Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Být zaměstnancem? Už nikdy!

aktualizováno 
Příbramský rodák Martin Fišer je na první pohled obyčejný student. Až na to, že ve svých čtyřiadvaceti letech má vlastní firmu a sponzoruje kulturu.

Ne každý student má jasno, co chce v životě dělat. | foto: Profimedia.cz

Na sobě džíny, oranžovočervenou košili, pod ní bílé tričko a dvoudenní strniště - žádný vyžehlený finančník. Přesto je tento čtyřiadvacetiletý student Vysoké školy ekonomické stoprocentním vlastníkem finančně-poradenské společnosti Maffin.

Jak jste se k podnikání dostal?

Už jako kluk jsem dělal webové stránky, například pro firmu Koberce K+K nebo pro skladatele Vladimíra Wimmera. Po státnicích z angličtiny v 17 letech jsem začal učit - tehdy jsem bral 150 korun za hodinu. A hned v osmnácti jsem si zašel pro živnostenský list na poradenskou činnost v oblasti hardwaru a softwaru.

Proč jste se do toho pustil tak brzy?

Řekl bych, že nejsilnějším impulzem byla touha po samostatnosti, k níž mě vedli doma. Moje matka má dvě vysoké školy (pedagogickou a filozofickou fakultu), otec je soukromý lékař, ale mým vzorem byl především dědeček. V roce 1989 se vrhl do podnikání - nakupoval vyřazené důlní stroje, lokomotivy a vláčky, které po jejich obnově prodával zájemcům v zahraničí. Měli o ně zájem především rakouští vinaři a lesníci.

Začal jste podnikat sám, nebo s kamarády?

Sám, protože nikdo z mých vrstevníků neuvažoval podobně jako já. Nebyl jsem žádný asociál - měl jsem hromadu kamarádů, ale ostatní spíš studovali, bavili se. Jenomže já chtěl něco vytvářet, vydělávat, být samostatný. Spíš jsem je postupně začal zaměstnávat.

Před vysokoškolským studiem jste byl nějakou dobu zaměstnán. Jak se vám to zamlouvalo?

Než jsem se dostal na vysokou, nastoupil jsem do práce jako operátor zákaznické linky Eurotelu. Vydržel jsem tam 5 měsíců a byla to vynikající zkušenost. Pochopil jsem, že zaměstnancem už nikdy být nechci. Potřebuji flexibilní pracovní dobu, být vlastním pánem, řídit si svůj osobní rozvoj a organizovat práci, jak chci a potřebuji.

. nenechte si ujít seriál o úspěšných podnikatelích

Připravili jsme pro vás seriál rozhovorů se zajímavými osobnostmi, které se pustily do netradičního podnikání a uspěly. V jednotlivých dílech se s vámi podělí o své zkušenosti ze světa byznysu mimo jiné i známí herci, zpěváci či modelky.

V předchozích dílech jste se mohli například dočíst, jaké to je, podnikat v showbyznysu, obchodovat s kávou či prodávat zbraně.

Čtěte další příběhy známých i méně známých podnikatelů

Pomáhal vám někdo se založením společnosti?

Už na VŠE jsem spolupracoval s českou finančně-poradenskou společností jako pojišťovací poradce. Tam jsem sbíral zkušenosti, obchodní kontakty a finanční prostředky na rozjezd vlastního byznysu. Ten jsem zahájil letos v lednu založením vlastní společnosti Maffin. Zpracovávám hlavně úvěry, především hypoteční, ale nevzdal jsem se ani svého původního oboru. Nadále vytvářím webové prezentace - v poslední době jsem například dokončil internetové stránky pro společnost obchodující s bílou elektrotechnikou nebo pro videostudio.

Jak vypadá váš studijně-podnikatelský den?

Je to přesně půl na půl. Den začínám v 6:45. Třikrát týdně chodím ráno do posilovny, od 9 hodin bývám v kanceláři a dopoledne se věnuji papírování. Odpoledne pak mívám buď schůzky s klienty, nebo chodím do školy. Podle potřeby.

Kam jezdíte o prázdninách?

Zákazníci nemají dlouhé vysokoškolské prázdniny! Relaxuji obden ve fitness, o víkendu jezdím na kolečkových bruslích. Dostanu se občas i do kina a nepohrdnu ani posezením s přáteli. Ale cestovat už čas nemám.


Martin Fišer

Studuje třetí ročník Vysoké školy ekonomické v Praze. Má státnice z angličtiny a po absolutoriu informatiky by si ještě rád rozšířil vzdělání o management. Je majitelem poradenské společnosti Maffin. Na fakultu dochází z kanceláře, mezi studiem a prací organizuje hudební festivaly, s kamarády chodí na pivo, do posilovny a miluje kočky. Rodinu zatím neplánuje. Letos mu bylo 24 let.

Neochuzujete se kvůli podnikání při studiu o zábavu?

Jako student mám nadstandardní příjmy - několikanásobek průměrného měsíčního platu. Takže si mohu dovolit soukromé bydlení, auto, najímat kancelář a žít jako podnikatel.

Takže vám jde jen o peníze?

To ne. Podnikám taky kvůli kultuře. Jsem ve výboru neziskového občanského sdružení Hudební mládež České republiky, které je členem Mezinárodní organizace Jeunesses Muzicales International se sídlem v Bruselu a má kolem 60 sekcí po celém světě. Osobně spoluorganizuji mnohožánrový hudební festival Příbramské schody. Koná se každoročně v březnu a letošní ročník už moje firma sponzorovala. Potřebuji flexibilní pracovní dobu, chci si řídit osobní rozvoj a organizovat práci.

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Hluk, maily, Facebook. Co nás ruší v práci a jak se naučit soustředit

Ilustrační snímek

Nestíháte svoji práci dokončit v obvyklé pracovní době? Stále vás něco odvádí od vašich úkolů? Cítíte se v kanceláři...

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Co si Češi závidí a co by chtěli mít jisté. Zapojte se do ankety

Ilustrační snímek

O Češích se říká, že jsou závistiví. Ale je česká závist stále tak silná, že se nám nedaří vymanit z klubka intrik,...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz