Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydlení: nové nabídky úvěrů i hrozby

aktualizováno 
Když už začít stavět nebo přestavovat, tak na jaře. S tímto heslem jako by vstupovaly na trh banky a spořitelny, které poskytují úvěry na bydlení. Očekávají totiž podle zkušeností z předchozích let zvýšený zájem o své produkty.
Dům

Dům | foto: Profimedia.cz

„Historicky nejvíce úvěrů jsme vždy prodávali v jarních měsících, čekáme, že se situace bude opakovat,“ říká Hana Vaněčková z Modré pyramidy. A letošní jaro nabídkami finančních ústavů jen hýří – do stavění se totiž pouštějí i ti jejich klienti, kteří až dosud uvažovali o vylepšení svého bydlení jen výhledově.

„Od roku 2008 čekáme zvýšení DPH na stavební práce a materiály z pěti na 19 procent. A třeba rekonstrukce koupelny za 100 tisíc se tak prodraží o víc než osm a půl tisíce. A co teprve stavba domu. Vláda sice připravuje opatření, aby k tak výraznému nárůstu cen nedošlo, jejich výsledek je však zatím nejistý.

Sazby stále dole

Půjčky na bydlení si stále drží nízké úrokové sazby. A zdá se, že tomu tak i výhledově bude. Předpokládá to i analytička Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance: „Není třeba se obávat růstu sazeb, spíš je ve hře jejich pokles.“ Šichtařová tedy ani nedoporučuje úrokové sazby na dlouhou dobu fixovat – klienti se nemusí bát ročních sazeb, které bývají často akčně nízké. Banky, které nechtějí přímo zlevňovat, jdou jinou cestou – zpřístupňují své produkty klientům třeba tím, že nevyžadují potvrzení o příjmech či zajištění nemovitostí.

Aktuální ceny bytů a nájemného v ČR. Více na CENYBYTU.IDNES.

Stejný úrok garantován na dobu pěti let

Hypoteční banka nabízí do konce května novým klientům jednotnou úrokovou sazbu s pětiletou fixací. Sazba u standardní hypotéky je 4,44 procenta ročně, pokud si klient koupí pojištění (úvěru, domácnosti nebo nemovitosti) u ČSOB Pojišťovny a nechává si posílat mzdu na účet u ČSOB, platí sazbu 4,19 procenta ročně. Nabídka platí pro všechny typy úvěrů.

Stoprocentní úvěr u stavebního spoření

Modrá pyramida přišla na trh s Hypoúvěrem 100, kterým lze financovat plných 100 procent ceny nemovitosti. Úroková sazba je 5,29 procenta ročně. Zároveň spořitelna zvyšuje limit pro úvěry bez zajištění, a zástava nemovitostí vyžaduje, až když si půjčujete 500 000 korun a více.

Levnější hypotéka

Wüstenrot hypoteční banka snížila pětiletou úrokovou sazbu u americké hypotéky (neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí) na 6,75 procenta ročně.

Výhody pro stálé klienty

Raiffeisen stavební spořitelna vychází vstříc stávajícím klientům. U dvou úvěrových produktů Vzájemná důvěra a Dobrý známý klient nemusí prokazovat své příjmy, stačí, když podepíše prohlášení, že má dost prostředků na splácení úvěru i dospořování a není nezaměstnaný. Výhodou produktu Bez čekání je nízká úroková sazba, od 2,99 %.

Tři tisíce pro miminka

Stavební spořitelna České spořitelny vyhlašuje na rok 2006 akci, kdy každému letos narozenému klientovi připíše na účet finanční prémii. Její výše se odvíjí od cílové částky zvolené ve smlouvě. Podmínkou je, že naspoří do 12 měsíců od uzavření smlouvy 5 procent sjednané cílové částky. Prémie pokryje poplatek za uzavření smlouvy, nejvýše však 3000 korun.

Atraktivní tarif

Českomoravská stavební spořitelna rozšířila svoji nabídku o úvěr Atraktiv, který má stálou úrokovou sazbu 3,7 procenta ročně. Vklady jsou úročeny jedním procentem ročně, k přidělení úvěru je třeba naspořit 38 procent cílové částky.

Zajímáte se o aktuální dění na trhu půjček na bydlení? Přijdou vám nabídky bank a spořitelen výhodné? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

 

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Vše, co je dobré vědět o hypotékách. A rady, jak na ně

Ilustrační snímek

Do loňského října stačilo žadatelům o hypotéku 10 % z vlastních zdrojů. Zásahy České národní banky nakonec vedly k...

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Sazby hypoték začínají růst, zatím jen pomalu. Aktuality z bank

Ilustrační snímek

Česká národní banka zvýšila úrokové sazby a hned se strhl hypoteční poplach. Bude se zdražovat? Bude. Ale nijak...

Další nabídka

Kurzy.cz

Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...
Rozbřesk: Jestřábí hlasy z ČNB sílí a české ministerstvo financí počítá už jen s...

Po ČNB přišlo se svojí novou prognózou vývoje české ekonomiky i Ministerstvo financí ČR, které stejně jako centrální ba... celý článekNajdete na iDNES.cz