Byt na leasing? Za hodně peněz, málo muziky.

  • 8
Trhu financování bydlení dnes dominují hypotéky a stavební spoření, zatímco ostatní formy zůstávají stranou zájmu. Málokdo si však také uvědomuje, že podobně jako automobily lze pořídit na leasing také nemovitosti. Zatímco automobily se pořizují na leasin
Trhu financování bydlení dnes dominují hypotéky a stavební spoření, zatímco ostatní formy zůstávají stranou zájmu. Málokdo si však také uvědomuje, že podobně jako automobily lze pořídit na leasing také nemovitosti. Zatímco automobily se pořizují na leasing jak na běžícím pásu a ani hospodářská recese posledních několika let tento trend nijak neovlivnila, tak leasing nemovitostí zejména z pohledu občanů spíše stagnuje.

Leasing nemovitostí je specifickým typem finančního leasingu a v určité modifikaci může být také prvkem operativního leasingu. Předmětem leasingu nemovitostí může být jakákoli stavba či jiná nemovitost, kterou lze podle daňových předpisů odepisovat. Leasingové společnosti z důvodů garancí koupí nemovitost včetně pozemků od původních majitelů, avšak cena tohoto pozemku nevstupuje do kalkulací ceny leasingu. Stává se však součástí odprodejní ceny.

Minimální doba trvání leasingu nemovitostí činí dle platných daňových zákonů osm let, přičemž horní hranice doby splácení není stanovena. Leasingové společnosti získávají zdroje na pořízení nemovitostí především prostřednictvím dlouhodobých bankovních úvěrů, avšak v poslední době se velmi rozmáhá získávání zdrojů plynoucích z obchodů na burzách či mezibankovním trhu. Kromě tohoto způsobu se leasingové společnosti stále častěji uchylují k získávání zdrojů prostřednictvím emisí obligací. To je typické především pro leasingové společnosti, jejichž matkami jsou banky.

Pořízení nemovitostí na leasing využívají spíše podnikatelé nebo města

Obecně se nedá říct, že by leasing sloužil k financování pouze velkých objektů, kupříkladu výrobních hal. Stejně často mají zejména podnikatelé zájem o leasingové financování skladu či garáží. Důležitým klientem leasingových společností se stává komunální sféra či rozpočtové a příspěvkové organizace. Přibližně 90 procent nemovitostí pořízených na leasing jsou určeny k obchodním nebo administrativním účelům, zatímco pouhá desetina je uzavírána za účelem financování bytu či rodinného bytu. Co je tedy brzdou leasingu nemovitostí určeného pro financování bydlení?

Hypotéky a stavební spoření jsou na rozdíl od leasingu státem významně podporovány

Důvodů proč občané dávají zatím přednost hypotékám a stavebnímu spoření je několik. Jako rozhodující se jeví absence státní podpory, která dokáže hypotéky i stavební spoření výrazně zlevnit. Kromě vlastního státního příspěvku k hypotečním úvěrům i stavebnímu spoření totiž stát ještě podporuje tuto formu financování bydlení daňově. Poplatník si totiž může u obou forem financování snížit základ daně o zaplacené úroky z úvěru až o tři sta tisíc ročně, což může pro poplatníka v závislosti na výši úvěru a daňovém pásmu přinést úsporu i několika desítek tisíc korun ročně.

Určitou výhodu leasingu lze spatřovat v tom, že pronajímatel garantuje nájemci konstantní výši splátek po celou dobu splácení. Takovou garanci občan splácející hypotéku rozhodně nemá, neboť ten má jistotu neměnných podmínek pouze po dobu fixace. Na jejím konci mu hypoteční banka přidělí úrokovou sazbu odpovídající aktuálním tržním podmínkám a také se může změnit výše státního příspěvku k hypotečnímu úvěru.

V současné době se pohybují úrokové sazby z hypotečních úvěrů kolem osmi procent, avšak leasing pracuje se sazbou přibližně o jeden nebo dva procentní body vyšším. Jde však o poměrně hrubý odhad, neboť leasingový koeficient se liší případ od případu a jeho výše závisí na rizikovosti klienta a jeho bonitě. Připočteme-li k tomu ještě již zmiňovanou státní podporu hypoték a stavebního spoření, tak občan zatím nemá pro pořízení nemovitosti na leasing opravdu pádný důvod. Hypotéka či stavební spoření je prostě levnější.

V případě právnických osob je tato situace jiná, neboť drtivá většina hypoték jim adresovaná nemá státní podporu. Rozhodujícím kritériem při rozhodování mezi oběma variantami jsou skutečné náklady hypotéky a leasingu. Nejlepší srovnání výhodnosti obou forem financování však přináší přepočet na efektivní úrokovou míru. Ta se může u leasingu a hypotéky lišit velmi málo a navíc je pro klienta snadnější vyhovět požadavkům v oblasti bonity leasingové společnosti než hypoteční bance.

Pořídili jste si byt či rodinný domek na leasing nebo jste dali přednost standardním hypotékám? Myslíte si, že leasing nemovitostí má budoucnost? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.