Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Být v prodlení se splátkami se u kreditní karty nevyplácí

  • 17
V České republice je z celkového počtu platebních karet pětina kreditních. Většina držitelů dává přednost dodržování přísných smluvních podmínek. Každé porušení pravidel je totiž může vyjít pěkně draho.

Kreditní karty jsou u nás chápány jako karty, jimiž držitelé čerpají úvěr ze zvláštního účtu. Splátky bývají požadovány v pravidelných měsíčních intervalech, a to alespoň v minimální stanovené výši (nejčastěji kolem 5 % z aktuální dlužné částky). Ovšem ten, kdo chce plně využít jedné z výhod kreditních karet, tzv. bezúročného období, splácí aktuální dlužnou částku celou.

Nepovolený dluh banky tvrdě trestají

Zatímco banky běžně plusový zůstatek na účtu kreditní karty tolerují, naprosto opačná situace panuje v okamžiku, kdy jste v prodlení se splácením nebo jste, byť nezáměrně, přečerpali povolený limit kreditní karty. Pokud se tak stane, banka porušení dohodnutých pravidel začne trestat. Způsoby jsou různé a často kombinované.

Jako majitel kreditní karty a aktuálně neoprávněný dlužník se můžete setkat v první řadě se smluvní pokutou za nedodržení data splatnosti, případně s poplatkem za přečerpání úvěrového rámce. Tyto zpravidla jednorázové sankce dosahují částek od 200 po 550 korun. Pokud vás banka k úhradě dluhu vyzve, připravit si budete muset další poplatek. Ani tyto částky nejsou zcela zanedbatelné, pohybují se od 50 po 550 korun.

K tomu všemu pak počítejte navíc se sankčním úrokem (tj. zvýšeným úrokem připočítávaným k běžně placených úrokům a uplatňovaným při porušení smluvních podmínek). Mezi sledovanými bankami stanovily nejvyšší sazbu Česká spořitelna s Raiffeisenbank. Obě shodně 29 % ročně. Naopak nejméně přísnou je mBank, která do 31. 1. 2009 své klienty a zároveň dlužníky na kreditních kartách sankčním úrokem netrestá. Od února však v přísnosti předčí zmíněnou Raiffeisenbank a Českou spořitelnu. Úrok z prodlení nastaví totiž na 2,5 % měsíčně, tedy 30 % ročně.

Přehled sankcí spojených s dluhem na bankovních kreditních kartách
 Banka  Sankční úrok
(v % p.a.)
 Sankční poplatky
 Citibank 0  nedodržení data splatnosti   550 korun
 překročení limitu   550 korun
 Česká spořitelna  29  nedodržení data splatnosti   250 korun
 ČSOB  15  upomínka   200 korun
 výzva k uhrazení dlužné částky   500 korun
 GE Money Bank  0  upomínka  250 korun
 pokuta za pozdní platbu   300 korun
 Komerční banka  25  oznámení přečerpání úvěrového limitu   20 korun
 upomínka   500 korun
 LBBW  20  prodlení splátky   200 korun
 přečerpání účtu   200 korun
 mBank  0  výzva k úhradě pravidelné splátky úvěru   50 korun
 Poštovní spořitelna  15  upomínka   150 korun
 Raiffeisenbank  29  1. výzva k zaplacení dlužné částky   200 korun
 UniCredit Bank 23,4   překročení úvěrového limitu   250 korun
 Volksbank  26

 upomínka   200 korun
 sesplatnění   400 korun

Kladný zůstatek na kreditce nestrpí Komerční banka a GE Money Bank

Pokud poukážete na účet své kreditní karty více peněz, než kolik činí celková dlužná částka, banka velmi pravděpodobně bude tolerantní a peníze přijme. Otázkou jen je, čeho tím dosáhnete. Vložené peníze na účtu kreditní karty totiž nezhodnocujete. Pokud banka s plusovým zůstatkem na úvěrovém účtu vůbec počítá, uvádí u kladného zůstatku úrokovou sazbu nula procent. V podstatě je tím popírán samotný princip fungování kreditní karty, jakožto úvěru.

Přesto někteří klienti na svou kreditku posílají více peněz, než činí jejich aktuální dlužná částka, a to zcela záměrně. Zvyšují si tím limit karty, který hodlají v nejbližší době čerpat. S tímto postupem však nemůžete počítat bez výjimek.

"Takový způsob jednání není klientům povolen a je sledován. Klient je oprávněn uhradit na kartový účet pouze částku do výše dlužné částky dle smlouvy ke dni úhrady," upřesňuje situaci ve Volksbank produkt manager Jiří Škrob.

Podobná situace panuje i u nováčka na tuzemském trhu kreditních karet mBank. "Dostat se nad kredit klasickou cestou nejde. Čistě teoreticky taková situace může nastat jen v případě, že zaplatíte kreditní kartou zboží, dlužnou částku za zboží doplníte, ale zboží z nějakého důvodu vrátíte a obchodník peníze vrátí zpět na účet kreditní karty," vysvětluje Pavla Renčínová, tisková mluvčí banky. Do kladných čísel by se na účtu své kreditní karty dostat nemohl ani klient Komerční banky.

Technicky je možné se do plusu dostat na kreditní kartě GE Money Bank. "Peníze si může klient vybrat z bankomatu nebo mu je banka automaticky po určité době, maximálně po třech měsících, vrací zpět na účet, z něhož byly do GE zaslány," shrnul Milan Kříž z GE Money Bank. Sankcí se ale u žádné z oslovených bank v případě kladného zůstatku úvěrového účtu kreditní karty obávat nemusíte.