koncem roku se viditelnost manažerů na nejbližší čtvrtletí zvýší.

Ø       Cena ropy od teroristických útoků klesá, v posledních týdnech stagnuje. Devastující účinky tohoto stavu pro vývozce dříve nebo později povedou k dohodě mezi členy a nečleny OPEC. Největší šok pro leteckou a další typy dopravy již odezněl.

Ø       Japonská vládá stále nemá recept na ekonomickou situaci země. Bankovní systém se blíží kolapsu, ostatní hospodářské velmoci mají dost "svých starostí".

Svržení vládnoucího Talibanu v Afganistanu bylo dosud poslední pozitivní zprávou, která prodloužila růstovou sérii akciového trhu. Možná by však bylo vhodné odlišit změnu politického režimu v Afghánistánu ( později i v Iráku?) a potlačení teroristů, které bylo původní záminkou náletů. Boj s teroristy je bohužel nekonečný.

Jaké budou další měsíce na kapitálovém trhu? 

Na přelomu kalendářního  roku je možné  na kapitálovém trhu pozorovat anomálie, tedy efekty související zejména s daňovou a účetní legislativou. Učebnice hovoří o tzv. lednovém efektu, já bych jej spíše nazval efekt konce kalendářního roku. Protože meziroční výkonnost  portfolio manažerů ke konci roku je "důležitější" než výkonnost průběžná, každý správce se snaží k poslednímu dni v roce držet cenné papíry s nejvyšším možným relativním oceněním. Také na českém trhu bylo možné spatřovat v posledních dnech roku výrazné růsty vybraných cenných papírů, které neměly oporu ve fundamentálních zprávách, ale pouze v potřebě výše ocenit. Individuální držitelé akcií se také rozhodují, zda realizovat  zisk/ztrátu ještě v tomto roce, či odložit obchod do následujícího období. První dny roku bývají také spojeny s možnou změnou strategických záměrů při správě portfolií investičních a makléřských firem, alokace nových prostředků získaných z předvánočních prodejů (nebo od klientů) často přináší nadprůměrný růst akcií.  

Na tyto efekty však nelze v žádném případě spoléhat. Výpočet průměrné měsíční výkonnosti indexu DJ Global Titans 50 (50 největších nadnárodních firem světa) za posledních 10 let prokázal průměrnou prosincovou výkonnost indexu 2,1% a lednový průměr 1,2%. Například loňský rok byl velkou výjimkou, akcie v lednu 2000 klesly o 7,3% a v prosinci o 1,8%.


Zdroj: REUTERS

Jakým směrem se vydají akcie podle vás? Jaké jsou vaše horké tipy a jaký vliv bude mít pohyb na světových trzích na pražskou burzu? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Devět osobních doporučení, jak dát svému životu smysl

Ilustrační snímek

Mark Twain byl úspěšným romanopiscem, ale i trefným a často ironickým pozorovatelem lidských osudů. V jeho díle lze...

Krotí emoce, konflikty a vyhoření a stávají se firemním benefitem

Ilustrační snímek

Práce firemních psychologů se začíná stávat zajímavým benefitem, který funguje už v mnohých společnostech. Proč jsou...

Další z rubriky

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Kurzy.cz Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do d...Najdete na iDNES.cz