Byt: V Praze pětkrát dražší než na severu

aktualizováno 
Uvažujete o koupi bytu ve Znojmě, Zlíně nebo třeba Havířově? Pak si raději pospěšte, jeho hodnota může poskočit až o pětinu směrem vzhůru. Zatímco v Čechách by se měly ceny bytů i pozemků až na výjimky držet na stejné úrovni, na Ostravsku nebo v jižní části Moravy se očekává zvyšování cen. Podobně jako v severních Čechách, zejména na Ústecku, Mostecku či Lounsku.
Panelák, sídliště, dům, byt, nemovitost

Panelák, sídliště, dům, byt, nemovitost - Panelák, sídliště, dům, byt, nemovitost | foto: Radek CihlaMF DNES

Vyplývá to z cenové mapy nemovitostí sestavené Hypoteční bankou. V uvedených oblastech ceny porostou v případě, že se zde zlepší ekonomická situace, a tím se zvedne i zájem o nemovitosti. V Ostravě a jejím okolí už takové signály jsou. Obrat k lepšímu nastane podle Hypoteční banky v příštích šesti měsících i v cenách bytů v oblasti severních Čech. Příkladem je Žatecko, které získalo investory v elektronice a rozvíjí průmyslovou zónu Havraň.

A co stojí za rostoucími cenami na jižní Moravě? Nedostatek bytů v osobním vlastnictví. Poptávka převyšuje nabídku, což táhne ceny vzhůru. Krnovu, Českému Těšínu a Bruntálu předpovídají odborníci více než dvacetiprocentní zhodnocení. „U těchto měst se nestavěly nové byty, ceny v přehledech se opíraly o odhady bez podloženého srovnání. Teď se zde začínají stavět menší developerské projekty a dochází k jejich konfrontaci s cenami developerů a odezvou trhu,“ vysvětluje Petr Němeček z Hypoteční banky.

Jaké nemovitosti se tedy vyplatí nakupovat, a na kterých naopak můžete prodělat? Podle odborníků mohou být dobrou investicí pozemky připravené ke stavbě v atraktivních lokalitách kolem krajských měst a byty v cihlových domech v dobrých čtvrtích větších, zejména krajských měst.

Zajímavá z hlediska nákupu za účelem zhodnocení investice zůstává i Praha. Ale i v jejím případě je nutno dodržovat obecně platné zásady výhodného nákupu (a prodeje). Obecně varují experti na trh s realitami před koupí jakékoli nemovitosti ve špatném technickém stavu. Nevhodnou investicí mohou být i domy, byty a pozemky v málo zajímavých oblastech s nedostatečnou infrastrukturou nebo ležící v lokalitě s velkou nezaměstnaností.

Pokud uvažujete o koupi bytu, který chcete pronajímat, nemůžete podle Petra Němečka příliš chybovat. „U většiny bytů se koupě za účelem pronájmu vyplatí, neboť se předpokládá mírný růst cen. Hodnota majetku tedy bude stoupat,“ říká. Doplňuje, že výše nájemného může krýt splátky úvěru. „Dramatický pokles tržních nájmů se již neočekává s ohledem na inflaci a deregulaci nájemného,“ míní.

Cenová mapa pomůže v orientaci

Cenová mapa říká, že například starší, zhruba sedmdesátimetrový byt v centru Zlína koupíte za 1,54 milionu korun. Ale je to jen orientační částka pro kupujícího i prodávajícího. Trvat na ní nemůžete. O konečné ceně nemovitosti rozhoduje mnoho faktorů, mimo jiné konkrétní poloha, technický stav, vybavenost, ale třeba i patro nebo výhled z okna a dostupnost MHD.

Pavel Bedrna z realitní společnosti Lexxus míní, že cenové mapy lze uplatnit spíše na pozemky než například na cenu metru čtverečního bytové plochy či rodinného domu, kde záleží na dalších okolnostech a kvalitě provedení. Nabídková či poptávková cena z ní však obvykle vychází. Jak se shodují realitní makléři, ceny uváděné v inzerátech jsou zpravidla ceny takzvaně „k jednání“. „U správně uvedených cen se skutečná cena uzavřené zakázky neliší o více než pět procent,“ uvádí Pavel Bedrna. Podle Jaroslava Novotného může rozptyl činit 10, maximálně 15 procent.

 

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

Další z rubriky

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...

Ropa jako zbraň. Saúdové porušili mnohaleté tabu

Ropa jako zbraň. Saúdové porušili mnohaleté tabu

Kurzy.cz Už 45 let je to v Saúdské Arábii považováno za něco, co je za hranou. Najednou však Rijád udělal to, co mnozí považují ...Najdete na iDNES.cz