Býci v USA prozatím nekapitulovali

aktualizováno 
Strmý růst akciových trhů tažený akciemi technologických, telekomunikačních a dalších cyklických firem se prozatím zastavil, vybraný oddechový čas využívají investoři ke sběru informací - fundamentálních dat a očekávání. Tato data si dovolil trh uplynulé dva měsíce ignorovat díky stimulujícím opatřením fiskální a monetární politiky.

Na jaká data se investoři tedy dívají? 

Ø       Spotřeba obyvatel USA (tvoří dvě třetiny HDP ekonomiky) relativně klesá s tím, jak klesá spotřebitelská důvěra a roste nezaměstnanost. Listopadový index spotřebitelské důvěry klesl na hodnotu 82,2, tento měsíční pokles byl pátým poklesem v řadě. Hlavním důvodem je rostoucí nezaměstnanost, kterou někteří ekonomové možná podceňují. Nezaměstnanost v USA (graf) vzrostla v posledním roce o 1,5% na nejvyšší úroveň za posledních pět let, tento růst bude pokračovat také v dalších čtvrtletích jako důsledek přizpůsobování kapacit zejména v sektoru technologií, telekomunikací a cyklických odvětví.

Ø       Výrazně klesají inflační očekávání obyvatelstva. Ceny mají tendenci dále klesat. Jakkoli se firmám podaří sníženými cenami prodat své zásoby a dosáhnout cíl tržeb, trpí přitom firemní zisky. Na zisky a náklady firem tlačí také proces zvýšení efektivnosti využití výrobních kapacit a zreálnění hodnoty finančních a kapitálových investic uplynulých let.

Ø       Průmyslová produkce v největších ekonomikách světa přibližně rok relativně klesá (viz. graf pro USA a Německo). Optimisti na trhu očekávají oživení již v první polovině roku 2002. Z kterých sektorů však bude vycházet? Ekonomika jenom ze státních zakázek nevyžije.

Ø       Nová data z firem dosud přicházejí v omezené míře. Jedná se o výhledy společností pro další období, v posledním týdnu své odhady prezentovala Nokia. Finská firma potvrdila stabilní hospodaření také v příštím roce, růstová očekávání však pouze potvrdila nebo korigovala. S blížícím se koncem roku se viditelnost manažerů na nejbližší čtvrtletí zvýší.

Ø       Cena ropy od teroristických útoků klesá, v posledních týdnech stagnuje. Devastující účinky tohoto stavu pro vývozce dříve nebo později povedou k dohodě mezi členy a nečleny OPEC. Největší šok pro leteckou a další typy dopravy již odezněl.

Ø       Japonská vládá stále nemá recept na ekonomickou situaci země. Bankovní systém se blíží kolapsu, ostatní hospodářské velmoci mají dost "svých starostí".

Svržení vládnoucího Talibanu v Afganistanu bylo dosud poslední pozitivní zprávou, která prodloužila růstovou sérii akciového trhu. Možná by však bylo vhodné odlišit změnu politického režimu v Afghánistánu ( později i v Iráku?) a potlačení teroristů, které bylo původní záminkou náletů. Boj s teroristy je bohužel nekonečný.

Jaké budou další měsíce na kapitálovém trhu? 

Na přelomu kalendářního  roku je možné  na kapitálovém trhu pozorovat anomálie, tedy efekty související zejména s daňovou a účetní legislativou. Učebnice hovoří o tzv. lednovém efektu, já bych jej spíše nazval efekt konce kalendářního roku. Protože meziroční výkonnost  portfolio manažerů ke konci roku je "důležitější" než výkonnost průběžná, každý správce se snaží k poslednímu dni v roce držet cenné papíry s nejvyšším možným relativním oceněním. Také na českém trhu bylo možné spatřovat v posledních dnech roku výrazné růsty vybraných cenných papírů, které neměly oporu ve fundamentálních zprávách, ale pouze v potřebě výše ocenit. Individuální držitelé akcií se také rozhodují, zda realizovat  zisk/ztrátu ještě v tomto roce, či odložit obchod do následujícího období. První dny roku bývají také spojeny s možnou změnou strategických záměrů při správě portfolií investičních a makléřských firem, alokace nových prostředků získaných z předvánočních prodejů (nebo od klientů) často přináší nadprůměrný růst akcií.  

Na tyto efekty však nelze v žádném případě spoléhat. Výpočet průměrné měsíční výkonnosti indexu DJ Global Titans 50 (50 největších nadnárodních firem světa) za posledních 10 let prokázal průměrnou prosincovou výkonnost indexu 2,1% a lednový průměr 1,2%. Například loňský rok byl velkou výjimkou, akcie v lednu 2000 klesly o 7,3% a v prosinci o 1,8%.


Zdroj: REUTERS

Jakým směrem se vydají akcie podle vás? Jaké jsou vaše horké tipy a jaký vliv bude mít pohyb na světových trzích na pražskou burzu? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

Nejčtenější

Do úzkých ho dostal kamarád, kdysi prosperující firma asi zkrachuje

Drobným podnikatelům a živnostníkům dělají vrásky na čele mnozí odběratelé,...

Po studiích si Jaroslav založil rodinnou firmu se stavebninami. Dařilo se mu, zákazníci se jen hrnuli, až jednoho dne...

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Vydáte stovku, pětikoruna se vám vrátí, někdy i mnohem víc

Existuje nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Utrácíte, a přesto šetříte. To není protimluv, ale nabídka řady firem, které vám za nákupy přes svůj portál dávají...

Společně, nebo každý sám? Poradíme, jak řešit finance v domácnosti

Ma si mladý pár zřídit nový účet, ke kterému budou mít oba přístup,nebo to...

Mladý pár se rozhodne bydlet spolu. Výhledově by si chtěli pořídit vlastní bydlení a založit rodinu. Jak si však...

Oprášily odkaz pradědečka a vyrábějí věci, které mají příběh. A živí je

„Velmi překvapené jsme byly obrovským zájmem o naši keramiku v Číně, kam jsme...

Pradědeček Ivany Švarcové měl hrnčířskou dílnu. Po znárodnění jeho živnost komunisté zlikvidovali a čas postupně...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Tento týden nabídne dividendy od GE, Philip Morris, Telefonica a spousty dalších

Tento týden nabídne dividendy od GE, Philip Morris, Telefonica a spousty dalších

Kurzy.cz Poslední předvánoční týden je poměrně strohý na hospodářské výsledky amerických korporací. Nicméně se s čísly představí...

Najdete na iDNES.cz